7m


7m

hyundai

Yaşlı adama şiddet uygulayarak ölümüne neden olan polisler açığa alındı!

82'li dede, ters kelepçe takıp biber gazı sıkarak yerde süründürüldü, kalp krizinden öldü!

Giresun 28.07.2018, 15:02 28.07.2018, 15:14

Giresun'da, yürüme güçlüğü çeken eşi Fatma Topal'ın (82) sağlık kurulu raporlu ilaçlarını reçeteye yazdırmak ve evde bakım hizmeti kararının uygulanmasını sağlamak amacıyla aile sağlığı merkezine başvuran Yusuf Topal (82), iddiaya göre, hastayı görmeden ilaçları yazmayacağını belirten Ö.Y. adlı kadın doktorla ile tartıştı. Doktorun 'beyaz kod' vermesi üzerine gelen polisler, gözaltına almak istedikleri Yusuf Topal'a ters kelepçe takıp, biber gazı sıktı. Fenalaşarak yere yığılan ve sürüklenerek bindirildiği polis aracı hastaneye götürülen Topal, kalp krizinden öldü. Ailenin şikayeti üzerine soruşturma başlatıldı, olaydan sorumlu tutulan 2 polis memuru açığa alındı.

Olay, 24 Temmuz Salı günü, Giresun'un Gemilerçekeği Mahallesi'nde meydana geldi. Fatma ve Yusuf Topal çifti, fındık hasadı için İstanbul'dan memleketlerine geldi. Yürüme güçlüğü çeken Fatma Topal'ın kronik hastalığı için kullandığı ilaçları bitince, eşi Yusuf Topal yeni ilaçları yazdırmak ve evde bakım hizmeti kararının uygulanmasını sağlamak amacıyla 15 Temmuz Şehitler Aile Sağlığı Merkezi'ne gitti. Doktor Ö.Y.'ye başvuran Yusuf Topal, eşi adına düzenlenen sağlık kurulu raporunu göstererek ilaçları reçeteye yazdırmak istedi. Ancak, doktor, hastayı görmeden ilaçları yazamayacağını belirtti. Topal ise evde bakım hizmeti kararı olduğuna dair raporu göstererek, sağlık görevlilerinin eve gelmesini talep etti. İddiaya göre, doktor Ö.Y. ile Yusuf Topal arasında tartışma çıktı. Tartışma sırasında doktorun 'beyaz kod' vermesi üzerine, polis ekipleri sağlık merkezine geldi. Polisler, Topal'ı gözaltına almak istedi. Yusuf Topal direndiği polisler tarafından yaka paça polis aracına bindirilmek istendi. Ters kelepçe takılan ve biber gazı sıkılan Topal, bu sırada fenalaşarak yere yığıldı. Polisler, yerde sürükleyerek araca bindirdikleri Yusuf Topal'ı Prof. Dr. İlhan Özdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürdü. Kalp krizi geçirdiği belirlenen Topal, yapılan müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi.

TOPRAĞA VERİLDİ

Yusuf Topal'ın cenazesi, Giresun Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsi sonrası Beyazıt Köyü'ne götürüldü. Kılınan cenaze namazının ardından Topal, toprağa verildi. Cenazede, Yusuf Topal'ın oğlu Ahmet Topal, taziyeleri kabul etti.

GÖRÜNTÜLER ORTAYA ÇIKTI, POLİSLER AÇIĞA ALINDI

Olaydan sonra aile, Giresun Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Topal'ın zor kullanılarak gözaltına alınmak istendiği görüntüler delil olarak savcılığa sunuldu. Soruşturma kapsamında 2 polis memuru açığa alındı. Polisler, ifadeleri alındıktan sonra adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Savcılık, olaya ilişkin kayda alınan görüntülerle sağlık merkezinin güvenlik kamerası kayıtlarını el koydu.

'BUNU YAPANLARIN CEZALARINI ÇEKMESİNİ İSTİYORUZ'

Olayla ilgili konuşan Yusuf Topal'ın oğlu Ahmet Topal, "Bizim amacımız, bu olayları gerçekleştirenlerden öç almak veya onlarla bir arbedeye girmek değil. Bunu savcıya da polis arkadaşlara da söyledim. Bu acıyı hem babama hem bize katbekat yaşatan bu insanların cezalarını çekmelerini istiyoruz. Benim babam 82 yıl boyunca korkuyla yaşadı. Evlatlarına gelebilecek tehlikelerin korkusu, vatanına milletine karşı yapacağı bir hata korkusu, en sonunda da korkuyla öldürdüler babamı. Bu çok acı geliyor bize. Küçük bir çocuğun köşeye sıkıştırılarak korkutulması gibi geliyor bu acı bana. Böylesi bir acıyı yaşayarak ölmesi bizleri gerçekten çok üzdü" dedi.

