Fatih ve Kanuni, İBB’de buluştu! “Fatih ve Kanuni ile ortak noktam; Trabzon”

İBB, 7. Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet’in portresinden sonra, 10. Padişah Kanuni Sultan Süleyman’ın tablosuna da ev sahipliği yapmaya başladı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, her iki sanat eserinin, Fatih tarafından 566 yıl önce yaptırılan ve faaliyetine devam eden Haliç Tersanesi’nde kurulacak Sanat Müzesi’nde sergileneceğinin müjdesini verdi.

GENEL 23.06.2021, 17:34 23.06.2021, 17:44
Fatih ve Kanuni, İBB’de buluştu! “Fatih ve Kanuni ile ortak noktam; Trabzon”

Osmanlı İmparatorluğu'nun 10’ncu padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın Cristofano dell'Altissimo’nun fırçasından çıkan tablosu, 7. Padişah Fatih Sultan Mehmet Han’ın ünlü İtalyan ressam Bellini’nin atölyesi ürünü portresiyle, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) çatısı altında buluştu.

31 Mart 2021’de, Sotheby’s Müzayede Evi tarafından açık artırmaya çıkarılan ve alıcısı tarafından İBB’ye bağışlanan Kanuni tablosu için Saraçhane’deki ana yerleşkede, Başkan Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla tören düzenlendi. Törende İmamoğlu’na; İBB CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı, İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, Başkan Danışmanı eşlik etti.

Fatih ve Kanuni, İBB’de buluştu! “Fatih ve Kanuni ile ortak noktam; Trabzon”

“FATİH VE KANUNİ İLE ORTAK NOKTAM; TRABZON”

Tören için kurulan ve üzerinde “Adalet ve Hukuka Hükmedenler: İstanbul’un Sultanları Evinde” yazılı platforma, ilk olarak 25 Haziran 2020’de Londra’daki dünyaca ünlü Christie’s salonundaki müzayedede İBB tarafından satın alınan Fatih Sultan Mehmet Han’ın portresi asıldı.

Törende bir konuşma yapan İmamoğlu, Kanuni tablosu ile teknik bilgileri basın mensuplarıyla paylaştı. Kendisinin de Kanuni gibi Trabzon’da doğduğunu belirten İmamoğlu, “1461’de Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilen Trabzon, Kanuni Sultan Süleyman’ın da doğumuna şahit olmuş bir kent. Yavuz Sultan Selim’in Trabzon valiliği sürecinde doğan Kanuni Sultan Süleyman, burada doğup 14 yaşına kadar yaşıyor. İki padişahın Türk tarihine, Osmanlı tarihine verdikleri o önemli katkıyı derinden hisseden bir insan olarak büyüdüm. Zira ilkokulumun adı da Kanuni Sultan Süleyman İlkokulu’ydu. Dolayısıyla hem Fatih Sultan Mehmet hem de Kanuni Sultan Süleyman bizler için, ailelerimiz için bambaşka bir yere sahiptir” dedi.

HALİÇ TERSANESİ’NE SANAT MÜZESİ KURULUYOR

Her iki tablonun bulunduğu Saraçhane’deki tarihi İBB binasının bünyesinde, çeşitli sanatçıların çalışmaları bulunduğunu aktaran İmamoğlu, İstanbul’u hissettirecek özel sanat eserleriyle yakından ilgilenmeye devam edeceklerini vurguladı.

İBB’nin halka ait olduğunun altını çizen İmamoğlu, “Sanat adına, kültür adına emanet etmek istediğiniz, geleceğe taşınmasını arzu ettiğiniz, İstanbul’u temsil eden her ne var ise en sıcak, en doğru adres, İBB olacaktır” diye konuştu. Fatih ve Kanuni tablolarının İstanbul ve Türkiye ile buluşmasının gururunu yaşadıklarını aktaran İmamoğlu, “Bu iki eseri ve alacağımız bu tarz yeni eserleri nerede halkımızla buluşturacağız bu kısmını da tanımlamak isteriz. Haliç Tersanesi’nde çok değerli bir çalışma yürütüyoruz. Şu an uygulaması devam eden Sanat Müzesi’nde bu eserleri sergileyeceğimizi, İstanbul halkına ve bütün sanat severlere duyurmak isterim” müjdesini verdi.

