7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

Türk-İş Trabzon'dan yıldönümü mesajı!

TÜRK-İŞ Trabzon İl Temsilciliğinde kuruluş yıldönümü nedeniyle basın açıklaması yapıldı.

GENEL 27.07.2022, 12:14
Türk-İş Trabzon'dan yıldönümü mesajı!

Türk-İş Konfederasyonu 70. kuruluş yıldönümü nedeniyle basın toplantısı düzenledi.

Türk-İş Trabzon il Temsilcisi ve Yol-İş 1 Nolu Şube Başkanı Gökhan Gedikli, kuruluş yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“31 Temmuz 1952 yılında, sendika ve işçi birliklerinin bir araya gelmesiyle tabanda örgütlenerek kurulan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-IŞ ), ülkenin ilk ve en büyük işçi konfederasyonudur. Türkiye genelinde 5 bölge ve 81 ilde temsilcilikleri bulunmaktadır. Konfederasyona, biri KKTC de olmak üzere üye 34 sendika bulunmaktadır. Gönüllü üyeliğin geçerli olduğu bir yapılanma söz konusudur. TÜRK-IŞ: insan hakları, çoğulcu ve özgürlükçü demokrasi kuralları, laik ve sosyal hukuk devleti anlayışı çerçevesinde çalışanların hak ve çıkarlarını korumak ve geliştirmek doğrultusunda çalışmalarını 70 yıldan bu yana sürdürmektedir.

TÜRK-İŞ, adındaki Türkiye ibaresi ve logosundaki ay yıldızlı bayrakla her zaman ülkemizin birliği, huzuru ve kalkınmasını ön planda tutmuş; bu doğrultuda mücadelesini sürdürmüştür. TÜRK-İŞ, Uluslararası Çalışma Örgütünün (ILO) Uluslararası Çalışma Konferansında işçileri yıllardır temsil etmektedir. Türk-İş, 31 Temmuz 1952'de kurulduğu günden bugüne ülkemiz emekçilerine umut; adeta onlara kara deryalarda yol gösteren bir fener oldu. Olmaya da devam ediyor.

Türk-İş'in tarihi Türkiye emek mücadelesinin, Türkiye işçi sınıfı mücadelesinin tarihi haline geldi Yurdumuzun tüm çalışanları, emeklileri; yaşamını alın teri dökerek kazananları, hakları söz konusu olunca yüzünü Türk-İş'e döner.

İşçisi, köylüsü, esnafı "Türk-İş ne diyor, Türk-İş ne yapıyor?" diye sorar. Türk-İş emek mücadelesine öncülük eder, yol gösterir. Yani Türk-İş bir nevi kar küreyicidir. Ülkemizde, işçi hak ve özgürlükleri adına elde edilen her kazanımında Türk-İş başrolü oynar.

Türk-İş yeri gelir masada, yeri gelir alanlarda mücadele verir. Ülkemizde, işçi hak ve özgürlükleri adına elde edilen her kazanımın da Türk-İş'in imzası vardır.

Türk-İş'in verdiği mücadele, "kimse geçim sıkıntısı çekmesin, kimse çocuğunun önünde mahcup olmasın" diyedir.

Yani Türk-İş'in mücadelesi, herkesin insan onuruna yakışır bir yaşam sürmesi için verilen mücadeledir.

Türk-İş, toplumsal huzurun, üretilen refahtan emekçilerin hakça pay almalarıyla mümkün olacağına inanır.

Türk-İş, "işçinin, emekçinin evinde huzur olsun ki toplumun da huzuru olsun" der.

Türk-İş İşçilerin, insan onuruna yaraşır yaşama ve çalışma şartlarına kavuşması mücadelesini aralıksız sürdürmektedir. Türk-iş, sosyal adaleti savunur: birinin yiyip diğerinin bakmadığı, yaşanır bir dünya için mücadele verir.

Türk-İş, gerçek anlamda demokrasinin, işçilerin toplu sözleşmeli sendikal Örgütlenmesiyle kurulacağını söyler. Onlarca yıla dayanan mücadele birikimiyle Türk-İş 70 yılı geride bıraktı.

Onlarca yıl içinde buhranlı birçok dönemden geçen Türk-İş, örgütlü yüz binlerce üyesi ve yurdumuz emekçilerinin güveni sayesinde bugüne kadar geldi.

Türk-İş yaşamını emeğiyle sürdüren hiç kimsenin başını öne düşürmedi, yüzünü kara çıkarmadı, bundan sonra da çıkarmayacak.

Yaşasın Ekmek Barış Özgürlük Mücadelemiz...

Yaşasın Türkiye İşçi Sınıfı...

Yaşasın Türk-İş... 

70.yıl etkinliğimiz 30 Temmuz 20022 Cumartesi günü saat:16.00'da Anıtkabir ziyareti ve 31 Temmuz 2022 Pazar günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Vedat Bilgin'in katılımıyla devam edecektir.”


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@