Dipsiz Göl çöle döndü

Gümüşhane'nin merkeze bağlı Dörtkonak köyü sınırlarında bulunan ve etrafındaki irili ufaklı 10 adet gölle birlikte özellikle bahar aylarında çiçek bahçesini andıran Dipsiz Göl ilk kez tamamen kurudu.

Gümüşhane 01.08.2021, 09:20
Dipsiz Göl çöle döndü

Gümüşhane kent merkezine 18 kilometre uzaklıkta bulunan ve Artabel Gölleri Tabiat Parkından sonra çok sayıda doğal göl bulunması nedeniyle ikinci göller bölgesi olarak adlandırılan Dörtkonak köyü sınırlarındaki Dipsiz Göl kuraklığın etkisiyle ilk kez tamamen kurudu.

Denizden 2 bin 200 metrede bulunan ve yıllardır bahar aylarından sonbahar aylarına kadar buraya göç ederek yavrularını büyüyen angut kuşlarına ev sahipliği yapan Dipsiz Gölde su olmaması nedeniyle bu yıl o manzara da yaşanmadı.

Milyonlarca yıllık ağaç fosillerinin bulunduğu göl havzası gelinen son durumda adeta çölü andırırken gölün son halini görenler "Dipsiz Göl, dipsiz çöle döndü" ve "Dipsiz Gölün dibi göründü" yorumlarını yaptı.

Geçtiğimiz yıllarda define kazısı yapılan Dumanlı köyü sınırlarındaki İstavroma yaylasında bulunan Dipsiz Gölle sık sık karıştırılan Dörtkonak köyündeki Dipsiz Göl, kar, yağmur ve kaynak suları ile beslenirken bu yıl ülkenin hemen her yerinde yaşanan kuraklıktan nasibini aldı.
Bahar aylarında etrafını kelepçe gibi saran çok sayıda çiçeğin açtığı ve kalp şeklinde olması nedeniyle “Yaylanın kalbi” de denilen Dipsiz Gölde incelemelerde bulunan TEMA Vakfı Gümüşhane Temsilcisi Yusuf Oral, geçtiğimiz yıllarda suyla kaplı gölün ortasına kadar yürüyerek yaptığı açıklamada küresel ısınma, iklim değişikliği ve sondajlara dikkat çekti.

Dipsiz Göl çöle döndü

“Kurumasının sebeplerinden birisinin bölgede aşırı şekilde yapılan maden arama sondajları olduğunu değerlendiriyoruz”
Son günlerde örnekleri sıkça görülen küresel ısınma ve iklim değişikliğine bağlı olarak su kaynaklarının azalması olmasının yanında Dipsiz Gölün etrafında yapılan maden sondajlarının da gölün kurumasını tetiklediğini kaydeden Oral, “Son birkaç yıldır gölde aşırı derecede su çekilmesi oluyordu. Bu yıl ise daha Ağustos ayına yeni girdiğimiz bugünlerde tam kuruma noktasına geldi. Bunun sebeplerinden birisinin bölgede aşırı şekilde yapılan maden arama sondajları olduğunu değerlendiriyoruz. Yer altı su sistemi şehir şebekeleri gibi bir sistemdir. Biz yaptığımız her sondajda bu sisteme zarar veriyor, o yer altındaki doğal boru sistemlerini deliyoruz” şeklinde konuştu.

Dipsiz Göl çöle döndü

“Sondajlar yeraltı su kaynaklarının yönlerinin değişmesi anlamını taşıyor”
Yeraltı kaynaklarına ihtiyaç olduğunu fakat insanların artık tüketim alışkanlıklarını da değiştirmesi gerektiğini vurgulayan Oral, “Biz sürekli yeni bir araç binmek istediğimizde, yeni bir telefon kullanmak istediğimizde bu madenler çıkarılmak zorunda. Bizim şehrimiz bu anlamda bir zenginlik yaşıyor. O nedenle de arama çalışmaları oluyor. Özellikle son 5-10 yıldır yapılan fazla sondajlar yeraltı su kaynaklarının yönlerinin değişmesi anlamını taşıyor” diye konuştu.

