banner441

Serbest piyasada fındık ne kadar? İşte fındık fiyatları

Fındık fiyatlarında sert düşüş!

Giresun 06.09.2019, 18:15
Serbest piyasada fındık ne kadar? İşte fındık fiyatları

Serbest piyasada hafta içinde 14 lira bandına kadar gerileyen fındık haftanın son gününde serbest piyasada 50 kuruş yükselerek 14,5 liradan işlem gördü.

Piyasadaki düşüş hakkında değerlendirmede bulunan Giresun Ticaret Borsası Başkanı Hamza Bölük, “Piyasaya yeni çıkan ürünler ilk anda pahalı, sonrasında ise gerilemeye başlar. Fındıktaki gerileme de bundan kaynaklanıyor. Piyasa zamanla kendi dengesini kuracaktır” dedi.

Devletin fiyat konusunda müdahaleyi sezonun başında yaptığını belirten Bölük, “Devlet müdahalesini zaten yapmış durumda. Eğer bugün üretici piyasadaki fiyatı beğenmiyorsa TMO vasıtasıyla devlete teslim edecek, böylelikle devletin alım fiyatı olan 17 liradan satmış olacak. Fiyatın gerilemesinin birçok nedeni var. Burada hangi üründe olursa olsun ilk çıkan ürün pahalıdır ve daha sonra hasat çıkmaya başladıkça ürünün fiyatı bir miktar kayar. Şu anda fındıkta yaşanan bu. Bunu da ‘fiyat düşmüş’ olarak algılamayı çok doğru bulmuyorum yani piyasa bir yerde kendi dengesini kuracaktır ki, diğer yandan Toprak Mahsulleri Ofisinin 17 liraya aldığı bir ürün bu sonuçta. Ben çok fazla bir fiyat düşüşü yaşanacağını düşünmüyorum” şeklinde konuştu.

"Emanete fındık bırakılacaksa orası lisanslı depo olmalıdır” diyen Bölük, “İstiyoruz ki üreticilerimiz lisanslı deponun artılarından faydalansın. Üreticilerimiz bu anlamda yüzde 2 stopaj vergisini ödemiyor üründe, lisanslı depoya emanet olarak teslim ettiği fındıkta aldığı senetle gidip Ziraat Bankasında yüzde 75’ine kadar varan ‘0’ faizler 9 ay vadeli kredi kullanabiliyor. Böylelikle de ürünü satmak mecburiyeti ortadan kalkıyor. 6 ay boyunca hiçbir şekilde kira ödemiyor, ondan sonrasına sadece kilo başına aylık 10 lira ödüyor. Yani buranın birçok avantajı var. Biz üreticilerimize eğer fındığı emanete vereceklerse lisanslı depoya vermelerini arzu ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Tirebolu Ziraat Odası Başkanı Erim Yaman ise yaşanan fiyat düşüşlerinin iki ana faktörü olduğunu ifade etti. Yaman, bunlardan birinin gurbetçilerin fındığı erken satması, diğerinin ise hava koşullarından dolayı iyi kurumayan fındıkların kalitesinde yaşanan düşüşler olduğunu kaydetti.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (18)
Murat 5 ay önce
Siz kayıtsız şartsız akp ye oy verin çok daha ahlanıp vahalarsınız
Hao 5 ay önce
Tamam işte kaliteye göre fiyat verin fındık nemliyse almayın yada ucuza alın
Ben uğraşacam fındığı sececem,kurutacam kurtlusunu küçüğünü tek tek elimle sececem birde fındığı suvuracam sonra 14 ₺ ulan haramdır haram esnafım ama düccardan nefret ediyorum
Uygar YAY 5 ay önce
Devlet madem fiyat belirliyor. Bu olayın üstüne de düşsün. Tüccar kafasına göre fiyat veriyor. Devleti sklediğini de sanmıyorum. Siz Reisinizin arkasından gitmeye devam edin. İleride İtalya dan Azerbaycandan zamanından peşkeş çekilen saman tadında fındığı yersiniz..!
Mustafa yılmaz 5 ay önce
İlk altı aydan sonra aylık kilosu 10 liradan mı dedi bir ayda kilo fiyatının 10 liradan fazla mı artması gerek yoksa satmamanın getirisi ne
Turan öztürk 5 ay önce
TMO ile anlamamı yaptın be kalitesiz bu üreticiyi bu kadar sömürmeye hakkınız yok
Abdullah dizdar 5 ay önce
Fındık bir domates veya biber değilki eskisi yenisi olmaz bir fiyat açıklanmış o fiyattan alınır domates veya patlıcanda soganda patateste devlet fiyatmı açıklıyor bu millet tam bir keriz durumuna düşüyor
Yusuf özbay 5 ay önce
Tmo fındımı alıyor insanlarla dalga geçmeyi bırakın.iki gün önce bizzat kendim gittim on iki dönüm fındıklığımıx var sadece 360 kilo alınacağını söylediler birde eylülün 19 randevu veriyorlar dalga geçer gibi
Hakan 5 ay önce
Ben yillardir gitmiyorum. Her gordume de gitmeyin diyorum. Turuzim ayagina soygun yeri olmus. Siz de gitmeyin kardesim
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@