Fındık üreticisinden TMO'ya tepki

Fındık üreticileri TMO'nun belirlediği fiyatları beğenmedi.

Giresun 18.08.2017, 10:10
Fındık üreticisinden TMO'ya tepki

Giresun Ziraat Odası Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada "Bu kabul edeceğimiz bir rakam değil" ifadelerine yer verildi.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurettin Karan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba tarafından açıklanan fındık fiyatlarını değerlendirerek “Maliyetle fiyat denk gibi görünüyor. 12 lira gibi bir fiyat açıklasaydı herkes memnun olacaktı. Üreticiye refah payı verilmeliydi. Beklentiyi karşılayamadı. Kabul edeceğimiz bir rakam değil” dedi.

Nurettin Karan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) 10.50 liradan piyasaya gireceği yönündeki açıklamalarını değerlendirdi. Son 4- 5 yıldır büyük fındık alıcılarının piyasayı manipüle edebildiğini kaydeden Karan, “Üretici zarar ediyordu. Tabi biz bunun karşısında güçlü bir alıcı olması gerektiğini, devletin bunun bir tarafında olması gerektiğini defalarca söyledik. Ya Fiskobirlik’in ya da TMO marifetiyle fındığa müdahale etmesi gerekiyordu. Nihayetinde TMO nisan ayında piyasaya girdi ve 6 bin tonun üzerinde fındık aldı ama üreticiyi memnun edemedi” dedi.

"ÜRETİCİYE REFAH PAYI VERİLMELİYDİ"

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurettin Karan, TMO’nun pazartesi gününden itibaren 10.50 liradan fındık alım yapmasını şöyle değerlendirdi: 

“Üretici artık hangi taban fiyattan fındığını satacağını artık biliyor, böylece bir taban fiyat oluşmuş oldu. TMO, 10.50 liradan ben fındığı alırım diyor. Ama fiyatı da tartışmak lazım. Geçen sezon sonuna doğru bu fiyattan bir alım yaptı ancak geldiğimiz noktada bu fiyatın maliyetlerle çelişkili duruma düştüğünü görüyoruz. Çünkü geçtiğimiz hafta bir maliyet hesabı yapıldı. 9,70-13,40 arasında bir maliyet çıktı. Maliyetine fındık toplamış oluyor. 12 lira gibi bir fiyat açıklasaydı herkes memnun olacaktı. Üreticiye bir refah payı verilmeliydi. Beklentiyi karşılayamadı. Biz bunu taban fiyat olarak kabul edelim. Ama asla kabul edeceğimiz bir rakam değil.”

Fındık üreticisinden TMO'ya tepki

Yorumlar (22)
misafir 3 yıl önce
yinede oy verin inşAllah 2 tl olur
ersoy erkul 3 yıl önce
bu nedir kardeşim böyle rezillik mi olur yevmiye 100 tl olmuş sen kilosunu 10,5 yapıyorsun, üreticiye ne kalacak, amacınız bahçeden kesip atılsın dışarıdan ithal edilsin rahata ereriz mi diyorsunuz, ayıptır günahtır herkes aklını başına alsın verilen emeğe saygısızlık değildir de nedir 15'in altını telaffuz etmek bile abes
Ahmet 3 yıl önce
Sadece fındık değil Tüm tarım ürünlerine maliyetinin altında fiyat verilmiş Ama ben memnun oldum Karadeniz bölgesi hep % 60 oy vermeye devam etsin 3 lira olsun
asi 3 yıl önce
durmak yok yola devam size her şey müstahaktır ne ağlıyorsunuz %70 oy verdiniz bunlara rizede çaydan ihya oldu millet
alp 3 yıl önce
denbaba açıklamış fiyatları aferin size milletin aklınla alay edin
davut 3 yıl önce
Arkadaşlar Ak Partimize sahip çıkmalıyız. Fındık'ın fiyatı 1 lira da olsa bakın köprü yapılıyor, yol yapılıyor, SGK batmıyor. Fındık'a takılmayalım. 2019 yılında da inşAllah %99 Ak Partimize oy verelim. Söylemiş miydim bilmiyorum ama yol, köprü filan yapılıyor, çok önemli.
misafir 3 yıl önce
sgk daha çok battı
murat 3 yıl önce
davut yazdıklarında ironi sezinledim yoksa bu kadar da mallık olmaz
Faruk 3 yıl önce
Koyayım o kafaya bi odun da belki düzelir
Sedat 3 yıl önce
Sen dua et 7-8 lira demediler.10 lira fena rakam değil
doğan yıldız 3 yıl önce
bu sene fındık bol.sanırım bunu hesap etmişler.az olsaydı yüksek fiyat verirlerdi.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@