Gümüşhane Üniversitesinde Nevruz coşkuyla kutlandı

Nevruz bayramı Gümüşhane Üniversitesinde bir dizi etkinlikle kutlandı

Gümüşhane 21.03.2017, 16:51 21.03.2017, 23:57
Gümüşhane Üniversitesinde Nevruz coşkuyla kutlandı

 Genç Girişimciler Kulübü tarafından organize edilen kutlamalar Gümüşhane Meslek Yüksekokulu açık amfi tiyatro alanında gerçekleştirildi.

 
Nevruz bayramı Gümüşhane Üniversitesinde bir dizi etkinlikle kutlandı. Genç Girişimciler Kulübü tarafından organize edilen kutlamalar Gümüşhane Meslek Yüksekokulu açık amfi tiyatro alanında gerçekleştirildi.
 
Programa Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, Rektör yardımcısı Prof. Dr. Bahri Bayram, Gümüşhane Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İsrafil Aslan, MHP İl Başkanı Nadim Aydın, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Şükriye Karabulut Orhan ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı. 
 
Protokol konuşmalarıyla başlayan program Gümüşhane Üniversitesi Folklor Ekibinin gösterisi, nevruz ateşinin yakılması, protokol üyelerinin demir dövmesi, müzik, yarışma ve horon oyunları ile devam etti.
 
Programda bir selamlama konuşması yapan Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen programı düzenleyenlere teşekkür ederek nevruz bayramı vesilesiyle Türkiye’nin birlik bütünlüğüne dikkat çekti.
 
Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek ise etkinliği düzenleyen Genç Girişimciler Kulübüne teşekkür ederek Nevruzun Türk Kültürümüzün değerli bir parçası olduğunu ifade etti.
 
Rektör Zeybek konuşmasında şunlara değindi: “21 Martta baharın başlangıcı olarak her yıl kutladığımız Nevruz, kültürümüzün değerli bir parçası olmuştur. Uygurlarda, Göktürklerde, Selçuklularda, Osmanlılarda ve Cumhuriyetin başlangıç yıllarında bu bayramın kutlandığı görülmektedir. Anadolu'nun farklı yerlerinde de Hıdırellez gibi isimlerle kutlanmaktadır. Nevruz, her ne kadar Orta Asya'dan göç ile İran üzeri gelip Farsça kökenli bir isim olsa da, binlerce yıldır Anadolu'dan Orta Asya'ya bir bahar havası içerisinde kutlanmaktadır. Bu vesile ile içeride ve dışarıda çok ciddi meselelerle uğraştığımız bu günlerde Nevruz Bayramının birliğimize, kardeşliğimize katkı sağlaması dileğiyle bütün Türk Dünyasının Nevruz Bayramını kutluyorum.”
 

 


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@