banner518

Devlet Hastanesi heyelan tehlikesi altında - 4 yıldır açılamıyor

Heyelan riski altındaki devlet hastanesi için yeni proje hazırlandı.

Gümüşhane 15.05.2019, 12:50 15.05.2019, 12:59
Devlet Hastanesi heyelan tehlikesi altında - 4 yıldır açılamıyor

Gümüşhane'de yapımı tamamlanan ve zeminindeki heyelan tehdidi nedeniyle 4 yıldır hizmete açılamayan yeni devlet hastanesi için güçlendirme ve heyelan önleme projesi hazırlandı. Kuzey ve güney cephesinde ağırlık yapan yamaçta molozlar temizlenecek, 600 metre uzunluğunda 3 sıra diyafram duvar örülerek hastanenin zemin kayma riski ortadan kaldırılacak.

Kentte, Bağlarbaşı mevkiinde yapımına 2012 yılında başlanan ve 51 milyon liraya mal olan 8 katlı, 200 yataklı ve bünyesinde 10 ameliyathane ile 30 yoğun bakım ünitesi yer alan yeni devlet hastanesinin inşaatı 2015’te tamamlandı. Yamaç araziden elde edilen alan üzerine inşa edilen hastane binasında ve zemininde çatlaklar oluştuğu gözlendi. Hastane, zemindeki kayma riski nedeniyle 4 yıldır hizmete açılamadı. 

Devlet Hastanesi heyelan tehlikesi altında - 4 yıldır açılamıyor

Hastane binası için zemin güçlendirme ve heyelan önleme projesi hazırlandı. AFAD tarafından hazırlanan proje ile hastanenin kuzey ve güney cephesinde bulunan kayalık alanlardan yaklaşık 390 bin metreküp hafriyat çıkarılacak, ağırlık yapan yamaçta molozlarının temizlenmesinin ardından 600 metre uzunluğunda 3 sıra diyafram duvar örülecek. Proje ile zemin kayması riski ortadan kaldırılarak hastane hizmete açılacak. 

Devlet Hastanesi heyelan tehlikesi altında - 4 yıldır açılamıyor

'HASTANE BİR AN ÖNCE AÇILMALI'

Gümüşhane'de vatandaşlar, hastanenin bir an önce hizmete açılmasını bekliyor. Hastaneye kentin ihtiyacı olduğunu anlatan vatandaşlardan Ali Sait Al, "Bu hizmetin Gümüşhaneliler tarafından kullanılamaması bir handikap. Burada yetkililerin bir an önce çözüm bulup böyle bir yatırımı Gümüşhane’de kullanıma açması gerekiyor. Çünkü mevcut hastanemizin durumu ve kapasitesi ortada" dedi.

Devlet Hastanesi heyelan tehlikesi altında - 4 yıldır açılamıyor

Hastanenin yapıldığı arazinin yanlış seçildiğini söyleyen Tamer Merdan ise "Hastane bitirildi ve açılamadı. Hastanenin zeminin sağlam olmadığı ve kaymalar olduğu söylendi. Şu an bölgeyi diyafram duvar ile sağlamlaştırmaya çalıştıklarını öğrendik. Süreç çok uzadı bu da insanları usandırdı" diye konuştu.

Hastanede doktor eksikliği olduğunu söyleyen İzzet Demirkıran ise, “Biz bir MR için farklı şehirlere gidiyoruz. Doktor ve cihaz olmadıktan sonra binalar hiçbir işe yaramaz” şeklinde konuştu.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (7)
toprak 1 yıl önce
önemli değil. Rantçılar, yandaşlar ihale parasını aldı mı? Aldı. Cepler doldu mu? Doldu. Hastane açılmasa da sıkıntı yok. Yeter ki İstanbul'un rantını da kapalım 23 Haziranda. Olmazsa bir seçim daha yaparız Ağustos gibi.
Sedat 1 yıl önce
Tipik akkape projesi, yap görünsün, içeriği yeri kullanışlılık hiç önemli değil. Yandaş para kazansın inşaatçı.
Gokhan 1 yıl önce
Bu akpnin doğru yaptığı tek iş insanları kandırmak
Abdi 1 yıl önce
Yıkılırsa yeniden hortumlarız sorun yok, yeter ki yandaş nefes alsın. Devlet hazinesinin ne önemi var. Allah ıslah etsin.
haklı 1 yıl önce
bu projeye kim imza attı ise en ağır ceza ile cezalandırılması lazım valilikten mütahite kadar bürokrasiden istimlak parası alan bazı uyanıklarda dahil milli emlak müdürlüğü sorguya çekilmesi lazım
Vatandaş 1 yıl önce
Ak yazı stadı da problem.Baş bozuk olunca kıçta bozuk oluyor.Akıl olmayan baştan mükemmel bir yapı beklemek cehalettir.Göstermelik göz boyama cep doldurma oy almak için yapılırsa her şey böyle olur kayar.Bunlarda kayacak az kaldı.
mehmet 1 yıl önce
Allah askina kim burden vurgun yapti varsa yureginiz arastirin..

Gelişmelerden Haberdar Olun

@