MSB'den Bedelli askerlik açıklaması! "Bedelli askerliğin kaldırılması ya da ücretinin azaltılması..."

MSB: "Bedelli askerliğin kaldırılması ya da ücretinin azaltılması gibi popülist söylemlerle gençlerin duyguları istismar edilmemeli"

GENEL 24.07.2021, 14:15
MSB'den Bedelli askerlik açıklaması! "Bedelli askerliğin kaldırılması ya da ücretinin azaltılması..."

Milli Savunma Bakanlığı, "bedelli askerlik uygulamasının kaldırılması" veya "bedel ücretinin azaltılması" gibi popülist söylemlerle gençlerin duygularının istismar edilmemesi gerektiğini söyleyerek, "Bu durum Türk Silahlı Kuvvetleri'ni olumsuz etkiliyor" dedi.

Bakanlık kaynakları, son dönemde özellikle ücreti üzerinden yapılan bedelli askerlik tartışmalarına yönelik değerlendirmelerde bulundu. Askerlik sisteminde reform niteliğinde yapılan düzenlemeyle dövizle askerlik hizmetinde yaş sınırının kaldırıldığını, bedelli askerlik hizmetinin sürekli hale getirildiğini, dövizle askerlik ve bedelli askerlik bedel miktarının eşitlendiğini hatırlatan kaynaklar, yeni sistem ile yedek astsubaylık statüsünün oluşturulduğunu, askerlik süresinin 12 aydan 6 aya indirildiğini anımsattı.

"GENÇLERİN DUYGULARINI İSTİSMAR ETMEYİN"

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), Cumhuriyet tarihinin en yoğun döneminden geçtiğini vurgulayan MSB, şu değerlendirmeyi yaptı:

"TSK, karada, denizde ve havada ülkemizin hak, alaka ve menfaatlerini korumak, 84 milyon vatandaşımızın güvenliğini sağlamak için azim ve kararlılıkla mücadele etmektedir. Böylesine hassas ve kritik bir dönemde bedelli askerlik konularının istismar edilmesi ve böylesi konuların konuşulması dahi kahramanlık ve fedakarlıkla görev yapan Türk Silahlı Kuvvetleri personelini olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle bedelli askerlik uygulamasının kaldırılması veya ücretinin azaltılması gibi popülist söylemlerle gençlerin duygularını istismar edilmemesi gerekmektedir."

BEDELLİ ASKERLİK FAYDA SAĞLIYOR

TBMM'de 2019'da kabul edilen Askeralma Kanunu ile hem vatandaşların ihtiyaç ve beklentilerinin hem de TSK'nin yükümlü personel ihtiyacının karşılandığını belirten kaynaklar, böylece modern, öngörülebilir ve sürdürülebilir bir sistemin tesis edildiğini anlattı.

Gerekli ve doğru olarak nitelendirilen bedelli askerliğin sürekli hale getirildiğini kaydeden kaynaklar, yeni düzenlemeyle iş sahibi gençler ve öğrencilere, eğitim, öğretim ve mesleki gelişmelerinde geleceklerini planlama açısından kolaylık ve fayda sağlandığını, yurt içi ve dışında çalışan, çevresine, topluma ve ekonomiye katkı sağlayan çalışmaların da vatan hizmeti olarak görülmesinin sağlandığını ifade etti.

BEDEL MİKTARI DÜŞÜK TUTULUYOR

Daha önceki dönemlerde toplumsal beklentinin karşılanması amacıyla hayata geçirilen bedelli askerlik uygulamalarının, askerlik kaynağını erteleme, yoklama kaçağı ve bakaya gibi nedenlerle meydana gelen birikmenin azaltılması amacıyla yapıldığına dikkati çeken kaynaklar, bu nedenle bedel miktarının düşük tutulduğu bilgisini verdi.

MÜRACAAT SAYISINDA ARTIŞ VAR

Yeni askerlik sistemi kapsamında bedelli uygulamasının sürekli hale getirildiğini yineleyen kaynaklar, yaş sınırının kaldırıldığı, gerek vatandaşların gerekse TSK'nin yükümlü ihtiyacı göz önünde bulundurulup önceki uygulamalardan farklı kriterler esas alınarak bedel miktarının belirlendiğini bildirdi.

Yeni askerlik sisteminin öncelikli amacının yurt ve dünyanın birçok bölgesindeki farklı coğrafyalarda görev yapan TSK'nin insan kaynağının desteklenmesi olduğunu vurgulayan kaynaklar, "Bedelli askerlik için her yıl Bakanlıkça kontenjan belirlenmekte, kontenjan sayısı aşılması halinde adaylar kura ile tespit edilmektedir. Bedelli askerlikten istifade edecek sayının belli bir kontenjan ile sınırlı tutulması nedeniyle bedel miktarının azaltılmasına bağlı olarak gelirde artış olacağı sonucuna ulaşmak doğru değildir." ifadelerini kullandı.

34 BİN 829 KİŞİ BAŞVURDU

Bedelli askerlik uygulamasından yararlanmak isteyenlerin sayısında her yıl artış yaşandığına işaret eden kaynaklar, uygulamanın ilk hayata geçtiği 2019'un ikinci yarısında 49 bin 107 kişinin bedelli askerlik için başvuru yaptığını aktardı.

1 Ocak-30 Haziran 2020 tarihlerinde 25 bin 893, 1 Temmuz-31 Aralık 2020 tarihlerinde ise 45 bin 740 kişinin başvuruda bulunduğuna değinen kaynaklar, 1 Ocak-30 Haziran 2021 tarihlerinde müracaat sayısının 34 bin 829'a ulaştığını kaydetti.
 Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (2)
yorumcu 2 ay önce
Bana niye askerlik yaptirildi o zaman? Benim donemimde bedelli yoktu diye mi? Parayi nereden buldugu belli olmayan luks arabalarda kokain cekerken poz veren piclerin parasi para da benim ki degil mi? Benim askerlik yaptigim surenin ve askerlik yaparken mecburen ucretsiz izne ayrildigim donemin SGK primlerinin sayilmasini istiyorum.Benim yaptigim askerlik
MSB'den orduya verdigim geriye donuk fiili hizmetin bedelini bugunki parayla istiyorum.Cok mu?
Covanni 2 ay önce
Gençlerin iliğini kemiğini sömürmek varken neden duygularını somurelim diyorlar. Bedelli de askere alma kaldırılsın. Kardeşim 1 ay önce geldi 20 gün sabahtan akşama kadar güneşin altında bekletmisler birde başlarındaki uzman dalga geçiyormuş. Paralı askerlik böyle yapılır diye. Bu gençlerin parasını alıyorsunuz yakalarını bırakın bari.yaptiracaksaniz paralı 1 ay adam gibi yaptırın yada hiç yaptırmayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@