Fındık üreticisine hasat uyarısı

Giresun Keşap Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Şahin fındık hasadı öncesi üreticilere uyarılarda bulundu.

Giresun 04.08.2017, 15:10
Fındık üreticisine hasat uyarısı

Giresun Keşap Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Şahin fındık hasadı öncesi üreticilere uyarılarda bulundu. 


Fındık hasadının tam olgunlaşmadan toplanılmaması, harmanlanması ve çuvallanması konularında üreticileri bilgilendiren Keşap Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Şahin, Türkiye'nin en önemli ihraç ürünlerinden biri olan ve büyük ekonomik değere sahip fındığın hak ettiği değeri bulabilmesi, kalite ve itibarının zedelenmemesi için hasat döneminde bir takım konulara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. 

Şahin yaptığı açıklamada “Kesinlikle yetkililerin belirlediği tarihe göre fındık hasadı başlamalıdır.Bu şu anlama gelmektedir ki fındık olgunlaşmadan toplanmamalıdır. Fındıkta olgunlaşması curuf diplerinin kızarmaya başlamasıdır. Bu duruma 'R-13 seviyesi' denir ve fındık bu seviyeye geldiğinde aroma ve randıman değeri yüksek anlamına gelir. Ayrıca fındık R-13 seviyesinde toplanırsa hastalıklardan korunmuş ve bekleme süresi de uzun olacaktır. Ayrıca fındık daldan değil yerden toplanması daha sağlıklı olacaktır. Fındık yere döküldüğünde toprakla temas ettirilmemelidir. Fındık bahçesi temizlenirken toprağına kadar kazınmamalıdır” dedi. 

"NAYLON ÇUVAL KULLANILMAMALI"

Hasat döneminde ve sonrasında alınabilecek önlemler hakkında da bilgi veren Birlik Başkanı Şahin "Bahçede bulunan ve farklı zamanlarda hasat olgunluğuna gelen farklı çeşitler, hasat olgunluğuna göre ayrı ayrı hasat edilmelidir. Hasat, yerden ve fındıklar tam olgunlaştıktan sonra yapılmalıdır. Hasat olgunluğuna gelip kendiliğinden yere dökülen fındıklar yerde bekletilmeden toplanmalıdır. Toplanan jüt çuvallar içerisinde, aynı gün harmana getirilmeli, kesinlikle naylon çuvallar içinde ve sıkışık bir vaziyette bahçede bekletilmemelidir. Çünkü bunun sonucunda küflenme ve çürüme başlar. Cüruflu fındıklar kızışmaya neden olacak şekilde kalın tabaka değil havalanması sağlanacak şekilde serilmelidir. Toprakla temas ettirilmemeli ve üzerine örtülen naylon örtü çardak şeklinde olmalıdır. Cüruflu fındıklar beton harmanlarda 15-20 santimetre kalınlığında serilerek güneşte 1-2 gün bekletildikten sonra patoza verilmelidir. Cüruflu halde kurutulan fındık patoza verildikten sonra harmanlanınca çok daha iyi kuruyacaktır ve fındıktaki nem oranı yüzde 6’lar seviyesine düşecektir" ifadelerini kullandı.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@