Fatih ve Kanuni, İBB’de buluştu! “Fatih ve Kanuni ile ortak noktam; Trabzon”

“MÜZELER, 2 YILA KALMADAN TAMAMLANACAK”

Haliç Tersanesi’nin 566 yıl önce Fatih Sultan Mehmet tarafından kurulduğunu hatırlatan İmamoğlu, “İstanbul’un köklü tarihinde diğer çalışmalarımızda da bu anlamda özellikle tarihimize ve kültürümüze sahip çıkmaya devam ediyoruz. Haliç Tersanesi, hafızamızdaki tersane kimliğine ve faaliyetlerine devam edecek; aynı zamanda da burada hem bu iki sanat eserinin sergilendiği İstanbul Sanat Müzesi, İstanbul Fotoğraf Müzesi, İstanbul Sinema Müzesi ve İstanbul Müzik Müzesi yer alacak. Fatih portresini, Kanuni portresini ve ilavesinde diğer eserleri, 2 yıla kalmadan bu alanda vatandaşlarımızla daimi bir sergi olarak buluşturmayı çok istiyoruz” dedi.

GAZETECİLERİN SORULARINI YANITLADI

İmamoğlu, törende, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. “Bağışçının kim olduğunu öğrenebilir miyiz” sorusuna, İmamoğlu’nun yanıtı, “Bağışçımızın kim olduğunu şu anda söyleyemiyoruz. Ama tahmin ediyorum ki, kendisi gelip bizi ziyaret edecek. Kendisi uygun görürse sizlerle bunu kamuoyuyla paylaşırız. Şu anda kendisi bağışlamakla yeterli kalmak istiyor” oldu. İmamoğlu, “Fatih Sultan Mehmet tablosu ilk sergilendiğinde koruma alanları oluşturulmuştu. Aynı şey Kanuni için de geçerli olacak mı” sorusunu da “Tabii. Bu özel koruma alanı, yine bu binada özel bir bölüm olarak tasarlanmıştı. Orada duruyor zaten. Her iki eser de orada korunma biçiminde muhafaza edilemeye devam edecek. Ama ilerleyen dönemde kurmayı düşündüğümüz sanat müzemizde, yine aynı koruma, muhafaza mekanizmasının kurulu olduğu bir yeri orada da inşa edeceğiz. Orada koruması yapılarak, inşallah yüz yıllar boyu şehrimizin bir emaneti olarak duracak” şeklinde yanıtladı.

Fatih ve Kanuni, İBB’de buluştu! “Fatih ve Kanuni ile ortak noktam; Trabzon”

KANUNİ TABLOSUNUN ÖZELLİKLERİ

• Kanunî Sultan Süleyman portresi 31 Mart 2021 günü, Sotheby’s Müzayede Evi tarafından açık artırmaya çıkarılmış, alıcısı tarafından İBB’ye bağışlanmıştır.

• Tablo, 16. yy sonları, 17. yy başlarında bakır panel üzerine yağlı boya ile İtalya’da yapılmıştır.

• Bellini’nin Fatih Sultan Mehmed’in ikonik resmini çizmesinden elli küsur yıl sonra Venedik Cumhuriyeti ile Osmanlı Devleti arasında başka bir alışverişin gerçekleşmesi sonucu ortaya çıkmıştır.

• Kanuni’nin 43 yaşında, Bağdat Seferi’nin ardından, Irak’ı Safevilerden aldığı dönemdeki halini göstermektedir.

• Kanuni Sultan Süleyman 1534 yılında Venedikli bir yetkili tarafından büyük, siyah gözlü, biraz iri burunlu, zalimden çok şefkatli, tıraşlı değil, kirli sakallı, uzun, kırmızı bıyıklı, uzun ve ince boyunlu halde tarif edilmiştir.

• Resmin orijinal çizimi, bilinen diğer kopyalarından daha parlak ve daha canlıdır. Renklendirme ve fırça izleri Uffizi’de yer alan Cristofano dell'Altissimo’nun çizdiğinden, daha çok Venedik izi taşır.

