Orman Yangınlarıyla ilgili yeni açıklama! İşte son durum

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli "Yangınlarla mücadelede 16 uçak, 9 İHA, 51 helikopter kullanılıyor" dedi.

GENEL 03.08.2021, 22:18 03.08.2021, 22:38

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, "(28 Temmuz-3 Ağustos) 38 ilde bu tarihler arasında 163 yangın çıktı. 152 tanesi söndürüldü." dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Marmaris Öğretmenevi’nde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Bakan Pakdemirli, "Antalya, Muğla, Adana, Mersin ve Osmaniye'de afetten etkilenen vatandaşlarımızın tarımsal alanla ilgili ön hasar tespit çalışmalarını bitirdik." diye konuştu.

"Bugün Marmaris'te 45.5 dereceyle tüm zamanların sıcaklık rekoru kırıldı"

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, "Hava sıcaklığında bugün Marmaris'te 45.5 dereceyle tüm zamanların sıcaklık rekoru kırıldı. Önceki rekor 7 Temmuz 1988'de 45.2 olarak ölçülmüştü." dedi.

Bakan Pakdemirli, "Manavgat'ın batı tarafında iyi bir haber aldık. Ekiplerimiz biraz risk aldılar. İyi bir noktaya doğru gidiyor. Kontrol diyemeyiz ama belli bir noktaya girdiler." açıklamasını yaptı.

Pakdemirli, "Elimizdeki mevcut envanterde, sürekli çalıştığımız uçak ve helikopter sayımız, şu an yönetim helikopterlerini, uçaklarını saymazsak 48, sayarsak 53-55'i buluyor." ifadelerini kullandı.

"Üreticilerimizin mağduriyeti giderilecek"

Bakan Pakdemirli, "5 ilimizde 18 ilçe, 78 köy ve 2 bin 219 çiftçimiz yangınlardan etkilenmiş durumda. Çalışmalar tamamlanır tamamlanmaz üreticilerimizin mağduriyeti giderilecek." diye konuştu.

Pakdemirli, "Yangınlarda 16 uçak, 9 İHA, 51 helikopter, 1 insansız hava helikopteri, 805 tanker, 155 iş makinesi, yaklaşık 5 bin 200 personel mücadele ediyor." dedi.

Bakan Pakdemirli, yurt dışından gelenlerle amfibik uçak sayısının 3'ten 6'ya, helikopterin 45'ten 57'ye çıktığını, 9 tanker uçağıyla toplam 72 hava aracına ulaşıldığını belirtti.

"Herkes büyük bir mücadele ortaya koymaktadır"

İçişleri Bakanı Soylu da orman yangınlarıyla ilgili, "Orman teşkilatımızdan Karayolları'mıza kadar, güvenlik teşkilatlarımızdan belediyelerimize kadar herkes büyük bir mücadele ortaya koymaktadır." dedi.

Bakan Soylu, "Burada hiç kimse siyasi ve ideolojik bir ayrılık ortaya koymadan, kırmızı-beyaz Türkiye formasıyla, ay-yıldızla mücadelesini devam ettiriyor." diye konuştu.

TOMA'ların yangınla mücadelede kullanılmadığı iddiası hakkında Bakan Soylu, "Yangın yerleşim yerlerine inmeye başladığı andan itibaren TOMA devreye girdi." açıklamasını yaptı.

İçişleri Bakanı Soylu, "Bu saat itibarıyla 543 bina, 784 konut, 114 ahır, 64 iş yeri, 5 kamu binası, bunların ağır, orta ve az hasar tespitleri gerçekleştirildi." dedi.

Soylu, "Muğla'da 28 kırsal mahallede toplam 3 bin 219 haneden 16 bin 603 kişiyi tahliye ettik." diye konuştu.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (6)
Davut 2 ay önce
2002 yılında o kara yılda sizi başımıza getirdik ya. Şimdi bu acizliği yaşamak da bize reva. Acil seçim. Acil
Borabay 2 ay önce
İtibar saraylarımız uçaklarımız var. Yangın uçağı almıyoruz, belediyelerin yardımtaleplerini kabul etmiyorlar. Asker hala devreye sokulmuyor, nerede ise yansın diye herşey var, he acaba !!! Uyu milletim uyu, Uyu
mehmet 2 ay önce
arım ve Orman sekreteri Pakdemirli , pek guven vermiyor.
antikus 2 ay önce
Kardes bu bakanlar ne yapabilecek?? sen inaniyormusun vatanini seven ve bir seyler yapmaya calisana firsat ve müsade ederlermi?? bu herifi kendilerine masa olsun diye sectiler bir ülkenin 3-4 sene öncesinde akrobatik yangin söndürme sovu yapan ucak filosu nasil olurda 3-4 senede hurdaya cikar, ama malum yaratigin hizmetinde 11-13 arasi ucak ver dünya bize kiciyla gülüyor. insAllah bazi beyinsizler itibarin özel ucak ile sary ile olmadigini anlamistir
Ali Papa 2 ay önce
Çok değerli bir insanın evladı,bilgili,yetenekli,çalışkan bir insan sn.bakan.Amma Tarım ve Orman Bakanı olarak çok ama çok başarısız.Her bilgili ve yetenekli insan tüm konularda başarılı olur diye bir kural yok.Yerine görevlendirme olmadan bile görevden ayrılması herhangi bir aksama ya yolaçmaz aksine iş yapabilecek kapasitedeki bakanlık personelinin önü açılır.
Ayş güngör 2 ay önce
Allah vu akpattiyi ve ona oy cerip 19 yıksır vaşımızda turup bugün çarwsizöe yangınlarımızın sönmesi için adım atmalarını beklememisine neden olan seçmenlerin iki cihandada yüzünü güldürmesin hiç birine hakkımı helal etmiyorum zehir zıkkım olsun oy verdiniz başımıza bela getirdiniz bugün ülke çiftlik gibi okdu elini kolunu sallayan ülkede varın gerisi siz dülünün

Gelişmelerden Haberdar Olun

@