Bayburt- Gümüşhane Havalimanı ne zaman tamamlanacak?

Bayburt- Gümüşhane Havalimanı 2020'de tamamlanacak. Bayburt Valisi Epcim, yapımı devam havalimanında incelemelerde bulundu

Gümüşhane'nin Köse ilçesi Salyazı köyünde, temeli dönemin Başbakanı Binali Yıldırım tarafından atılan Bayburt - Gümüşhane Havalimanı'nda yapım çalışmaları tüm hızla sürdürülüyor. Yaklaşık 300 milyon liraya ihale edilen, yıllık 2 milyon yolcu kapasiteli havalimanının 2020’de tamamlanması planlanıyor. Pist uzunluğunun 3 kilometre, genişliğinin de 60 metre olması ve 2 milyon yolcuya hizmet verilmesi beklenen Bayburt - Gümüşhane Havalimanı, özellikle sahil şeridinde hava şartları nedeniyle iniş yapamayan uçaklara alternatif olacak.

“Bölgeye çok şey katacak”
Bayburt- Gümüşhane Havalimanı'nda beraberindeki Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, İl Emniyet Müdürü Sezayi Er, İl Jandarma Komutanı Halil Murat ve İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Karakaşoğlu ile birlikte incelemede bulunan Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, yüklenici firma olan Bayburt Grup Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Şentürk ve teknik ekibinden çalışmalar hususunda brifing aldı.

Bayburt - Gümüşhane Havalimanı'nın 4 şehre alternatif oluşturabilecek noktada yer aldığını belirten Vali Epcim, “Şu anda çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmalar bu yıl 2 ay daha devam edecek. Önümüzdeki yıl içerisinde de özellikle üst yapıya ilişkin terminal binasının ihalesi yapılarak yıl içerisinde bu binanın tamamlanmasına dönükte bir hedef çalışmamız olacak. Bu hedef gerçekleştirildiğinde, yani pis alanının asfalt çalışmaları, beton çalışmaları tamamlandıktan sonra terminal binasının da tamamlanmasına müteakip havalimanı hizmet vermeye başlamış olacak” dedi.
Havalimanındaki üst yapı çalışmalarının 2020 yılında tamamlanacağını da sözlerine ekleyen Vali Epcim, “Bu yıl içerisinde yapılacak çalışmaları tamamlayacağız. 2020 yılı içerisinde de üst yapıya ilişkin çalışmalar tamamlandıktan sonra inşallah Bayburtlular, Gümüşhaneliler çok daha rahat bir şekilde memleketlerine ulaşmış olacaklar. Ayrıca bölgemizin ciddi bir turizm potansiyeli var. Turizm potansiyelinden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız da çok hızlı bir şekilde ilimize gelmiş olacaklar. Ben bu vesileyle destek veren başta Cumhurbaşkanımıza, ulaştırma bakanlarımıza ve müteahhit firma yetkililerine teşekkür ediyorum.” dedi.
Bayburt- Gümüşhane Havalimanı ne zaman tamamlanacak?

Bayburt- Gümüşhane Havalimanı
Gümüşhane ile Bayburt arasındaki Salyazı mevkiinde yapımı devam eden havalimanı, yıllık 2 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nca projesi hazırlanan, 285 milyon lira bütçeli havalimanı, 3 bin metre uzunluğunda, 60 metre genişliğinde pist; 300 metre uzunluğunda, 120 metre genişliğinde apron ve 265 metre uzunluğunda, 24 metre genişliğinde taksiruttan oluşacak. Gümüşhane'ye 67, Bayburt'a ise 47 kilometre uzaklıkta yer alan havalimanı projesinin 2020 yılında bitirilmesi planlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2019, 15:07
inci

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Salih
Salih - 7 ay Önce

2 milyon kapasite Bayburt ve Gümüşhane ye yetmez ki, en az 10 milyon kapasite gerekir. Bayburt 5 milyon, Gümüşhane 10 milyon nüfusa sahip iller. ( İsraaaaaaf, insaaaaaf)

reis
reis - 7 ay Önce

bakalım kaç kişi kullanacak bu havalimanını,
kütahya-uşak havalimanını taahhüt edilen yolcunun %3'ü bile kullanmadı.
Allah akıl fikir versin
200-300 liradan aşağı bilet kalmadı zaten

Gurbetçi
Gurbetçi - 7 ay Önce

Ikı ilin toplamda nufusu 200bin. Acaba iki milyon rakamı nerden çıktı. Ha trabzona inemeyen uçaklar için bi avantaj en yakın nokta orası olur.da yınede yazık b3nce . Günd3 inecek ucak sayısı enfazla iki olur

Herkimse
Herkimse @Gurbetçi - 7 ay Önce

4 şehre alternatif diyor kardeşlerim.Neye bu kadar isyan ediyorsunuz?

Asker
Asker - 7 ay Önce

Yazık vAllahi yazık kimin parasıyla kime kimle yaptırılıyor. ORTADA HARAM VARSA VEBAL DE VARDIR..
GERÇEKTEN YAZIK
ALLAH BU BÖYLE ADİLER KARŞISINDA TÜRK MİLLETİ'NİN YAR VE YARDIMCISI OLSUNNN

ayhan61
ayhan61 - 7 ay Önce

Çok yazık yani gerçekten de çok yazık. Buralara harcanan bu paralarla devlet hastaneye doktor, okullara öğretmen alırdı...

Karahan
Karahan - 7 ay Önce

Asker rumuzlu varkik 1 iraya corba 3 liraya haslama 5 lr.köfte yerken utanmiyordun simdi israf diyorsun.rnin ekrem dr öyle diyordu 3 katina arac kiraladı. Sirca köşkte oturup konuşmayın. O insanlarinda bu hizmrtten daydalanma hakki var.her sey ticaret degildir.

sedat
sedat - 7 ay Önce

yandasa peskes ,
yine halkin cebinden paralar cikacak .

Emine becek
Emine becek - 7 ay Önce

Istanbula üçün cü havaalanı yapilsa sesiniz cikmaz bıktık artık erzuruma trabzona inmekten biz ikinci sınıf insanmıyîz tabiki yapîcak oy almasınî biliyorlar en cok bizden oy aldilar bayburt u ödüllendireceksiniz tabiki bizim hakkimiz israf faalan yok ortada dengisizce yorum yapmayin


SIRADAKİ HABER