banner518

"Karadeniz alarm veriyor, balık sezonu Kasım'da kapanabilir"

Giresun Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, yaptığı açıklama ile son 20 yılın en verimsiz sezon başlangıcı olduğunu söyledi.

Giresun 14.09.2019, 09:14
"Karadeniz alarm veriyor, balık sezonu Kasım'da kapanabilir"

Giresun Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, yaptığı açıklama ile son 20 yılın en verimsiz sezon başlangıcını yaşadıklarını belirterek "Çok karamsar konuşmak istemiyorum ama Kasım-Aralık ayında bu sene için balıkçılık bitebilir” dedi.

Arslan, sezon öncesi balığın az olacağını tahmin ettiklerini ama bu kadar da az olacağını düşünmediklerini söyledi. Arslan “Sezon başlamadan önce dediğimiz gibi bu sene özellikle palamut balığının çok az miktarda olacağını ifade etmiştik çünkü yaşadıklarımız, gördüklerimiz bunu gösteriyor. Biz bu kadarını beklemiyorduk açıkçası şu anda yaklaşık 20 yıldır ilk defa böyle bir verimsiz sezona başlanıldığını gördük. Şu anda Geleneksel Kıyı Balıkçılarımız avlanmaya çıkmıyorlar onların yerine avcılık yapan gırgır ve trol tekneleri denizde onlarda sadece Karadeniz’de barbun, mezgit, ,istavrit avlıyor” dedi.

“Sezon başlayalı 14 gün oldu şu anda birçok gırgır teknesi de balık yok diyerek işçilerine izin verdi” diyen Arslan, “Buda şu demektir ilerisi için beklentimiz yok şu an sadece hamsi üzerine yoğunlaştı ve şu anda teknelerimiz hamsiyi Karadeniz’de bulmak için çaba gösteriyor buldukları anda avlamaya başlayacaklar. Şu anda tezgahlara gelen hamsinin büyük çoğunluğu Marmara hamsisi” şeklinde konuştu.
Sezonun erkenden bitebileceğini ifade eden Arslan, şöyle devam etti:

“Bu sene hamsininde avcılığı eğer erken başlarsa erken biteceği anlamına gelir çok karamsar konuşmak istemiyorum ama Kasım-Aralık ayında bu sene için balıkçılık bitebilir. Bu korkunç gerçek ise bir takım sorunlar çıkartacak çünkü büyük tekneler denize çıkmadan evvel birçok masraflar ediyorlar buda yaklaşık 500 bin lira gibi bir borçlanmayla oluyor buda balıkçılık camiası için daha da büyük sorunları ortaya çıkartıyor.”

Tezgahlardaki balık fiyatlarına ilişkinde konuşan Hamdi Arslan, “Sezon başı fiyatların en ucuz olması dönem ama maalesef tezgahlarda en ucuz deniz ürünü balık 20 liraya satılıyor buda şu demektir bu fiyatlar yarı yarıya daha katlanabilir. Balık severler bu sene çiftlik balıklarını daha fazla alacağı görünüyor” ifadelerini kullandı.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (3)
Mustafa 10 ay önce
Balıkların neslinin yok olması için tekne sahipleri bilinçsiz avlanma ile biraz daha fazla kazanmak için karadenizi kuruttular. Diğer taraftan da basın yokuyla ağlıyorlar. En az 2 yıl balık avlanmasına kapatılırsa belki bir toparlanma olur. Yoksa önümüzdeki yıllarda balıkları tavalarda değil belgesellerde görebiliriz.
hasan 10 ay önce
ben bugüne kadar su ürünlerinden bir tane hocanın çıkıp da bu sene , palamudun olmayacağını tahmin ediyoruz,yada balık sezonu erken biter, 70 gramlık palamut tutuluyor yazık günah gibi bir cümlesini duymadım.neden kurulur bu bölümler fakülteler.profösör kadrosu ihdas için mi.
Hüseyin Açıkgöz 9 ay önce
Yetkililer üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede balığın neslini ve çeşitliliğini nasıl artirabiliriz diye herangi bir çalışmaları yada projeleri varmı acaba.alternatif olarak şu bülbülü kurbağalar yakında tezgahlarda yerini alır.18 cm lüfermi olur da lüferin boyu nu 18 cm e indiren yetkililer,kirgangiç gibi bir balığa yasal boy limitini 18 cm yapan yine yetkililer.amatör olarak avlanan olta balıkcilari kadarda insaf kalmamış bunlarda.su ürünlerinin vermiş olduğu yasal boy limitlerinin üzerinde balıkları daha küçüktür diye geri saliyorlar.birileri tonlarca balığı katledip yem fabrikasına taşırken. Birileri de tuttuğu üç beş balığı gelecek nesiller için geri birakiyor. Bakalım hangisi galip gelecek kim kazanacak.herkes kendi çabasını bilir.çatlak büyüdü , önlem alınmaz ise daha da büyüyecek..

Gelişmelerden Haberdar Olun

@