7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

Gümüşhane-Bayburt Havaalanında pist asfaltlanıyor

Gümüşhane-Bayburt Havaalanı pistinde asfaltlama işlemi yapılıyor.

Gümüşhane 27.08.2021, 14:18 27.08.2021, 14:37
Gümüşhane-Bayburt Havaalanında pist asfaltlanıyor

Gümüşhane ile Bayburt illerinin ortak kullanacağı Gümüşhane-Bayburt Havalimanında pistin asfaltlama işlemleri başladı.
Gümüşhane’nin Köse ilçesi sınırlarında 2018 yılında dönemin Başbakanı Binali Yıldırım tarafından temelleri atılan Gümüşhane-Bayburt Havalimanında çalışmalar devam ediyor.
Havaalanı pist, apron ve taksi yolları dahil olmak üzere 212 bin 500 metrekare alanı içerirken yıllık 2 milyon yolcu kapasiteli havalimanının pist uzunluğu 3 bin metre, genişliği 60 metre, apron alanı 360 bin metrekare ve öngörülen kapalı alan 20 bin metrekare olacak şekilde planlandı.

Gümüşhane-Bayburt Havaalanında pist asfaltlanıyor

Altyapı proje bedeli 250 milyon TL olan havalimanında kaya dolgu, konkase dolgu ve alt temelin yüzde 100’ü ve apron beton imalatı tamamlandı.
Pist sıkıştırma işlemi tamamlanan yerlerde asfaltlama son katman çalışmalarının devam ettiği havalimanında çevre yolu ihata duvarı betonarme imalatı yüzde 50 oranında gerçekleştirildi.
Altyapının ardından üstyapı inşaatı uygulama projeleri de tamamlanan havaalanında proje kapsamında terminal binası (iç-dış hat), teknik blok, kule, kurtarma ve yangın istasyonu, güç ve ısı merkezi, çok maksatlı garaj ve diğer destek binaları yer alacak.

Gümüşhane-Bayburt Havaalanında pist asfaltlanıyor

Gümüşhane-Bayburt Havalimanının mania hattı ve diğer coğrafi şartlar açısından Karadeniz sahilinde görülen sis ve pusunun olmadığı bir havalimanı olması nedeniyle bölge için önemli bir yatırım olarak değerlendirilirken, yeni Zigana tünelinin yapılmasıyla birlikte Karadeniz sahil şeridinde yaşanacak hava muhalefeti nedeniyle oralara inemeyen uçakların tercih edebileceği bir havalimanı olacak.
Gümüşhane’ye 67, Bayburt’a 47 kilometre uzaklıktaki havalimanın her iki şehirden de kolaylıkla ulaşılabiliyor.


Yorumlar (3)
Hakkı kılıç 13 ay önce
Ölü yatırım çok yazık... Kütahya Afyonkarahisar havalimanı iflas etti...ders çıkarana...köseye havalimanı yapılıyor yolu yok .. köse dağı kışın çok tehlikeli
clgnnnn 13 ay önce
AYIP binalı kendi memleketine yalandan havaalı temeli atmış ha memleketini seviyor diye değil yanlış anlaşılmasın ordaki firma binaliye çalışıyor ortak bayburt guruba kım kullanacak bu havalimanını uşak kütahya havalimanı gıbı satılığa çıkarırsınız zarar ettik diye koskkoca ülkede yapılan kayırmalar alel ade çok basit şekilde ortada ayıp utanmazmısınız sıze dur demek için bu ülkede ne yapmalı yada savaşmı çıkmalı yedikçe acıkan bi siyaset içinde cebeleşiyoruz
can 13 ay önce
Gümüşhane havaalanı ama Gümüşhaneye 67 km uzaklıkta . Yazık paralara ayda yılda bir uçak iner .

Gelişmelerden Haberdar Olun

@