7m


7m

hyundai

Giresun'da il pandemi kurulu toplandı! Fındık ve çay kararı

Giresun'da il pandemi kurulu toplandı. Yaş çay ve fındık hasadında iş gücü ihtiyacının giderilmesi çalışmaları hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Giresun 06.05.2020, 19:27
Giresun'da il pandemi kurulu toplandı! Fındık ve çay kararı

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, yaş çay hasadı iş gücündeki eksikliği kaymakamlıklar ve sivil toplum kuruluşları nezdinde oluşturdukları birliklerle çözmeyi düşündüklerini belirterek, "Fındık için de aynı çalışmayı yapmamız gerekir. Fındık toplama zamanına kadar bu durumun gündemden düşmesini umuyoruz." dedi.

Sarıfakıoğulları, Valilikte düzenlenen İl Pandemi Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, koronavirüs salgınıyla etkin mücadele için Giresunlu vatandaşların, her ortamda sosyal mesafeyi korumalarının önemli olduğunu söyledi.

Giresun'da il pandemi kurulu toplandı

Kısıtlama getirilmeyen vatandaşların da zorunlu olmadıkça sokağa çıkmamalarını isteyen Sarıfakıoğulları, alınan tüm kararlara ve getirilen kurallara riayet edilmesi çağrısında bulundu.

Sarıfakıoğulları, çay ve fındık hasat dönemlerinde işgücü eksikliğinin giderilmesi için çalışmaların sürdürüldüğünü ifade ederek, şunları kaydetti:

"Özellikle çay üretiminde yer alan müstahsillerimiz ağırlıkla İstanbul'da ikamet ediyor. İstanbul da bildiğimiz gibi pandeminin en yoğun yaşandığı illerden biridir. O nedenle ya gelmemeleri için gerekli önlemler alınacak ya da Sağlık Bakanlığının, Bilim Kurulu toplantıları sonrası alınacak kararlara bağlı olarak sadece bir kişinin temsilen gelmesini arzu ediyoruz. Burada iş gücündeki eksikliği de kaymakamlıklar ve sivil toplum kuruluşları nezdinde oluşturduğumuz birliklerle çözmeyi düşünüyoruz. Fındık için de aynı çalışmayı yapmamız gerekir. Fındık toplama zamanına kadar bu durumun gündemden düşmesini umuyoruz."

Havaların ısınmasıyla yayla döneminin de yaklaştığını anımsatan Sarıfakıoğulları, "Yaylaların cazibe merkezi haline geleceğini düşünerek biz daha önce piknik amaçlı toplanmaları men etmiştik. Hatta bu tür yerlerin yollarını kapatmıştık. Bu noktalarda neler yapabiliriz, algı ve eğitim amaçlı neler yapabiliriz, bununla ilgili çalışmalarımıza başlayarak bir yol haritası çıkarıp bunları uygulayacağız." diye konuştu.

Vali Sarıfakıoğulları, iş yerleri üzerindeki kısıtlamaların da bazı kurallara riayet edilmek suretiyle esnetilmeye başlatıldığını belirterek, yurt dışından gelerek Giresun'da karantinaya alınan vatandaşları, izolasyon süreçlerinin ardından memleketlerine uğurlandıklarını kaydetti.


Yorumlar (13)
A... 2 yıl önce
Bu çiftçiye illede karadenizliye neden bukadar katı davranıyorsunuz kim kimin çayı toplayacak kim fındığını toplayacak bahçesini temizliyecek harmanini yapacak söylemekle uygulamak arasında duny kadar fark var. Gelmesin demek kolay .kalıcı çözüm bulun gelenlere izin verin karantinaya alın herkesi topragiyla bulusturun bağını bahçesini eksin çayını fındığın toplasın yurt dışındaki vatandaşları getirip karantinaya aliyorsunuzda işini yapmaya gidecek olan vatandaşa neden kalıcı çözüm bulmuyorsuz.
Yazıoba 2 yıl önce
Şimdi burada uzun uzun yazamam.Yazacağımı da detaylı anlatamam bel ki.Anlayamıyorum. Örnek verirsek bir BİM market ana baba günü oluyor.Olmuyor demeyin.Kendim görüyorum. Allah aşkına Karadenizi bilen insanlar.Şehir merkezleri hariç. Köylerde, yay
Gurbetçi 2 yıl önce
Nedir bu çiftçiye çıkardığımız zorluklar. Çay ve fındık üreticisi olan vatandaş memleketine gelir herkes bağında bahçesinde işler çalışır.cay alım yerlerinde maske takma zorunluluğu uygularsiniz yada gelecek olanlardan sağlık raporu alırsınız olur biter .bunun için başka ne çare uretecekainiz acaba
Dara Dusen Ciftci 2 yıl önce
Seyahat kısıtlaması nedeniyle istanbulda kaldık Fındığimizi küf ve curumeden koruyamiyoruz bütün mahsul hergun biraz daha eriyor yetkililer lütfen acil çözüm bulun.
Rahman 2 yıl önce
Bir defa izlenen politika yanlış benim bahçeme kim gübre atacak kim ilaçlama yapacak normal zamanda bulunamayan adam şimdi nerde birde te bir diyolar madem olsuturduklarai guruplar iş yapacak nerde sosyal mesafe onlar yapınca sorun yok biz kendi bahçemize girince sorun oluyo basit çözüm üretmek yerine olmucak user le mesguller şartları belirle sağlık raporunu al işine bak ama öyle olmaz bizi kim düşüncem 1 ay sonra cayın kilosu 100 tl fındık üretici si mahsulü bitmiş bütün yıl ac kadın sorun olmaz
Hasan 2 yıl önce
Allaha şükür çiftçiye kolaylık sağlayanı görmedim
Urum 2 yıl önce
Tarlada 10 markettte 100 güzel çözümmüş
Şenel güdük 2 yıl önce
Bizim fındıyimizi bizden
Baskasi toplayamaz biz
Findiklarimizi kendimiz
Toplamaliyiz. Zaten acik hava
Kaldiki bag bahcede vurus
Olmazzzzz.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@