Dipsiz Göl çöle döndü

“Buraya su taşınarak Dipsiz Gölün de buradaki ekolojik sistemin de yaşatılması lazım”
Dipsiz Gölün bulunduğu alanda milyonlarca yıllık ağaç fosillerinin olduğunun belirlendiğini kaydeden Oral, “Burada bir ekosistem var. Burada göl olduğunu bilen göçmen kuşlar var. Bu ekosistemin çökmemesi gerek. Bunun için burada suyun bulundurulması lazım. Mutlaka buraya su taşınarak Dipsiz Gölün de buradaki ekolojik sistemin de yaşatılması lazım” dedi.

Dipsiz Göl çöle döndü

“Bu duruma çok üzüldüm, buraya bir çare bulunsun”
Yıllardır hem bahar hem de yaz aylarında zevkle giderek doğal güzellikleri gözlemleme fırsatı bulduğu Dipsiz Gölün dibini gördüklerini kaydeden Ahmet Sefa Ergin ise “Yıllardır gelip gidiyorum ben buraya. O zamanki durumu çok güzeldi. Rengarenk çiçeklerle bezeli bir yerdi ve su doluydu. Şu anki durumunda ben bu röportajı gölün içerisinden yapıyorum. Suyun ilk defa bu kadar çekildiğini gördüm ve bu duruma çok üzüldüm. Çölleşmiş durumda şu an göl. Buradan yetkililere sesleniyorum buraya bir çare bulunsun” ifadelerini kullandı.
Dipsiz gölün etrafında bulunan irili ufaklı 10 gölün yanı sıra aynı eksendeki Kuru Göl ve Aygır Göl de tamamen kurudu

Dipsiz Göl çöle döndüTrabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (7)
Davut 2 ay önce
Bu gölün adı dipsiz göl değildir. Bu gölün adı ak parti gölüdür. Bu eser sizindir. Sizin zihinyetinizin eseridir. Milli olmak için önce milleti sevmek gerekir.
TAMAM 61 2 ay önce
EVET ORAYIDA YOK ETTİK...
BİZ İNSAN DEĞİLİZ YA,
BİZDEN BİR HALT OLMAZ
HER TÜRLÜ GEBERMEYİ HAK EDİYORUZ
BU ÖZ ELEŞTİRİYİ YAPMAZSAK ÇOKKKKK DAHA GÖLLER KURUR, ORMANLAR YANAR, BİZLER HAVAYA SUYA SAĞLIĞA MUHTAÇ BÖĞÜRE BÖĞÜRE CAN VERİRİZ...
Selim selim 2 ay önce
onay veren yetkililerin resimlerini.paylasinda yolda denk.gelirsek tükürebiliriz.
Hümanist 2 ay önce
Valiyi hapise atmalıyız.
gözyuman,tesvik eden herkimse cezalandirilmali,ibreti alem icin.
DeliDalga 2 ay önce
Bu gölün ismini değiştirin. Varanı yönetenler vatanı aynı bu göle çevirdiler. Makarnacılaaaaaar. Hesabı mahşerde. Haram zehir zıkkım olsun aldığınız her nefese !!!!
SIMSEK 2 ay önce
KENDINIZ NE YAPIYONUZ HEP TALEP EDIYOSUNUZ ODUN YAKMAYIN ARABA KULLANMAYIN BU BIR ADIMDIR HANGINIZ YAPIYOSUNUZ HEP BASKASI SUCLU SIZ MELEK NE GÜZEL DÜNYA VE SELAMMM ANLIYANA
FakirNiyeFakirdir 2 ay önce
Klasik dönme dolaplı açıklama.Ben aptal değilim.Maden arandı burda ne anlatıyorsun uzun uzun. masal değil gerçekleri anlat

Gelişmelerden Haberdar Olun

@