vardallar

Fındık üreticilerine çağrı: Ürününüzü satmak için acele etmeyin!

Fındık için taban fiyatın 27 lira olarak açıklanmasına rağmen piyasada 25 liradan alım yapılması üreticinin tepkisini çekti. Giresun Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Abdullah Şahin, üreticiye ürünlerini satmak için acele etmemeleri çağrısında bulundu.

Giresun 08.09.2021, 13:29 08.09.2021, 13:39
Fındık üreticilerine çağrı: Ürününüzü satmak için acele etmeyin!

Giresun Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Abdullah Şahin, fındık üreticilerinin ürünlerini satmak için acele etmemeleri uyarısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Giresun kalite fındığa 27 lira taban fiyat açıklamasına rağmen serbest piyasada 25 liraya fiyat oluştuğuna dikkat çeken Şahin, üreticilere çağrıda bulunarak, fiyatların önümüzdeki günlerde yükselebileceğini ve acele etmemeleri gerektiğini belirtti.

Fındık üreticilerine çağrı

Gurbetçilerin ve acil ihtiyacı olanların piyasaya fındık indirmeye başladığını ve bu yüzden serbest piyasada beklentilerin altında fiyat oluştuğunu öne süren Şahin, “Her sezon olduğu gibi yine üreticilerimize pazara fındık indirmek için acele etmemeleri konusunda çağrıda bulunmak istiyoruz. Şuanda üreticilerimiz fındığını daha kurutamadı ve bu yüzden de TMO’ya fındık getirip satmaya başlamadı. Üretici fındığını iyice kurutup, seçmesi TMO’nun kriterlerine uygun hale getirebilmesi için biraz zaman geçmesi gerekiyor bir de spekülatörlerin TMO fındık paralarını erken ödemeyecek söylentiler de üreticilerde kararsızlığa yol açmaktadır. Bunu fırsat bilen serbest piyasa da düşük fiyattan alabildiğince gurbetçilerin ve acil ihtiyacı olanların fındığını alıp stoklamak istiyor. Buna üreticilerimiz fırsat vermemelidir. Önümüzdeki günlerde TMO’ya satışlar yoğun olarak artınca serbest piyasada da fiyatların yükseleceğini öngörüyoruz. Ayrıca TMO’da randımana göre fiyatların 28,29 lirayı bulacağını da söyleyebiliriz. Bu yüzden üreticilerimizin şu aşamada acele etmemeleri ve spekülatörlerin oyununa gelmemeleri konusunda uyarıda bulunmak istiyoruz” dedi.


Yorumlar (7)
Talha 2 ay önce
Hangi 25 tl den bahsediyor. 50 randıman fındık 23.5 tl...
Bart 2 ay önce
Piyasa 22 lira nerde kim 25 e alıyor ...
Wakame 2 ay önce
Bırakın bu işleri. Milletin elinden mahsulü ucuza almak icin erken satmayin bekletin hikayeleri. Fındığı bekletip yükseldiğini görüp satabilen varmi son 10 senedir. Satmak için acele etmeyin miş. Fındığı kurutup hemen satan kâr eder. Bekleten yukselir sonra satarım diyen asla ilk zamanki fiyata satamaz. 5 tl daha düşüğe satar. Bu böyledir. Son 10 yıldır da böyle. Koparmayin artik bu milleti düşün milletin yakasindan. Aklı olan kuruduğu gibi satsin beklemesin. Bekleten zarar eder ucuza gider.
oflu 2 ay önce
bu sene fındık çok hemde baya çok bereketli bir sene daha da beklenirse fıkndık 17, 18 e kadar düşeceğini düşünüyorum.
mami. 2 ay önce
27 tl hikaye, fındık adeta çakalların gelir kaynağı oldu.Çiftçi yine zararda.
AHMET 2 ay önce
Hep yalan dedikodular fiyat artacakmış mecburuyuz fındığı bekletmeye üretici bir an önce satacak parasını almanın derdinde fırsatçı tüccarlar da bunu en iyi değerlendiriyor her sene işin kaymağını tüccar yer olan fındık üreticisine olur
başkan 2 ay önce
sakın dinlemeyin. satın kurtulun paranızı dolar yapın daha çok kazanırsınız..

Gelişmelerden Haberdar Olun

@