banner556

>

Fındıkta korkulan gerçek oldu!

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, geçtiğimiz günlerde etkili olan kar yağışı sonrasında oluşan zirai donun bazı bölgelerde fındığa zarar verdiğini açıkladı.

Giresun 24.03.2020, 15:46
Fındıkta korkulan gerçek oldu!

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan’dan koronavirüs salgını ile ulusal mücadele verildiği şu günlerde fındık üreticilerine üzücü haber geldi. Karan, geçtiğimiz hafta iç kesimlerle etkili olan kar yağışı ve sonrasında meydana gelen zirai donun 2020 ürününe bazı bölgelerde zarar verdiğini açıkladı.

Karan, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde 16 ve 17 Mart gecesi yağan ve sonrasında meteoroloji tarafından duyurulan zirai don uyarsının etkili olduğunu hatırlatarak, Giresun’un 300 rakım üzerinde fındık tarımı yapılan arazilerde lokal olarak zirai don yaşandığını kaydetti.


Karan, kar yağışından itibaren gece-gündüz oda bünyesinde görevli tarım danışmanları ile süreci yakından takip ettiklerini belirterek, “hiç istememize ve arzu etmemize rağmen zirai don fındıkta hasar denen olmuştur” dedi.

Özellikle 17 Mart’ı 18 Mart’a bağlayan gece yarısından sonra 500 rakımın üzerinde hava sıcaklığının -6 dereceye kadar düştüğünün görüldüğünü ifade eden Karan, “zirai dona en fazla maruz kalan bahçelerde yaptığımız son incelmelere göre, 2020 yılı fındık ürününün bazı bölgelerde lokal olarak zirai dondan etkilendiğini bugün net olarak söyleyebiliriz. Bunu söylerken oturduğumuz yerden değil, bizzat bahçelerde yaptığımız tespitlere göre söylüyoruz. Kar yağdıktan sonra değil, zirai donun etkileri üründe görülmeye başladıktan sonra söylüyoruz. Bizim tahminlerimize göre zirai dondan dolayı lokal olarak yüzde 30 civarında bir ürün kaybı söz konusu. Önümüzdeki günlerde TARSİM tarafından yapılacak olan hasar tespit çalışmalarının ardından hasarın gerçek boyutu ortaya çıkacaktır” diye konuştu.

Yorumlar (8)
Rıfat 11 ay önce
Ölen ölür kalan fındıklar, pardon sağlar, bizimdir. Fındık zaten ölmüş, olsa ne olur olmasa ne olur. Olmazsa ihracatcı, fındık tüccarları ve onları gaspettiren Avrupalı alıcılar düşünsün.
Ali kaya 11 ay önce
Şu anda belli olmaz havalar ısınınca yüzde otuz mu yüzde seksenmi o zaman belli olur
YILDIRIM 11 ay önce
Belli rakım üzerinde olan üründe ziraai don olayı var önümüzdeki günlerde netleşir birileri gibi tmo nun elindeki fındığı ucuz almak için ziraai don yoktur diyemeyiz
Dost 11 ay önce
Sayin tarim bakani niye cikipta buzagi destekleriyle ilgili açıklama yapmıyorsun besiciyi insan yerine mi koymayın bu yorumlar neden cevap bulmuyor dalgamı geciyorsunuz
Adem YILDIRIM 11 ay önce
Birileri gibi tmo nun elindeki fındığı düşük fiyattan alma isteğiniz olmadığından doğru tespit yapiyorsunuz belli rakım üzerinde sıkıntı var bir hafta sonra net görülür
Faruk 11 ay önce
Fındık hep yansa Siz ferraro yalakası olduğunuz için Yandı Diyemezsiniz Çifçi Düşmanları
Eyt 11 ay önce
Emekli.maşı.1500.bakalım.yetiyormukira.750doğalgaz.500.elekrik.150su150.yapdı.1550.bırakın..akarnayı.simitbile.alamayız.2022.de.gelir.
KORONA 11 ay önce
Çin ve Ítalya öldü artık bu sene fındık (kabuklu kilo fiyatı) 8 Dolar (olması gereken fiyat) olur artık. Ki olmazsa bu işte bu siyaset yine fakiri ezip zengini daha da zengin edecek demektir

Gelişmelerden Haberdar Olun

@