Fındık hasadı öncesi korkutan açıklama

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurtittin Karan: “Küllenme hastalığına karşı zirai mücadele yapmayan üreticilerimizin bahçelerinde yüzde 50 gibi azalma olacağını düşünüyoruz” 

 Fındık hasadı öncesi korkutan açıklama

Türkiye'nin dış ihracatta önemli tarım ürünlerinden olan fındık için korkutan açıklama geldi. Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, “Küllenme hastalığına karşı zirai mücadele yapmayan üreticilerimizin bahçelerindeki rekoltenin yüzde 50 gibi azalma olacağını düşünüyoruz” dedi. 

Küllenme hastalığının ciddi manada kendisini göstermeye başladığını belirten Karan, 5 yıldır yapılan mücadele ile ilerleme kaydedildiğini ama hastalığın etkisinin yine de devam ettiğini kaydetti. 

2014 yılından buyana çiftçilere sürekli olarak uyarılarda bulunduklarını ifade eden Karan, “Biz sürekli külleme konusunda uyarıyoruz tabi bölgemizde ciddi manada bu hastalık görülmeye başladı. 5 yıldır mücadele etmemiz rağmen hastalıkta belli bir oranda azalma olsa bile etkisini hal göstermeye devam ediyor. Bölgemizde su sıkıntısı ve arazinin meyilli olmasından dolayı çiftçilerimizin de yaşlı olmasında dolayı ilaçlama konusunda zorlanıyoruz” şeklinde konuştu. 

İlaçlama yapan çiftçi ile yapmayan çiftçi arasındaki farkların gözle görülür seviyede olduğuna dikkat çeken Karan, şöyle devam etti: 

“Belli bir dönmede çiftçilerimiz ilaçlama yapıyor ama yanındaki parsel ile kendi parseli arasındaki farkı görebiliyor. Yanındaki üreticimiz ilaçlamış dökülme yok, fındıklar daha iyi daha olgunlaşmış, daha kaliteli ama diğer üreticimiz bahçesini ilaçlamadığı için ciddi manada dökülmeler meydana geldiğini gördük. Rekolteyi tahmin edenlerinde bunları görmesini istiyoruz. Hastalıklar var yani üretici fındığı çuvala girmeden fındığım var demesin. İlerleyen günlerde zirai mücadele yapmayan üreticilerimizin bahçelerinde yüzde 50 gibi azalma olacağını düşünüyoruz ve fazla beklemeden üreticimizin külleme ile mücadele etmeleri gerektiğini düşünüyoruz.” 

Rekolte konusunda da konuşan Karan, fındık şu anda iyi görülse de ilerleyen günlerde rekolte açıklandığından revize edileceğini düşündüğünü söyleyerek, hastalıklardan dolayı ciddi manada kayıplar yaşanabileceğini vurguladı. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
murat başkan
murat başkan - 9 ay Önce

ağaçları güçlü tutun. doğal gübre kullanın. ilaç olayı rant meselesidir. onada alet olanlar demeçleri veren sözüm ona üreticinin destekçileri gibi görünen ferrorinin yandaşlarıdır...

Serap61
Serap61 - 9 ay Önce

Ziraat Odasi,Diken Ilaci adi verilen,topragi,bitkileri,ari ve diger canlilari mahveden ilaç ve benzerlerinin satilmasini,caydirici cezalar ile yasaklamali!Yoksa,heyelan denilen doğal afet bir kaç yıl sonra insanlar yüzünden doğal olmaktan çıkıp her yerde görülen hakettiğimiz sonumuz olacak!

Alaittin akçay
Alaittin akçay - 9 ay Önce

Küf ilacı atanda da var atmayanda da var bu küfün fındık için olanı üretilmeli evet çoğumuz atmadı bende dahil. 4 kez ilaçlama yapulması lazım deniyor bu kolay değil masrafı çok ağır tarım bakanı yeni dikim alanı yapacağız diyeceğine hazırının çaresini arasın fındık nekadar çok o kadar az para 815 ton fındık nerede bilmem ama düşünkü oldu o zaman ayvayı yedik 8 lira olur vay halimize fındığa sahip çıkacak hakkını verdirecek tabiki devlet yetkilileri babayiğit aranıyor

cengiz akyıldız
cengiz akyıldız - 9 ay Önce

Bizim arazi de su yok yol yok 100%90 meilli arazi evden yürüme 1 saat köye ziraatci ve kaymakam gelip rapor tutsa düzenleme olsa insanlar rahat işini yapar verim artar

Tembih
Tembih - 9 ay Önce

Külleme ilacı 3 hafta korur.
Gerekirse 2.ci veya 3.cü ilaçlama yapılır,,,,
Mutlaka kuvvetli budama yapın,,,dallar seyrek olsun,,,,Külleme ilacı ile böcek ilacını karıştırın.

Cevdet sener
Cevdet sener - 9 ay Önce

Külleme için ilaç attım.Aşırı yağmur sıcak fındıkları dönüyor.Fındık bahçesi masraf çok kurtarmıyor çoğu üretici ilaç atmıyor.Şahsen bende 15 dönüm arazimiz keseceğim boş bırakacağım madrafımız çıkmıyor

Hakan
Hakan - 9 ay Önce

Öle soleyecegine ekip kursun bahçeleri ilaclasinlar

BAYRAM ÖZKAN
BAYRAM ÖZKAN - 9 ay Önce

Bu zamana kadar nerdeydiniz iş işten geçtikten sonra açıklama neye yarar.


SIRADAKİ HABER

banner513