'DOKTOR FEVRİ DAVRANDI'

Babasının sağlık merkezine gitmesindeki tek amacının yürüyemeyen, evden dışarı çıkamayan annesinin ilaçlarını yazdırmak olduğunu ifade eden Ahmet Topal, "Biz doktordan şunu beklerdik; raporlu olan ilaçlarını yazamayacaksa bunların nasıl yazılabileceğini babama izah etmesini ve ona bir yol göstermesini isterdik. Bunun devlet hastanesinden bir doktor çağrılarak yapılabileceğini izah etmiş olsaydı, babam da bunu anlayışla karşılayacaktı ve bu olayların hiçbiri yaşanmayacaktı. Doktorun tamamen fevri davranarak o polisleri oraya çağırması ve hiçbir şekilde yardımcı olmadan herhalde kendi emellerini tatmin etmesiydi, doktorluk içgüdülerini ön plana çıkarmasıydı" diye konuştu.

AİLE AVUKATI: İLAÇ ALMAK İÇİN GİTTİ, ECELİNİ ALDI

Ailenin akrabası ve avukatı Hicran Akkaya Şenol da sağlık merkezindeki doktorun evde hizmet vermek yerine, görevi kötüye kullanarak polis çağırdığını söyleyerek şunları kaydetti:

"Yusuf dede, yeni komadan çıkmış eşi için almazsa öleceği kan pıhtılaşma ilacını nasıl alacağını öğrenebilmek ve gerekirse evde sağlık hizmeti alabilmek için gittiği sağlık ocağında görevini yerine getirmeyen doktor tarafından polis çağrılarak yaka paça dışarıya atılmıştır. Hem eşine ihtiyacı olan ilaçları alamamanın hem tartaklanmanın, hukuka aykırı olarak gözaltına alınmanın acısıyla, 82 yıllık Anadolu yüreği dayanamamış ve kalp krizi geçirmiştir. Kalp krizi geçiren hastayı darbetmek, biber gazı sıkmak, tekmelemek, yere yatırılmak, sırtından ters kelepçe takılmak, aman dilekleri göz önünde bulundurulmayarak gözaltı işlemleri devam etmiştir. Bu kadar meslek hayatımda gözaltı işlemlerine şahit oldum, fakat ilk defa kalp krizi geçiren bir hastaya bu şekilde bir işlemin yapıldığını görüyorum. Sadece evinden ilaç almak için çıkan birinin medet almak yerine eceli alarak eşinin yanına gitmesini bir Türk vatandaşı, bir avukat ve ailenin bir ferdi olarak içimiz kaldırmıyor."

'POLİSLER TUTUKLU YARGILANMALI'

Polislerin tutuksuz yargılamak üzere serbest bırakılmalarına tepki gösteren avukat Şenol, "Hal böyleyken sorumlu kişilerin, tanıkların ifadelerinin henüz tamamlanmamış olması, delillerin henüz tam olarak toplanmamış olması, karartılma tehlikelerinin bulunması, isnat edilen suçların ağır cezalık olması, katalog suçları olmasına rağmen nedense tutuksuz yargılanmalarına karar verilmiştir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan, İçişleri ve Sağlık bakanından devletin korumakla yükümlü olduğu, görevi vatandaşın güvenliğini sağlamak olduğu ülkemizde, Yusuf dedelerin sesi olmalarını istiyoruz. Bu soruşturmanın sağlıklı yürütülmesi için ilgili polislerin tutuklu yargılanmalarının, hukuki olarak bir gereklilik olduğu kadar kamuoyunun bir vicdanı gereği olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

'YUSUF DEDE'NİN ÖLÜMÜNDEN KİM SORUMLU?'

Sağlık merkezinde görevli doktora seslenen Hicran Akkaya Şenol, "Bakın, yazmadığınız bir ilaç, bakmadığınız bir hasta, nelere mal oldu. Size tek bir şey sormak isterim. Tüm bu görüntüleri izlediğinizde şimdi oturduğunuz yerde memnun musunuz? Ayrıca, korkuyoruz ki bu olayı ve ölümü gördüğünüz o görüntüleri, bu ölümü normal bir kalp kriziymiş gibi addedilmesidir. Yani ölümle bu polisler arasında bir bağ kurulamaması. Biz buradaki ölümünün sebebinin açıkça kalp krizi esnasında ilgili kişinin yerlerde sürünmesinin krize neden olduğunu söylüyoruz. Elbette ki bir insan gözaltına alındığında kalp krizi geçirebilir, sizce oradaki durum normal bir kalp krizi mi? Aman dileyen ağlayan bir hastaya halen vurmak bizim adabımızda var mıdır? Bu kalp krizinde o polislerin ve hekimin hiç mi sorumluluğu yoktur? Doktor sorumlu değil, hekim sorumlu değil, peki Yusuf amcanın ölümünden kim sorumludur? Belki de kendi sorumludur" ifadelerini kullandı.


