Fındık üreticisi fiyattan memnun değil

Fındık üreticisi TMO’nun fiyatlarını yeterli bulmadı.

Giresun 26.08.2017, 14:35 20.06.2019, 11:19
Fındık üreticisi fiyattan memnun değil

Giresun’da fındık hasadı için bahçeye giren üreticiler, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından açıklanan 10.5 lira fiyatın fındığın maliyetini karşılamadığını belirterek yaşam payı da eklenerek fiyatın 12 lira olmasını talep etti.


Yaklaşık 15 gündür bahçede fındık hasadı yapan üreticiler açıklanan fındık fiyatından ve rekolteden memnun olmadıklarını belirtti. Külleme hastalığının ve diğer afetlerin fındık rekoltesini düşürdüğünü aktaran üreticiler TMO tarafından açıklanan Giresun kalite fındık için 10 lira 50 kuruş, levant kalite fındık için 10 lira fiyatın maliyeti karşılamadığından yakındı. Serbest piyasada da 9 lira olan fiyatın yükselmesi için TMO’nun fiyatı revize etmesi gerektiğini dile getiren fındık üreticileri maliyetin üzerine yaşam payı da verilmesini istedi.

‘FİYAT YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLMELİ’

Merkez Orhaniye Köyü’nde bahçelerinde fındık toplayan üreticilerden Fahri Uzun, TMO’nun piyasaya girmesinin iyi olduğunu ancak başlangıç fiyatı olarak açıklanan fiyatın maliyetlerini karşılamadığını söyledi. Maliyetin üzerine bir yaşam payının da verilmesi gerektiğini belirten Uzun, “12 lira gibi bir rakam olsaydı, maliyetleri kurtarma açısından yeterli görünürdü. Ama şu an ki fiyat maliyetleri karşılama açısından yeterli değil. Çünkü son yıllarda üreticinin fındık zararlıları ile mücadelesi farklı maliyetler ortaya çıkardı. Beklentimiz bu fiyatın tekrar bir gözden geçirilip yüksek tutulmasıdır” dedi.

‘BU FİYAT YETERLİ DEĞİL’

Üretici Şennur Karan da işlerinin zor olduğunu ve fiyatların yetersiz bulduğunu dile getirerek,  “Bu fiyat yeterli değil. Çünkü işimiz oldukça zor. Bir bahçeye iki üç kere geliyoruz. Eziyetimiz çok. Fındığın fiyatı 13-14 lira olmalıdır” ifadelerini kullandı. Emin Tozlu da fiyatın düşük maliyetin ise yüksek olduğuna dikkat çekerek “Fiyat düşük maliyet yüksek. Bugün tahmin edilen rekoltenin çıkması da mümkün değil. Külleme hastalığı rekolteyi etkiledi. Yevmiye yüksek. Hükümet 10.50 lira fiyat verdi. Bu fiyat düşük. Yetkililerin Karadeniz’in tek ürünü olan fındığa bir çözüm bulmalarını istiyoruz” diye konuştu.

‘ÜRETİCİYE BİR YAŞAM PAYI VERİLMEDİ’

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan da fındık fiyatının revize edilmesi için hükümet nezdinde girişimlerinin olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

“Külleme hastalığı mücadelesi üreticinin maliyetini artırdı. Son yıllarda rekoltede düşük çıkmaya başladı. Giresun’da fındığın maliyeti 9.75 lira olarak belirlendi. TMO ise 10.5 lira olarak alım yapacak. Üreticiye bir yaşam payı verilmedi. Fındık bahçesine giren üreticiler hayal kırıklığı yaşıyorlar. Çünkü fındıkta boş oranı da oldukça fazla. Külleme fındığın rekoltesi düşürdü. Üreticinin fındık için yaptığı harcamayı açıklanan fiyat karşılamıyor. Üretici seneye kadar beklemek zorunda kaldı. Bizler acilen fiyatın revize edilmesini en azından bir yaşam payı verilmesini talep ediyoruz.”
 

Yorumlar (7)
Yılmaz topal 3 yıl önce
Onu oy verirken düşüneceklerdi
Yiğit 3 yıl önce
Murat başkan ve oğuz bey siz heralde hiç fındık toplamadınız. Fındığın bakımı toplaması harmana getirilmesi patosu uğraşı satılmaya getirilmesi maliyetini biliyormusunuz. Ortalama herkesin 500 kilo fındığı var. 10 tl denilen fiyat randımana vurulduğu zaman 9 tl oluyor 500×9= 4500 tl yapar el ele başbaşa çıkarsın çıkmazsın. Bu millet dalda fındık kalmasın elelam neder fındığını toplamamış demesin diye gider fındığını toplae yoksa bu zamana kadar kimse fındıktan ne arabanın 3 te 1 ini ne evinin 1 katını atmıştır. Siz fındıkla uğtaşmayan zenginlerdensiniz bakın keyfinize
oguz 3 yıl önce
Devlet 10 lira vermis az parami aza kanaat etmeyen cogu hic bulamaz 10 kilo findik 100 lira daha ne olsun
murat başkan 3 yıl önce
valla kimse kusura bakmasın yılda 3-4 gün fındıklığa gireceksin,hasad yapacaksın birde 10 tl kiloyu beğenmeyeceksin iyiki tütün yapmıyoruz ....
Kadirsen 3 yıl önce
Bencede fena değil 100 kilo fındık 1000 lira
EMİR. 3 yıl önce
SEÇTİKLERİMİZ EN KALİTELİ YEMEĞİ EN UCUZA YİYEN TİPLER .
Mehmet 3 yıl önce
Hiç memnun deyilizde cellatlar biçmiş fiyatı belimiz bükük .elimiz cagresiz.fındıgı kökünden sökmekten baska caremiz yok fındık üreticisi olarak kârımız yok bildiğin bittik

Gelişmelerden Haberdar Olun

@