• Tablo ölçüleri, çerçevesiz 22.7x17.5 cm, çerçeveli ise 44.5x39.8 cm’dir. 19. yy’den beri Fransa’da bir ailenin özel koleksiyonunda yer almıştır.

• Tablo, 1530’larda Venedik ile Osmanlı arasında sanatsal bir alışverişin ibaresidir. Hikâyesi de Sultan’ın Venedikli bir ustadan aldığı taç ile ilgilidir. Taç Papalığın tacını ve askeri miğfer özelliklerini barındırırken Papa’ya ve Kutsal Roma İmparatorluğu’na referans yapar.

• Tablo, 11 Haziran 2021 Cuma günü, İBB Saraçhane binasındaki uygun ortamı barındıran güvenlikli odaya yerleştirilmiştir.

Fatih ve Kanuni, İBB’de buluştu! “Fatih ve Kanuni ile ortak noktam; Trabzon”Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (29)
Maho61 1 ay önce
Hani şu belediyenin bütçesinden milyonlar vererek aldığı sahte tablo mu ? ayrıca Kanuni ve Fatih ile tek ortak noktan Trabzon evet onda size katılıyorum başka ortak hiçbir noktan yok huzurunda yaptığın saygısızlıktan da bu belliydi
Tonyali 1 ay önce
Ne boş yapmışsın biladerim bahsettiğin belediye 1 milyonluk et yiyen 15 milyon okçular vakfına bağış yapan başakşehir futbol kulübünü besleyen belediye dimi cahilsin cahil amaber izleyip kafayı yemişsin
Antikus 1 ay önce
cok haklisin sizin anlayisiniz genelde türkiyeye aiut olan tarihi eserleri yurd disina kaciurmak oldugu icin size ters geliyor, sen cok biliyorsan 40 haramilerin reisine sor bakayim dolmabahce sarayindaki 90 kilo agirliginda altin vazolar nerede??
Davut kazancı 1 ay önce
Gülüşüne kurban Evlat
Mantıklı 1 ay önce
Ben hiç kimsenin Adamı, Madamı değilim !! Hiç kimseyide sömürmedim !! Hiç bir Partiye ne Üyeyim nede Oy verdim !! Ekrem Bey yarın çıkıp AKP’ye geçeceğim dese, Sizin Reis onu Altın Tepside taşır !! Sizler kimi yiyorsunuz ??
Maho61 1 ay önce
Mantıksız kardeşim yalanmı yazdık? Sen bize yalaka derken ben yurtdışında yaşıyorum gram çıkarım varsa Rabbim haram etsin. Senin zihniyetindekiler bu memleketi yıllardır yönettide ne oldu. Daha düne kadar memleketin hali ortada idi. Herhalde sende o zihniyetin sömürücülerinden idin ve artık musluklarınız kesildi ya zorunuz onadır.
Mantıklı 1 ay önce
Maho Aga, boş yapma !! Uğurcan haberinin alıtına yaptığın yorum, “ hani had bilmezlik, hani kibir , hani böbürlenmek “ varya , işte o tanımlamaların hepsi Ülke İktidarın ve Yalakaların da var.Orda öyle yazıyorsun burda böyle yazıyorsun !! Heee ??
Garip38 1 ay önce
Reklam kokan hareketler bunlar, Osmanlı’yı reddedip, aşağılayıp”biz cumhuriyet çocuğuyuz” diyenler değilmi bunlar
kara bayram 1 ay önce
abdülhamit, fatih, kanuni hep islama hizmet için çalışmışlardır. İslama düşman olanlarla aynı kefede değerlendirilmesi ihanettir.
Kemal 1 ay önce
Tüm atalarımız bizimdir. İmamoğlu ayrıştırmıyor. Abdülhamit de bizim Atatürk de bizim. Hepsini seviyorum Zoruna mı gitti?
Mantıklı 1 ay önce
Gerçek Türkoğlu, Osmanlının her zerresine sahip çıkar, Ekrem Bikan gibi .Ampulcüler’de sadece Abdülhamit’e sahip çıkar, onu över !!
Gümüşhane 29 1 ay önce
Abdülhamit han,Reklam arasıydı,1923,Ve Atatürk ebedi ebedi.
