7m

7m

hyundai

Yabancı uyruklu öğrencilerden ‘Zeytin Dalı Harekatı'na destek

Giresun Üniversitesi'nde (GRÜ) eğitim gören yabancı uyruklu öğrenciler, düzenledikleri basın açıklamasıyla Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'na tam destek verdiler. 

Giresun 23.02.2018, 20:39
Yabancı uyruklu öğrencilerden ‘Zeytin Dalı Harekatı'na destek
GRÜ’nün Güre Yerleşkesi'ndeki rektörlük binası önünde toplanan öğrenciler ellerinde ülkelerinin ve Türkiye bayrakları ile basın açıklamasına katıldı.
Yaklaşık 20 öğrencinin katıldığı basın açıklaması Türkçe, İngilizce, Arapça ve Farsça olmak üzere 4 farklı dilde yapıldı. Açıklamayı Türkçe olarak okuyan ve İnşaat Fakültesi 1. sınıf öğrencisi olan Mısırlı Abdelrahman Omaran, harekatın Türkiye Cumhuriyeti sınırlarının güvenliğini sağlamaya yönelik yapıldığını söyleyerek Giresun’da okuyan uluslararası öğrenciler olarak askerlerin ve Türkiye’nin yanında olduklarını ifade etti.

Yabancı basın kuruluşlarının uluslararası arenada Türk Silahlı Kuvvetleri'ni (TSK) işgalci gibi gösterilmeye çalışıldığına dikkat çeken Omaran, basın açıklaması ile de bu yanlış yönlendirmeyi de kınadıklarını söyledi.

Türkiye’nin sınır güvenliğini sağlamaktan başka bir hedefi olmadığını ve özgürce ülkelerinde yaşayamayan, çeşitli baskı ve yıkımlar neticesinde ülkelerinden uzaklaşmak zorunda kalan Suriyelileri kendi topraklarına yerleştirmek için harekatı düzenlediğini belirten Omaran, “Çeşitli terör örgütlerince içeriden ve dışarıdan kuşatılmaya çalışılan Türkiye Cumhuriyeti'nin samimiyetine güveniyoruz. Destekliyoruz çünkü içeriden ve dışarıdan sözde savaş karşıtı söylemlerin de samimi olmadığını anlıyoruz. Destekliyoruz çünkü misafiri olduğumuz bu ülkenin 'Yurtta barış, dünyada barış' ilkelerine bağlı olduklarına tüm kalbimizle inanıyoruz" dedi.

Harekatın bölge ve Türkiye Cumhuriyeti için hayırlı olacaklarını düşündüklerini kaydeden Omaran, “Türkiye'de yaşamak zorunda kalan binlerce Suriyeli'nin de terör örgütlerinden temizlenen topraklarına dönebileceklerini umuyoruz. Türk ordusunun terör örgütlerine yapılan her türlü desteğe rağmen bu operasyonda önemli başarılara imza attığını ve operasyon sonucunun da hem bölge halkı için, hem de Türkiye Cumhuriyeti için hayırlı olacağına inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Mısırlı öğrenci tarafından okunan Türkçe metnin ardından Bangalce, Rusça ve Arapça metinlerde okunarak tüm dünyaya harekatın önemini anlattılar.
Basın toplantısı sonunda Kur’an-ı Kerim okunarak Afrin’de görev yapan askerler için dua edildi.
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@