7m

Çapkınoğlu

Hacı adaylarını kızdıran düzenleme! Artık Kabe'ye yüz sürmek yasak

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı doğrultusunda Müslümanlar artık Hacer'ül Esved ve Kabe'nin duvarlarına dokunamayacak.

GENEL 19.06.2022, 12:11 19.06.2022, 12:57
Hacı adaylarını kızdıran düzenleme! Artık Kabe'ye yüz sürmek yasak

Kabe'ye olan ziyaretler iki yıllık koronavirüs salgını sonrası ciddi oranda artarken, Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı yeni kurallar getirildiğini açıkladı. Getirilen yeni düzenlemeler çerçevesinde Kabe'nin önüne bariyer konulması nedeniyle Müslümanlar mültezeme, Hacer'ül Esved'e ve Kabe'nin duvarlarına dokunamayacak. Düzenlemeye tepki gösteren bazı hacı adayları, kararların Müslüman devletlerin dini liderlerine de sorularak alınması çağrısında bulundu.

Kutsal topraklara ulaşan hacı adayları, pandemi sonrası yapılan düzenlemeleri şaşkınlıkla karşıladı. Kabe'nin etrafında Osmanlı'nın Beytullah'a saygı olarak yaptığı tarihi revakların sökülmesi ile başlayan tartışmalara pandemi nedeniyle Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı'nın yaptığı yeni düzenlemeler de eklendi.

HACILAR ARTIK KABE'NİN ETRAFINA DOKUNAMAYACAK

Hacerü'l Esved taşı ile Kabe kapısı arasındaki kısım olarak bilinen "mültezem"e,Hacer'ül Esved'e ve Kabe'nin duvarlarına yüz süren hacılar artık bariyer konulması nedeniyle Kabe'nin etrafına dokunamayacak. Daha önce Hacer'ül Esved'i ziyaret eden Müslümanlar, Kabe'ye yüz sürerek dualar ediyordu.

"DÜZENLEMELER DİNİ LİDERLERE SORULMALI" TEPKİSİ

Bu düzenlemenin tavafın ruhuna aykırı olduğunu belirten hacı adayları, Harem-i Şerif'de yapılacak bütün düzenlemelerin, Müslüman devletlerin dini liderlerine sorularak yapılmasını talep etti.


Yorumlar (1)
Hasan Usta 2 ay önce
bizim lidere de sormalılar bu duruma ne der acaba yavaş yavaş İslam dini yok edilmek isteniyor AMA ALLAH cc buna müsaade etmez ÖMÜRLERİ YETMİYECEK NE YAZIKKİ BAKALIM BİZ SADECE KINAMAKLARMI YETİNBECEĞİZ HERTKESE BOYUN EĞDİİĞİMİZ GİBİ BUNADA BOYUN EGDİRİRLER YUNANİSTRANIN İHLALLKERİ SAVAŞ SEBEBİDİR KİM GÖRÜYOR . MAAKESEF

Gelişmelerden Haberdar Olun

@