Bilenbiri 1 ay önce
Yazmıycam diyorum lakin sen kaşınıyosun,
Devlet büyüklerine laf uzatmak anca senin gibi işi....!
Bana gelince..kendimi akıllı olarak ifade etmedim hiç bir zaman, sadece ne dediğini bilen biriyim....bilmek ahmakça yorumdan daha iyidir....!
Vatandaş 1 ay önce
Bilenbiri rumuzlu arkadaş Mantıksız arkadaşı fazla ciddiye alma zira dedelerimiz demiş ya akıllılar neden nazar almaz çünkü herkes kendi aklını beğendiği için varsın oda kendini akıllı zannetsin senin hiçbir şey bilmediğini güya ima etmeye çalışarak Onunda tüm yorumlarını biliyoruz biz
Mantıklı 1 ay önce
Sana önceden cevap verdim: “ Senin bildiğin tek şey, hiç birşey bilmediğin “ !!! Hala, “akıllıya” yatıyorsun !. Akıllıya yatma İstihareye yat !! Kendine faydan olur !! Belki akıllanacağın günü görürsün ??
Bilenbiri 1 ay önce
Ahmak cahil olduğunu bilmez...!
Onun için Abdülhamid,i senin aklın almaz..!
H. M 1 ay önce
Sayın İmamoğluna bu kin bu öfke niye? Ben söylim İstanbulu hazmedemeyenlerin görüşü olanları eze eze yendi.. Alışın artık çıldırmanıza gerek yok.. Herkes kaçmaya başladı siz hala oradamısınız. Buraya yorum yapanların Trabzon lu olduklarına inanmıyorum.. Nedenmi Trabzonlulara Rum diyen ne idiğü belli olmayan zata şak şak tutmaları
rıza 1 ay önce
Helal olsun. Tüm söylediklerine katılıyorum. Trabzonu Trabzonlu olmayanlar esir almış. Bize Rum diyenlere oy veriyorlar. İmamoğlu bizdendir. Trabzon göçlerle işgal edilmiş
Kemalsdk 1 ay önce
Sen Trabzon lumusun ACEP ,,,,
Fatih 1 ay önce
Osmanlı’yı düşman gösteren yok sayan kişiler reklam olunca fırsat kolluyorlar İstanbul’un sorunlarını cözerken reklam yapsana diyeceğim de hangi sorunu hallettin acaba..bilen var mı
Vatandaş 1 ay önce
25 yıl akparti yönetmiş. Bu demokrasi ile gelen bir makam İBB başkanlığı. Sağ görüşlü bir seçmen olarak hemşehrimize yapılan saldırının altında rant kavgası görüyorum. Herhalde Sn Cumhurbaşkanını benden çok destekleyen olmamıştır ezelden beri. İmamoğlu da kıymetli bir değerdir. Fatih, Kanuni prtrelerini ülkemize kazandırması o da önemsiyorum. Suçlarken somut birşey gösterin. Adam seçileli sadece iki yıl olmuş. Hem ne biliyorsunuz üç beş yıl sonra akpariye geçmeyeceğini?
Kemalettin 1 ay önce
Canım kardeşim. Görülüyor ki mantıklı, düzgün bir insansın. Ankara'dan bildiriyorum; 3-5 yıl sonra Ak Parti diye bir parti maalesef kalmayacak. İnsanlar aç. Ankara gibi aile bağlarının olmadığı büyük şehirlerde açlık Trabzondan daha büyük. Maalesef ülke harap. Bittik
Maho61 1 ay önce
Mantıksız kardeşim kimsenin adamı değilsin hiçbir partiye kaydın yok oy fa vermedin ama milleti yalakalıkla suçlarken sen İmamoğlu’nun yalakalığını yapıyorsun
Mantıklı 1 ay önce
Ben Hemşerime sahip çıkıyorum. Sizler onu Sabote ediyorsunuz !! 50 sene önce yapılan bir Çimento Fabrikası ile hava atıyorsunuz !! Sonrada çıkıp; “Trabzonlular neden kenetlenmiyorlar” ? Bu arada K. Kılıçdaroğlun’dan da zerre kadar haz almam !!! Y
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@