banner441

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı "Dipsiz göl" eylem planını açıkladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ‘Dipsiz Göl’ için 4 maddelik eylem planını açıkladı.

Gümüşhane 19.11.2019, 17:18
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı "Dipsiz göl" eylem planını açıkladı

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, “Bundan sonra SİT alanında olsun veya olmasın Türkiye’nin herhangi bir yerinde define aranacaksa mutlaka Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun alınması talep edilecek” dedi.
Gümüşhane’nin merkeze bağlı Dumanlı köyün sınırlarındaki İstavroma yaylasında define aranan ve Dipsiz Göl olarak adlandırılan bölgenin Doğal Sit alanı ilan edileceğinin açıklanmasının ardından Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof.Dr. Mehmet Emin Birpınar, bölgede incelemelerde bulundu.
Vali Kamuran Taşbilek ve beraberindeki heyetle alanda incelemelerde bulunan Birpınar, alanda çalışma yapan bilim adamlarıyla görüştü, göl alanında incelemelerde bulundu.

“Bundan sonra Türkiye’nin herhangi bir yerinde define aranacaksa mutlaka Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun alınmasını talep edecekler”
Burada gazetecilere açıklama yapan ve 4 maddelik eylem planlarını anlatan Bakan Yardımcısı Birpınar, “Bundan sonra SİT alanında olsun veya olmasın Türkiye’nin herhangi bir yerinde define aranacaksa mutlaka Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun alınmasını talep edecekler. Biz bunu yönetmeliklerimize yazacağız. Türkiye’nin neresinde olursa olsun bir mezarlıkta da olsa bir dağın tepesinde bir yer de olsa bir gölün içerisinde bir yer de olsa bu tür bir faaliyet öncesinde mutlaka bir çevre etki değerlendirme, çevreye nasıl etkisi vardır onun raporlanmasını isteyeceğiz. Bunun yanında bir üniversite raporu da isteyeceğiz. Bilimsel bir rapor olmadan bu tip aramaların yapılmasına müsaade etmeyeceğiz. Biz zaten maden aramalarında istiyoruz. Burada da böyle bir raporlanmanın olması gerektiğini bunu da o kapsama alacağımızı buradan Türkiye’ye deklare etmek istiyoruz” dedi.

“Türkiye’yi yoran bir mesele”
Gümüşhane’nin yaylasında Türkiye’yi yoran bir mesele ile karşılaştıklarını kaydeden Birpınar, “Bu doğal güzellikleri Türkiye ile paylaşmak yerine bir gölün kuruması olayı ekolojik bir yapının bozulması nedeniyle buraya gelmek istemezdik. Bu konuda bize de yeni şeyler öğretiyor. Aslında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile çok ilgisi olmayan bir yer ama bir çevre felaketi olarak görünüyor. Gölün yok olması da hiç istenmeyen bir durum. Doğal yapının bozulması başka etkileri de beraberinde getiriyor” dedi.
Türkiye’de define aramak için bir yönetmelik olduğunu hatırlatan Birpınar, “O yönetmelik Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yönetmeliği. Oradan izinler alınıyor ve burada bir hazine olduğu iddia edilerek bir arama yapılıyor. Ama içerisinde bir şey çıkmadığı söyleniyor. Bunu yaparken gölün doğal yapısı bozuluyor. Bunun tekrar restore edilmesi gerekiyor. Bunu çok büyük bir göl veya çok küçük bir göl gözüyle bakmıyoruz bunun restore edilmesi eski haline döndürülmesi ve bu tip olayların bir daha yaşanmaması için ne yapılması gerektiği üzerinde duruyoruz” diye konuştu.

“SİT alanını 2 bin hektara çıkaracağız”
Gölün olduğu alanın komşu Santa Harabelerindeki doğal SİT alanıyla birleştirilerek bin 600 hektardan 2 bin hektara çıkaracaklarını ifade eden Birpınar, “Türkiye’nin yüzde 9,7 civarında doğal SİT alanı var. 2023 hedefimiz hocalarımız ile birlikte çalışarak bunu yüzde 17’ye çıkarmak. Bu konuda Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğümüz çalışmalarını sürdürüyor. Buranın SİT alanı olarak ilan edileceğini Bakanımız Murat Kurum ilan etmişlerdi. Bu bölgede Santa Harabeleri dediğimiz bir yer var. Orası bin 600 hektarlık bir alan. Bu alanı genişleterek burayı da içine olarak 2 bin hektarlık doğal sit alanı haline çevireceğiz” şeklinde konuştu.

