Giresun'da 15 Milyon solucanla gübre üretiyor

Organik ürünler için organik gübre üretimi giderek yaygınlaşıyor.

Giresun 25.03.2017, 11:18 25.03.2017, 11:33
Giresun'da 15 Milyon solucanla gübre üretiyor
Giresunlu solucan gübresi üreticisi Ahmet Ceylan, bir yıl önce 120 bin solucanla kurduğu tesisinde, bugün 15 milyon solucandan bir buçuk ton organik gübre üretiyor. 
Türkiye’de lisanslı olarak 4 organik solucan gübresi üreticisinden biri olan Ahmet Ceylan, Türkiye’de solucan gübresinin öneminin henüz hak ettiği noktada olmadığını dile getirerek bu alanda yatırım yapacak yatırımcılara devlet ve bakanlık olarak destek verilmesi gerektiğinin önemine vurgu yaptı. 

“Organik gıda için organik gübre gerekli”
Organik ürün için önce organik gübre gerektiğini ifade eden Ceylan “Solucan gübresi diğer bir adıyla organik gübre artık günümüzde çok daha büyük önem kazanıyor. Kimyasal gübrelerin yavaş yavaş yerini organik gübreye bırakıyor. Katı ve sıvı gübre olmak üzere iki ana ürün imalatı yapıyoruz. İç piyasaya satışlarımızı yapıyoruz. Organik gübre, geleceğin olmazsa olmazı diyebiliriz. Çünkü uzmanların önemle tavsiye ettiği organik ürün için önce organik gübre gerekiyor. Bunun içinde en iyi yöntem solucan gübresi üretimidir” dedi. 

“Solucan gübresinin ham maddesi bitkisel atık ve hayvan dışkısı”
Solucan gübresi üretiminde yüzde 70 hayvan gübresi, yüzde 30 ise bitkisel atık kullandıklarını anlatan Ceylan “Büyükbaş hayvan çiftliklerinden aldığımız hayvan gübrelerini ve diğer hayvansal atıkları solucan maması olarak kullanıyoruz. Onları bir fermantasyon işleminden geçirdikten sonra solucanın yiyebileceği bir düzeyde oluşmasını sağlıyoruz. İşlemlerimiz bittikten sonra solucan bulunan havuzlarımızda bu hazır olan mamayı veriyoruz. Aynı şekilde bitkisel atıkları da işleyip solucan yiyeceği haline getiriyoruz. Devamlı olarak yeni mamaları üstten veriyoruz, alttan olgun gübreyi alıyoruz” diye konuştu. 
Giresunlu solucan gübresi üreticisi Ahmet Ceylan, bir yıl önce 120 bin solucanla kurduğu tesisinde, bugün 15 milyon solucandan bir buçuk ton organik gübre üretiyor. 

"Katma değeri yüksek ürünlerde kullanılıyor"
İşletme sahibi Ceylan, ürettikleri solucan gübrelerini iç pazara sunduklarını dile getirerek, "Genelde iç pazara satışlarımızı yapıyoruz. Katma değeri yüksek sera ürünlerinde genel olarak kullanılıyor. Türkiye bu ürünü daha yeni tanıyor ama önümüzdeki yıllarda organik sektörünün vazgeçilmezi solucan gübresi olacaktır" şeklinde konuştu. 

“Fındık tarımında ürün ve randıman artışı sağlıyor”
Yapılan incelemeler sonucunda fındık ürününde de çok verimli sonuçlar alındığını anlatan Ceylan “Giresun'daki Fındık Araştırma Enstitüsü’yle yaptığımız inceleme sonucunda solucan gübresi kullanılan fındıkta yüzde 38 verim artışı sağlandı. Fındıkta ocak başına uygulanan 3 kilogram solucan gübresi uygulandığında 4 yıl boyunca tekrar uygulama ihtiyacı duyulmuyor. Bununla birlikte üründe yüzde 38 artış sağlanırken, randıman ise 56’ya ulaşıyor. Ayrıca fındık dal uzantısında ise yüzde 16 daha fazla büyüme sağlanıyor” bilgilerini paylaştı. 


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
avni ari 2 yıl önce
200 kg solucan gübresi alacam kendi aracımla fiyat verebilirmisiniz tlf 5364359028

Gelişmelerden Haberdar Olun

@