Giresun'daki felakete dikkat çeken yorum: Doğa öcünü böyle alıyor

Kentsel Dönüşüm Uzmanı ve Mimar Nihat Şen, Giresun’da yaşanan sel afetine ilişkin açıklama yaptı. Şen 'Dere yataklarına bina yaparsanız doğa böyle öcünü alıyor' dedi.

Giresun 24.08.2020, 16:35
Giresun'daki felakete dikkat çeken yorum: Doğa öcünü böyle alıyor

Dere yataklarına ve taşkın alanlarına bina yapılmaması gerektiğini söyleyen Kentsel Dönüşüm Uzmanı ve Mimar Nihat Şen, ''Ama burada bakıyoruz, hemen dere yatağının kenarında binalar var. En önemli konu, artık iklim şartları değişti. Değişen iklim şartlarına uygun, yerleşmesini bitirmiş ilçelerde mutlaka yeni hesaplamaları yapmamız gerekiyor. Can ve mal güvenliğini riske sokan yerler varsa ve rehabilite edilebiliyorsa bunlar mutlaka yapılmalıdır. Daha sağlıklı ve güvenli alanlara götürülmelidir. Suyun gücünün karşında durmak çok zor, burada sel suları kayaları, arabaları sürüklemiş, binalara zarar vermiş. Doğanın gücünün karşısında doğaya isyan eder gibi bir harekette olmamamız lazım. Doğal afetlere uygun yapılar yapmamız gerekiyor. Şimdi bu bölge çok dağlık, iki dağın arasında kılcal dereler var. Bu dereler, ana dereye rahatça ulaşabilmeli. Kılcal derelerden gelen yüksek miktarda sular, ana dereye ulaşmadan şehrin en zayıf noktasını basıyor'' dedi.

‘DERE YATAĞININ KENARINA KURULMUŞ BİR İLÇE’

''Dere yataklarına bina yaparsanız işte doğa böyle sizden öcünü alıyor'' diyen Şen, ''Eğer siz doğanın koyduğu kurallara direnirseniz işte böyle olumsuz sonuçlar ortaya çıkar. Karadeniz Bölgesi çok yağış alan bir bölge, artık eskisi gibi değil. Mevsim ve yağış koşulları değişti, çevresel faktörler eskisi değil, çok kısa sürede çok fazla yağışlar olabiliyor. Dereli, dağların eteğine kurulmuş bir ilçe ve çok üzülerek ifade ediyorum ki hemen dere yatağının kenarına kurulmuş bir ilçedir. Yapılaşmasını da hep bu eksende yapmış. Dik yamaçlardan gelen aşırı yağış, kılcal derelerle ana dereye ulaşır. Eğer siz bu kılcal derelerdeki çalışmaları yapmazsanız, suyun akışına engel olabilecek durumları ortadan kaldırmadığınız sürece bu olaylar yaşanır. Kılcal derelerden gelen suların, ana dereye ulaşımında bir engel varsa, bu engellerin ortadan kaldırılması gerekiyor. Bölge, fındıkla geçinen bir bölge ve vatandaşların kullandığı tarımsal ilaçlar, toprağın yüzeyinde bulunan çalı, ot, diken yani ne varsa hepsini yok ediyor. O nedenle yağan su, toprak emmeden toprağın yüzeyinden çok rahat bir şekilde akıyor. Kılcal dereler, ana dere haline gelebiliyor'' diye konuştu.

‘DAHA ÜZÜCÜ OLAYLAR YAŞANABİLİRDİ’

İlçe merkezinde bulunan binaların, zemin katında hep iş yerlerinin olduğuna dikkat çeken Şen, ''Eğer burada konut olsaydı çok daha üzücü olaylarla karşılayabilirdik. İş yerlerine dolan su yaklaşık 2 buçuk metreyi buluyor. Suyla gelen toprak ve kum, dükkânların içine dolmuş. Metrekareye düşen en fazla yağış miktarı bellidir. Bunun üzerinde bir yağış miktarı alınarak, çevreden gelebilecek suları da ona göre hesaplayarak, mevcut dere yatakları üzerinde can ve mal güvenliğini ortadan kaldırabilecek bir çalışma yapılabiliyorsa ilçeyi taşımaya gerek yok. Ancak bu mümkün değilse daha güvenli yerlere taşınmasında fayda var. Hep olumsuz olaylar olduktan sonra bu konuları konuşuyoruz. Böyle olayları yaşamamak için acilen gerekli çalışmalar için ehli kişiler tarafından yapılması lazım'' ifadelerini kullandı.

Yorumlar (8)
Sedat 5 ay önce
Akp zihniyeti Trabzon da dere yatağına otogar yapıyor belediye başkanı kimseyi dinlemiyor bu adam devletten büyük mü der kenarına ısrar niye ?
MerNoire28 5 ay önce
Bilende konuşuyor bilmeyende karadenizde düz arazimi var ev yapılacak insanlar mecburiyetten yapıyor ha bu arada bende( GİRESUN DERELİ LİYİM çaresizligin ne olduğunu iyi bilirim
ünal 5 ay önce
işin bir de hes boyutu var o seli fırsat bilip baraj kapaklarının açıldığı ve gelen suyun miktarının iki katı olduğu ve türkiyede en fazla heslerinde Giresun ve ilçelerinde olduğu söyleniyor
Ts li Dadaş 5 ay önce
Ormanlar devlet eliyle yok ediliyor.yok heryil ormanda kesim yapılıyor. Ormanlar suyu tutmuyor.lutfen devlet büyüklerimiz bu sesimizi duysun.ormanlari kesmekten vazgeçin.
BARUT OSMAN 5 ay önce
Buralara ev yapılırken en az 20 metre yüksek olmalı ki su basmasın. Adamlar neredeyse suya sıfır yapmışlar binaları ve alt katların hepside market,lokanta vs.
Bayburtlu Trabzon sporlu 5 ay önce
Yıllardır dere yataklarına inşaat yapılmasın söylenir, fakat hem yapılır, hem izin verilir, bu nasıl bir çelişkidir anlamam, eğer kanun çıkacak ise tüm meclis bir leşsin ve TBMM den gerekli kanunları çıkarsınlar, tedbir alarak felaketin azalmasını sağlamış oluruz.
Haaa kader de var ise sel ona yapacak bir şey yok, lakin tedbir alarak felaketin azalmasını sağlamış oluruz.

Ayrıca Trabzon belediyesi yeni yapılacak oto gar ın yerinin kendisine ait olması nedeni ile maliye hesabı yapmış bu yüzden dere yatağına yapmayı düşünmüş olabilir, lakin gelecek yıllarda olacak felakette maddi kaygılar üzücü sonuçların telafisi olamaz, lütfen bu kararı iyi degerlendirelim
Özgür ucar 5 ay önce
Evet dere yataklarına mecbur ev yapılıyor Cnku yer yok baktığınızda arazinin egimligini göreceksiniz insanlar mecbur yapıyor dereli için söylüyorum
Murat 5 ay önce
Doğa öcünü almıyor sadece kendi hakkını alıyor hak haktır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@