“Bu gölü eski haline getirmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak herşeyi yapacağız”
Görünen manzaraların bir daha olmaması, eski haline dönmesi için bunun yaparken de dikkatli olmaları gerektiğini vurgulayan Birpınar, “Bunu yaparken de dikkat olmamız lazım. Onun için de bu bölgedeki bilim adamları su bilimleri ile uğraşan akademisyenler, jeologlar, hidrobiyoglar, hidrolistler yeraltı suyu ile uğraşan, göllerle uğraşan hocalardan bir rapor hazırlamalarını isteyeceğiz. Acaba bu göl tabandan beslenen bir göl mü yoksa yüzeysel beslenen kar suları ile beslenen bir göl mü ? onu belirleyeceğiz. Hangisinin olduğunu çok kısa sürede tespit edeceğiz. Çamurdan da arkadaşlarımız numune aldılar, analiz ettiriyorlar. Bunu tespit ettikten sonra da bu kapanan yeri açıp 3-4 metre çapında yeniden bu gölü eski haline getirmeye çalışacağız. Böylece buradaki habitatı varsa florayı da korumak için Çevre Şehircilik Bakanlığı olarak herşeyi yapacağız” dedi.

“Bu izinler verilirken izlemelerin de iyi yapılması gerekiyordu”
“Keşke bunlar yaşanmasaydı” tespitinde bulunan Birpınar, “Bu izinler verilirken izlemelerin de iyi yapılması gerekiyordu. Buradaki süreci takip etmek izlemeyi de sürdüreceğimizi ifade etmek istiyorum. Mutlaka ÇED raporu isteyeceğiz. Bu bölgeyi Doğal Sit Alanına çevireceğiz. Buranın restorasyonunu ve tekrar gölü geri kazanacağız. Buranın bundan sonra izlemesini ve takip edilmesini Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğümüz aracılığıyla buradaki Valimiz aracılığı ile biz bu işi yapacağız” diye konuştu.
Birpınar’ın talimatıyla gölün bozulmamış alanından toprak numuneleri alındı.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (9)
uğur 2 ay önce
bu yapılanlar inanın üniversitelerde tez, konusu olur çok kötü neresinden bakarsanız traji komik bu böyle az gelişmiş ülkelere mahsus bir durum yazık oldu. dökülen su asla kabını doldurmayacak
Aristo 2 ay önce
Bu dünyanın en ğeri kalmış ülkesinde olmaz ancak bizde olur işte ğölü sen hazine bulacağım diye kurut hemde buzul ğölünü sonrada su ile doldurmaya çalış bu ülkenin nasıl idare edilemediğinin doğanın bu iktidar elinde nasıl yok edildiğinin somut bir örneğidir bakan yardımcısı pfof bey ğölü eski haline ğetirnek ve bu durumların bir daha yaşanmaması için her önlemi alacaklarını beyan etmiş evet bir daha böyle bir durumun yaşanmaması için AKP nin ülke yönetiminden acilen derhal ivedi ayrılması dua sı ile amin
hakan 2 ay önce
hayır anlamadığım şey şu tarihi eser arıyorum diyorsun 12 bin yıllık tarihi yok ediyorsun. kimse de sormuyor sen 12 bin yıl dan daha eski ne bulacaksın bu gölde. kültürsüz cahiller tarihi eser deyince akıllarına altın geliyor kuşbeyinlilerin
Ali KAYA 2 ay önce
Nasıl bir anlayıştır bu? Önce ağaçları kes sonra fidan dikme seferberliği başlat. Önce tarihi gölü yok et, sonra tamir etmeye çalış. Pes doğrusu.
İskender 2 ay önce
Masrafı orayı yılandan ve izin verenden tahsil etsinler.
Halil yılmaz 2 ay önce
Bu ğölde hazine arayan o iki. Kişi ve arkadındakiler kim o izinleri almak için kim kimi kime arttı kim var arkadında bu işin bu izin öyle kolay alınmaz, bu ülkede yaşıyoruz torpilin yoksa tuvalete bile almazlar adamı yada paran yoksa anladın kim bu işin arkasında söylesenizde bilsek niye saklanıyor ha yoksa bilinen meşhur hayır işlerimi var herzaman ki ğibi çorumda cami mi yaptıracaktılar
Farketmez 2 ay önce
Burayı kimin kazdığı belli. Bunlara izin verende belli. Kimlerin kazdığını sağır sultan biliyor lutfen isimlerinide yazinda cümle alem kim olduklarını bilsin. Sizler bile şaşırırsınız vay beee dersiniz. Böyle lanet olası bir durum vesselam.
Hasandayi 2 ay önce
Diyorlardı bişey bulunamadı. Arkadaş bu kazı izni öyle herkesin alabileceği bir izin değil. Üst düzeyde bir makam izni vwrdirmistir. Hal böyleyken bu kazıyın yapanlar herhangi bir iz delil kanıt olmadan bu işe girisecek kadar aptalca olamazlar.mutlaka bişeyler bulmuşlardır ancak kamuoyuyla değil kendi aralarında paylaşmayı tercih etmişlerdir. Vesselam güzel Ülkemin insanlari
yasar 2 ay önce
liyakatsız kişileri kurumların başına getirilirse ancak bu olur
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@