Türkiye'ye gelen gurbetçi sayısı geçen yıla oranla 3 kat arttı

Koronavirüs nedeniyle geçen yıl Türkiye'ye gelemeyen gurbetçiler, bu yıl ülkeye giriş yaptı. Bu durum gelen gurbetçi sayısının geçen yıla oranla 3 kattan fazla artmasına neden oldu.

GENEL 21.07.2021, 15:35 21.07.2021, 16:25
Türkiye'ye gelen gurbetçi sayısı geçen yıla oranla 3 kat arttı

Geçen yıl yeni tip koronaviras (Kovid-19) salgını etkisiyle memleketlerinde gelemeyen gurbetçilerin bu yıl memleketlerine gelişleri yoğun olarak sürüyor.

Yıllık izinlerini Türkiye'de geçirmek isteyen gurbetçiler Avrupa'ya açılan sınır kapılarından yurda girişlerine devam ediyor.

İstatistiki verilere göre 1 Haziran - 20 Temmuz döneminde geçen yıl yurda 289 bin gurbetçi giriş yapmıştı bu yıl ise giriş yapanların sayısı 3 kattan fazla arttı.

Kapıkule, Hamzabeyli, İpsala ve Dereköy sınır kapılarından bu yıl Türkiye'ye 971 bin gurbetçi giriş yaptı.

Gurbetçinin ilk tercihi Kapıkule

Avrupa'da yaşayan Türkler baba ocağına geliş yolunda en çok Kapıkule'yi tercih ediyor.

Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde yaşayan gurbetçiler yıllık izinlerini memleketlerinde geçirmek üzere haziran ayı başından bu yana yoğun olarak Türkiye'ye giriş yapmaya başladı.

Yunanistan üzerinden gelenler İpsala, Bulgaristan rotasından gelenler ise Kapıkule, Hamzabeyli ve Dereköy sınır kapılarından giriş yapıyor.

Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğüne bağlı sınır kapılarından 1 Haziran - 20 Temmuz tarihleri arasında 1 milyona yakın giriş yapan gurbetçilerden yüzde 75'i Kapıkule'yi tercih etti.

Söz konusu tarihlerde 191 bin araçla 746 bin 783 yolcu yurda Kapıkule Hudut Kapısı'ndan giriş yaptı.

Hem giriş hem de çıkışlarda yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları genellikle Kapıkule'yi tercih ediyor.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (7)
yorumcu 1 hafta önce
Bunun sebebi koronavirus degil.Cebine biraz euro koyan atliyor turkiyeye.Cunku 1 euro 10 lira oldugundan Avrupalilar icin uzakdogu ulkelerinden bile daha cazip durumdayiz.Korona doneminde Vatandasina kendi sahillerinde tatili yasaklayip turiste heryerini acan baska devlet var mi? Koskoca japonya ,vatandasi istedi diye olimpiyatlara seyirci almiyor.Onlarin devlet anlayisinda once halkin mutlulugu geliyor.Bizim devletin hangi sahs-i muhteremin mutlulugu icin calistigini hepimiz biliyoruz.
Karadeniz 1 hafta önce
Ne coronasi ya Türk milleti tatile gidemiyor..15 bin TL oteller 5 günlük..Euro olmuş 10 TL tabi gelir gurbetçiler hayat gurbetçilere güzel bende olsam reise oy veririm Euro olsun 20 TL...Türkiye iyice fakirlesti malesef
çağatay 1 hafta önce
niye artmasın yurocuklar burada altın
Davut 1 hafta önce
1 euro 10 tl :) Teşekkürler reis, sayende Hint fakirleri gözümüze zengin görünüyor :) Dünya lideri vs. :)))
Orhan 1 hafta önce
Bende almanyada yasiyorum memleketi cok özledim.ne yaziki para birikteremedigimden bu yaz gelemedim.inşAllah seneye.burda her seye zam ama maişlere yok.
Can 1 hafta önce
Yokcanım bizim dolar avrolan ne işimiz var.muhahahaha çöpü nere atacağını bilmeyen bir toplumdan oyu nere atacağını beklemeyin
Ali Haydar 1 hafta önce
Euro sadece Türkiyedemi on kati?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@