banner441

Gümüşhane'de oynanan "Civciv çıkarma" oyunu karakolluk oldu

Gümüşhane'de gelenek haline gelen "Civciv Çıkarma oyunu" karakolluk oldu.

Gümüşhane 23.08.2019, 10:09 23.08.2019, 10:22

Gümüşhane'nin Kelkit ilçesine bağlı Mahmatlı köyünde bir tür gelenek haline geldiği söylenen ‘civciv çıkarma’ karakolluk oldu.

OLAY geçen 18 Ağustos akşamı yaşandı. Köyde yapılan düğün, kına ve bayramlarda düzenlenen ‘civciv çıkarma’ adı verdikleri skandal âdet, R.G. için düzenlenen kına eğlencesinde de tekrarlandı.

Oyun olarak tanımladıkları ‘civciv çıkarma’yla ilgili ulaşılan bir video kaydına göre olay şöyle gerçekleşiyor: Bir odanın ortasına geniş bir çarşaf geriliyor. Ayakta duran 3-4 kişi gerilen çarşafı tutuyor. Çarşafın altına ise yaşları 7 ile 12 arasında değişen 3-4 çocuk giriyor. Bu çocuklarla birlikte 18 yaşın üstünde birkaç kişi de çarşafın altına giriyor. Çevredekilerin gülüşmeleri eşliğinde, çarşafın altındaki çocukların giysileri tek tek çıkarılıyor. Kayda göre, çocukların bazıları çığlık atarken, bazıları çarşafın altından kurtulmaya çalışıyor. Çarşafın altından çıkan çocuklardan ikisinin iç çamaşırlarının da çıkarılmış olduğu görülüyor.

ÜÇ TUTUKLAMA TALEBİ
Dakikalarca süren oyuna ilişkin video kaydının yayılması üzerine, çocuklardan bazılarının ailesi durumdan şikâyetçi oldu. Durum Kelkit İlçe Jandarma Komutanlığı’na bildirildi.

Savcılık talimatıyla olay esnasında odada bulunan 30 kişinin ifadesi alındı. Savcılık, çocukların giysilerini çıkardığı belirlenen kişilerden A.C., S.C. ve B.G.’yi tutuklama talebi ile mahkemeye sevk etti. Kelkit Sulh Ceza Hâkimliği bu kişileri adli kontrol şartı ile serbest bıraktı. Söz konusu kişiler hakkında ‘Çocuğun cinsel istismarı’ suçlaması ile soruşturmanın yürütüldüğü öğrenildi.


'KÖYDE DÜĞÜN ADETİDİR'
Köy Muhtarı Yakup Gül’ün olaya ilişkin “Bizim köyde yarım asırdır bu oyun oynanır. Gülme, eğlenme amaçlı yapılır. İstismar gibi bir durum söz konusu değil. Kıyafetleri çıkarıldığı için oyuna civciv çıkarma deniyor. Ortada bir kötü niyet yok” dediği öğrenildi. 

Muhtar Gül, Hürriyet’e yaptığı açıklamada ise “Ortada bir olay yok. Köyümüzde olan bir düğün âdetidir” diyerek daha fazla konuşmak istemediğini ifade etti. Savcılık kaynakları ise soruşturmanın tüm yönleri ile etkili bir biçimde yürütüldüğü bilgisini verdi.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (9)
Bayburtlu 6 ay önce
Kardeşim gülme ,eğlenme adına böyle rezillik olur mu?
Başka oyun üretin, el haya ve iman, hiç mi duymadınız,
Ayıptır.
Yazıklar Olsun 6 ay önce
Böyle oyununda geleneğinde Allah belasını versin. Sonra neden sapık nesil yetişiyor diyoruz. Ayıp yahu
Faruk 6 ay önce
Ahlaksızlığın normal görüldüğü köy ortamlarından bir tanesi. Araştırılsa daha neler vardır eminim, böyle ortamlarda.Hem İslamsızlık, hem ahlaksızlık.
Can 6 ay önce
Bu çağda bu cehalet.ondan sonra köydeki çoban ile benim aynımı diyenlere kızyorlar şimdi nedemwk istediği anlaşılıyor mu
şenol 6 ay önce
Böyle oyun mu olur yazıklar olsun sizlere böyle gelenek mi olur nerde edep haya iman . o sebilere böylemi örnek oluyorsunuz. utanmaz herifler Allah akıl fikir versin size
S.y 6 ay önce
Öyle gelenek he benim çocuğuma öyle yapacaklar kafasına sıkarım onun 5 yaşında ki oğlum yanımda pantolonunu çıkarırken önünü kapatıyo bunlar da adetmiş ne edep var ne haya. Peygamber efendimiz 7 yaşında çocuklarınıza örtünmeyi anlatınız derken beyler yanlış anlamış Adetten bahsediyosanız peygamberimizin dediğini yapın
Yine gelmis sofiler 6 ay önce
Ateistim bence de sapıklık, ensar vakfını hala unutmadım. Suçların altına dinsizliği koymak ağır beyin yoksunluğudur.
Kuzeyli 6 ay önce
Geleneğinde cılkını çıkardınız,
Rezalet, ne zamandır gelenek oldu, köyünüz yıllardır cehaleti yaşıyorsa çocukların suçu ne? Kamere icat olmasaymış, REZİL sözde gelenek de devam edecekti demek. Yazık.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@