Gümüşhane Valiliği'nden dipsiz göl açıklaması

Gümüşhane Valiliğinden 'dipsiz göl' açıklaması geldi.

Gümüşhane 14.11.2019, 17:34 14.11.2019, 17:57
Gümüşhane Valiliği'nden dipsiz göl açıklaması

Gümüşhane Valiliği, basında yer alan “Devlet İzin Verdi, Defineci Göl Boşalttı“ başlıklı haberle ilgili, define araması yapılan alanda herhangi bir kültür varlığına rastlanmadığını açıkladı.


Gümüşhane Valiliğinden yapılan açıklamada, 10 Kasım'da basın yayın kuruluşlarında yer alan “Devlet İzin Verdi, Defineci Göl Boşalttı“ başlıklı haberlerde yer alan hususlara ilişkin kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtilerek, "İki vatandaşımız tarafından 23.05.2019 tarihinde verilen dilekçede, Gümüşhane ili merkez ilçesi Dumanlı köyü İstovrama mevki 137 ada 98 nolu parselde define araması talebinde bulunulmuştur. Söz konusu define arama talebi üzerine konu ile ilgili olarak Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğüne bahsedilen alanın doğal, tarihsel ve arkeolojik açıdan sakınca olup olmayacağını belirlemek üzere görüş talep edilmiş, Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünün 04.09.2019 tarih ve E.721186 sayılı ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün 22.10.2019 tarih ve E.7754 sayılı yazılarıyla alınan kurum görüşlerinde belirtilen alanın doğal ve tarihi sit alanları dışında olduğu ilgili kurumlarca tespit edilmiştir. Söz konusu görüşler çerçevesinde 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında ve buna bağlı olarak çıkarılan Define Arama Yönetmeliği çerçevesinde müracaatçılardan biri adına Gümüşhane Müze Müdürlüğünce 14.10.2019 tarih ve E.843325 sayılı define arama ruhsatı düzenlenmiştir. Hazırlanan ruhsata istinaden 06.11.2019 tarihinde belirtilen alanda İçişleri Bakanlığı temsilcisi, Maliye Bakanlığı temsilcisi ve Müze Müdürlüğü temsilcisi ile jandarma ekipleri gözetiminde define kazısı yaptırılmıştır. 4 gün süren arama çalışması sonrasında 10.11.2019 tarihi itibarıyla da alanda kapatma işlemi yapılarak alan eski haline getirilmiştir. Define araması yapılan alanda taşınır taşınmaz herhangi bir kültür varlığına rastlanmamıştır" denildi.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (7)
Murat 2 yıl önce
Yazıklar olsun. Bu doğa katliamına sebep olanlar hesap vermeli. Bu nasıl bir acemi ve bilinçsizliktir.
Yomralı 2 yıl önce
Neyin savunması bu, utanın yazıklar olsun sizin gibi yöneticilere, eski haline gelmiştir he,yuh, 2000 yıllık gölü ne çabuk eski haline getirdiniz yalan diyenin.....!!
Wolf 2 yıl önce
Olaya bakarmısın doğal güzellıgı adamlar kurutmuş. Dünyada eşı benzeri olmayan olay . Yazık para ıcın yapılan şu rezıllığe bakarmısınız.
teo mak 2 yıl önce
utanmadan açıklama yapmışlar bir de. sit alanı tarihi eser ıvır zıvır. ulan göl vardı orada göl. gölü kuruttuk desenize beceriksiz . van gölü de tarihi eser alanı değil sit alanı değil onu da gidin kurutun o zaman
barış 2 yıl önce
ülkeyi kuruttu bu zihniyet para uğruna
ahmet 2 yıl önce
Aranmadan birşey bulunmaz
Mg 2 yıl önce
Belkide hayatı boyunca tek bir fidan dikmeyen insalar bu gün hepsi Doğacı olmuş la çay yokmu çaaaaaaaayyyyyy

Gelişmelerden Haberdar Olun

@