Yorumlar (23)
Muratoğlu 4 yıl önce
O hasta Giresun’un siyaset yada din baronlarından biri olaydı da göreydin sizi,doktor ve polis kardeşim...Bu ülkede kurallar sahipsize,zayıfa uygulanır,o da orantısız uygulanır...yazıklar olsun...
Uğur şirin 4 yıl önce
İşte sağlıkta çağ atlamak.böyle bir şey evde bakım.falandan ters kelepçeyle kahraman polislerimiz bruce lee dedeye 15.dan sahibi çok tehlikeli dedeyi kontrol altına almışlar son yardımla .az öncede telefonuma polis ve jandarma çocuklarınızın korkmadan sıgınacağı bir limandır yazan mesaj düştü ironiye ve paradoksa bak gülermusin ağlarmısın ülkeyi açık.akıl hastanesine çevirdiler
Tscan 4 yıl önce
Allah kahretsin izlwdikce. İçim yerinden gitti orda bu olayı görenler ve giresunlular nasıl sessiz kaldı yazıklar olsun
ünal Arslan 4 yıl önce
memnunsunuz değilmi karadeniz bu geldiğimiz çağ dışı görüntülerden her şey müstehak bize yazıklar olsun hani severdik yaradılanı yaradandan ötürü ..82 yaşındaki yaşlı adama kelepçe takıp yerlerde sürüklemek nedir ya ?
Nsl hnm 4 yıl önce
sende doktor olacaksın he mi o dedenin vebali senin başına olsun inşAllahh Allahtan korkmaz utanmaz.
Mehmets 4 yıl önce
Dr hastayı görmeden ilaç yazsa suçlu oluyor. Yazmasa da suçlu oluyor. Doktorlar ne halt edeceklerini şaşırmış durumdalar. Senin gibi zihniyetler de ancak doktora sallamasını bilirler.
Mehmets 4 yıl önce
Bilip bilmeden yorum yapmayın Nsl Hnm. Eğer doktor görmediği hastaya ilaç yazarsa suç işlemiş oluyor ve eğer bir sıkıntı olursa doktorun hayatı kararıyor. Bundan haberin var mıydı??
uğur yalçın 4 yıl önce
Olur bunlar mukadderat afrikadan öğrenecek çok.şeyimiz var elhamdürillah kapımı çaldı kim var alooo neyse nerde kalmıştık durmak yok yola devam vesaire vesaire.vurdunuzda ölmedikmi.
Mehmets 4 yıl önce
Doktor hastayı görmeden ilaç yazarsa zaten suçlu duruma düşüyor. Yazmasa ayrı bir dert. Doktor u hasta yakınınları ile karşı karşıya getiren bu sistemsel açığa çözüm bulunmalı
Doktor TS 4 yıl önce
1) Görmediği hastaya ilaç yazdı diye yargılanıp ceza alan doktorlar oldu. Bir sürü örneği var.. İlaç yazdırmaya gelenin dede olması bişeyi değiştirmez. Bankaya eşinin adına işlem yapmaya gidebiliyo mu?
2)Dede, dede gibi davranmamış. Madde bağımlısı gibi davranmış..
3)Ne olursa olsun polise direnmemek lazım.
4)Allah rahmet eylesin..
Kemal kar 4 yıl önce
Yatalak hasta ilaç almak için demek doktorun karşısına geçmeliydi. Sağlık ocağında eve yatan hasta hizmeti gerekmiyorsan, veren yerin devlet hastanesi olduğunu anlatmiydi. Hem mesleki etil hem de görev alarak. Polisin yetki sınırı vardır, kral değildir kendini de kral göremez. Yetki sınırını tamamen aştığı aşikar. Polis keyfiyetten bana itiraz etme ben ne istersem yaparım hukuken de diyemez yapamaz. Işte kendini bilmez polis ve doktorun mesleklerini sindirememeleri, icsellestirememeleri sonucu zararı vatandaş çekerse vebali bu örnekteki gibi ağır olur ve cezalarını çekeridirler. Mesleki yetki için de yorum yapamıyor ı mesleğin sorumluluklarını yerine yatırmıyorsalar cezalarını cekecektirler.
Mehmets 4 yıl önce
Aynen katılıyorum
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@