alexa metrics

banner560

banner572

Prof. Dr. Özgür Demirtaş Cumhurbaşkanı Adayı olacak mı? - Prof. Dr. Özgür Demirtaş kimdir?

Kemal Kılıçdaroğlu’nun kafasındaki Cumhurbaşkanı Adayı olduğu konuşulan Prof. Dr. Özgür Demirtaş kimdir? Bütün ayrıntılar haberimizde…

GENEL 27.10.2021, 12:36 27.10.2021, 12:47
Prof. Dr. Özgür Demirtaş Cumhurbaşkanı Adayı olacak mı? - Prof. Dr. Özgür Demirtaş kimdir?

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adayının Prof. Dr. Özgür Demirtaş olduğu iddiaları siyasi kulisleri hareketlendirdi. Prof. Dr. Özgür Demirtaş kimdir? İşte detaylar…

Halk TV programcısı Emin Çapa’nın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığı için belirlediği ismi, siyasi partilerle işi olmayan ve ekonomist biri olarak açıklamıştı. Bu gelişme üzerine siyasi kulislerde hareketlilik yaşanırken herkes adayın kim olduğunu merak etmeye başladı.

Bu bilgiler ışığında Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı için kafasındaki ismin Prof. Dr. Özgür Demirtaş olduğu ileri sürüldü. Demirtaş’ın yurtdışında ekonomi eğitimi alması, uluslararası birçok dergide çalışmalarının yayınlanması, dünya genelindeki üst düzey üniversitelerde görev yapması ve siyasi partilerle herhangi bir bağının bulunmaması bu ismin öne çıkmasına neden oldu.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş kimdir? – Cumhurbaşkanı Adayı olacak mı?

PROF. DR. ÖZGÜR DEMİRTAŞ KİMDİR?

Ankara'da doğan Özgür Demirtaş, ilkokul eğitimini Manisa'nin Salihli ilçesinde tamamladı. Ortaokul ve lise eğitimini İzmir'de tamamladı. Üniversite yerleştirme sınavında Türkiye'de ilk 50 öğrenci arasında yer aldı. Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği'nden mezun oldu. Amerika Birleşik Devletleri, Boston College'da ana dalından farklı bir dal olan Finans alanında 5 yıl içerisinde doktora çalışmalarını tamamlayarak 27 yaşında (2003 yılında) doktor ünvanını kazandı.

Çalışmaları dünyanın önde gelen akademik dergilerinde (Journal of Monetary Economics, Management Science, Journal of Financial and Quantitative Analysis ve Journal of Business Economic and Statistics) yayınlandı. 25'in üzerinde akademik yayın yaptı. Kitap çalışması Elsevier tarafından basım için kabul edildi. İlki 2004 yılında olmak üzere, araştırmaları City University of New York tarafından 6 sene boyunca ödüllendirildi.

2003 yılında, Yardımcı Doçent ünvanını alarak Baruch College City University of New York'ta göreve başladı. Yine 2003 yılında, Finans bölümü içerisinde ve 2004 yılında, İşletme Fakültesi içerisinde en iyi öğretim üyesi seçildi. 2005 yılında, tüm ana bilim dalları ve tüm fakülteler arasında en iyi öğretim üyesi seçilerek "Üstün Öğretim Madalyası'nı" Madison Square Garden'da aldı. 2012 yılında New York University (NYU) Stern School of Business Finans Bölümü'nde en yüksek öğretim değerlendirmesini aldı.

31 yaşında Doçent Doktor ve yine 2007 yılında, Tenür (ömrünün sonuna kadar City University of New York'ta çalışma ve üniversiteden çıkarılamama hakkı) ünvanlarını aldı. 2010 yılında Sabancı Üniversitesi'nden İşletme Fakültesi Finans Kürsü Başkanlığı ve Profesörlük teklifi aldı. Yine aynı yıl Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Kanada ve İskoçya'da yapılan 1 Milyon profesör için yapılan 10 milyonu aşkın öğrenci değerlendirmesi sonucunda, ilk 20 içerisinde gösterildi.

2012 yılı Eylül ayında Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Tenür hakkını bırakarak Sabancı Üniversitesi'ne Finans Kürsü başkanı olarak katıldı. Yine 2012 yılında Marie Curie Araştırma Fonunu almaya hak kazandı. 100,000 Euro değerindeki Proje AB tarafından, Türkiye genelinde ekonomi dalında kendi proje başvuru döneminde desteklenen tek proje oldu.
 


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@