7m

Çapkınoğlu

ÖTV'de yeni düzenleme! Beklenen müjde gelecek mi?

Yeni ÖTV düzenlemesi Resmi Gazete'de yayımlandı.

GENEL 26.07.2022, 09:23
ÖTV'de yeni düzenleme! Beklenen müjde gelecek mi?

Resmi Gazete'de yayımlanan kararla ÖTV tebliğinde 'Bakanlar Kurulu' ibaresi 'Cumhurbaşkanı' olarak değiştirildi. Cumhurbaşkanı, motorlu araç ÖTV ve matrahlarının alt ve üst sınırını 3 katına kadar artırabilecek ve sıfıra indirebilecek.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan tebliğle, Özel Tüketim Vergisi (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliğinin III. bölümünden yer alan 'vergi oranı ve yetki' başlıklı maddede düzenlemeler yapıldı.

SIFIRA İNDİRME YETKİSİ!

Maddedeki 'Bakanlar Kurulu' ibaresi 'Cumhurbaşkanı' olarak değiştirilirken, önceki uygulamada Bakanlar Kurulu'nun 'motorlu araçların ÖTV oranlarını bir katına artırma veya sıfıra kadar indirme' yetkisi, Cumhurbaşkanınca 'ÖTV oranları ve matrahlarının alt ve üst sınırını 3 katına kadar artırma veya sıfıra indirme' olarak yeniden düzenlendi.

İlgili maddede yapılan diğer düzenlemeye göre, Cumhurbaşkanı ayrıca; belirlenen ÖTV ve matrah sınırları içinde kalmak şartıyla 87.03 GTİP numarasında yer alan motorlu araçlar için farklı matrah grupları oluşturabilecek, malların matrah grupları, motor gücü, cinsi, sınıfı, üst yapı gövde tanımı, emisyon türü ve değeri, istiap haddi ile yolcu ve yük taşıma kapasitesi itibarıyla farklı oranlar belirlemeye yetkili olacak.

Tebliğle ayrıca, 'itfaiye öncü araçları' ÖTV kapsamından çıkarılırken, araçların bu kapsamda ÖTV'siz olarak teslimi için gerekli donanım özelliklerine ilişkin düzenleme yapıldı.


Yorumlar (2)
mrt 3 hafta önce
çok güzel.onun da yetkisini cumhurbaşkanına verdiniz,yakında nefes alma yetkiniz de onun olsun. acaba ötv düşürür mü diyenler, nasıl bi saflıktır bu?
mustafa 3 hafta önce
piyasada araba yok zaten. şuan vergi indirmek çok saçma olur arabalar kapış kapış giderken hiçbir markada sıfır araba yokken devlet neden alacağı vergiden vazgeçsin?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@