alexa metrics

banner536

Yeni Asgari ücret için tarih verdiler! TİSK'ten açıklama

Asgari ücret toplantısı sonrası TİSK'ten ilk açıklama. "Ümit ediyoruz ki bu hafta içerisinde asgari ücreti açıklarız"

GENEL 07.12.2021, 18:22 07.12.2021, 18:22
Yeni Asgari ücret için tarih verdiler! TİSK'ten açıklama

İşçi, işveren ve hükümet kanadından oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun zam pazarlığı devam ediyor.

Komisyon bugün Türk-İş'in ev sahipliğinde ikinci toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantı sonrasında açıklama yapan Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Genel Sekreteri Akansel Koç, "En kısa sürede üçlü mutabakatla imzalamak taraftarıyız. Yasada da herhangi bir zorunluluk yok toplantı sayısı olarak. Ümit ediyoruz ki bu hafta içerisinde asgari ücreti açıklarız" dedi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ikinci toplantı için Türk-İş'in ev sahipliğinde bir araya geldi. 6 milyona yakın çalışanı ilgilendiren yeni asgari ücreti belirleme çalışmalarında resmi süreç devam ediyor.

TOPLANTIYA BAKANLIK TEMSİLCİLERİ DE KATILDI

Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder'in başkanlığındaki toplantıda, işveren heyetini Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'ndan (TİSK), işçi heyetini ise Türk-İş temsil ediyor. Ayrıca toplantıya Hazine ve Maliye ile Ticaret Bakanlığı temsilcileri de katıldı.

BAKANLIK RAPORLARI SUNULDU

Toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan TİSK Genel Sekreteri Koç, "Ticaret Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığının raporları sunuldu. Üçüncü toplantı Perşembe günü TİSK ev sahipliğinde gerçekleşecek. Orada da çalışmalar, TÜİK'ten gelen raporlar görüşülecek ve değerlendirilecek" diye konuştu.

RAKAM BU HAFTA İÇİ AÇIKLANABİLİR

Toplantının nasıl geçtiği üzerine gelen soruyu yanıtlayan Koç, "İlk açıklamamızda da bahsettik. Konfederasyon başkanımız, Türk-İş başkanı ve bakan en kısa sürede üçlü mutabakatla imzalamak taraftarı. Yasada da biliyorsunuz herhangi bir zorunluluk yok toplantı sayısı olarak. Ümit ediyoruz ki bu hafta içerisinde asgari ücreti açıklarız" ifadelerini kullandı.

VERGİ KESİNTİLERİNİN AZALTILMASI GÜNDEMDE

Genel Sekreter Koç, toplantıda yalnızca işveren üzerindeki yükün değil, işçi üzerindeki yüklerin de gündeme getirildiğini vurgulayarak, "Özellikle temennimiz vergi kesintilerini kademeli azaltılması. Ama bu sadece asgari ücret ile çalışanlar için değil, tüm çalışanlarımız için bu konuda çalışma yapılması konusunda mutabakatımız var" değerlendirmesinde bulundu.


Yorumlar (1)
Mantıksız 2 ay önce
Tipik Ampul Hareketleri. Para vermeye geldi mi, sinekten yağ çıkartıyorsunuz !! Kendi ücretlerinizi tavana vurdunuz !! Öyle bahsedilen 5000 Lira Asgari Ücreti unutun !! Tahminim 3500 maksimum 4000 TL olur !! Onuda harca, harca bitmez ! :-)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@