banner518

Giresun'daki anıt tartışması böyle son buldu

Giresun'daki anıt tartışması 'Osman Ağa ve arkadaşları' heykeli ile son buldu.

Giresun 29.01.2020, 16:32 29.01.2020, 16:37
Giresun'daki anıt tartışması böyle son buldu

Giresun’da tartışmalara yol açan ve Anıtlar Kurlu kararıyla yıkım kararı alınan ‘Saat Kulesi’nin bulunduğu alana ‘Osman Ağa ve arkadaşları’ heykeli dikildi.

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, belediyenin o dönemde Anıtlar Kurulunun vermiş olduğu kararı uyguladığını belirtti. Şenlikoğlu, "Osman Ağa" Meydanı olarak bilinen alana taşınan heykelle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “O dönem içerisinde Anıtlar Kurulunun daha önceden vermiş olduğu hatta cezai anlamda sorumlulukları doğabilecek bir kararı uyguladık” dedi.

“(Çan Kulesi) Oradaki saat kulesi olarak adlandırılan ancak gerçekte ne olduğu ile ilgili tarihçilerin cevap vermesi gerekir” diyen Şenlikoğlu, “Çünkü tartışma konusu bizim alanımız değildir. Biz sadece Anıtlar Kurulunun vermiş olduğu kararı uyguladık tabi bu arada Bulancak durağı bölgesindeki düzenlenmeden kaynaklı olarak Osman Ağa heykelimizi de herkesin Osman Ağa Meydanı diye bildiği meydan içerisine taşımış olduk. Bu düzenlemede kamuoyunda da güzel algılandı, iyi algılandı bu anlamda da önemlidir diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Çan Kulesi ve Osman Ağa’nın hikayesi

Giresun’da 19 yıl belediye başkanlığı yapmış olan Rum asıllı Kaptan Yorgo’nun yaptırdığı Çan Kulesi 1922 yılında Osman Ağa'nın talimatı ile yıkıldı. 94 yıl sonra dönemin Belediye Başkanı Kerim Aksu tarafından ‘Saat Kulesi’ olarak Kaptan Yorgo’nun yaptırdığı çan kulesinin aynı mimarisi yaptırılan kule hakkında Anıtlar Kurulu yıkım kararı çıkarttı. Yıkım kararı verilen saat kulesi yeni seçilen Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu tarafından uygulandıktan sonra yıkılan saat kulesinin yerine ise 1922 yılında çan kulesini yıkan Osman Ağa’nın heykeli dikildi.

Giresun'daki anıt tartışması böyle son buldu

Giresun'daki anıt tartışması böyle son buldu

Giresun'daki anıt tartışması böyle son buldu


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (6)
Ali Bas 5 ay önce
Saat kulesi cok anlamsizdi hic bir yerden gorunmuyordu isabet olmus yikilmasi . Ayric osmanaga ve arkadaslarinin heykeli yuz metre buyuklugunde yapilip kalenin denize bakan tarafina insa edilmeliki gelen gecen vatan evlati kahramanlari gorsun . Hepsi nur icinde yatsin .
Muhsin Özmen 5 ay önce
Belediye başkanına teşekkür ederim. Olması gereken yapılmış.
No name 5 ay önce
Anitlar geride karanliklar birakir aydinlanmasi icinde kalanlar savasir Alman atasözü
Osman Çeçen 5 ay önce
Bu Osmanağa heykelini meydandaki parktan söküp götürdüler oraya yerine ne koyacaklar şimdi,guzelim park bomboş kaldı
Emine turfan @gmail,com 5 ay önce
Biz kendi degerlerimize sahip cikmamiz gerekir .avrupa bize ait tum degerleri yok etmeye çalışırken belediye başkanımız canmi koydurmus ayıp başkanım.Giresunun simgesi Topal osman ağa iyi yakinen görmedim ama milletimizin kararıyoriyla topal osman aga heykeli dikilmiş sevindim teşekkürler baskan.
Ramazan AYDIN 5 ay önce
Mili degerkere saygi gostermemeiz gerekiyor
Tam.isabet olmus
Saat kulesi ne yaaa

Gelişmelerden Haberdar Olun

@