7m

7m

hyundai

tamfinans

Dünya Sağlık Örgütü alarmda! Gizemli hepatit virüsü nedeniyle ilk ölüm gerçekleşti

DSÖ, İngiltere'de ortaya çıkan ve Avrupa ile ABD'de yayılan hepatit virüsünün bir çocuğu öldürdüğünü açıkladı.

GENEL 24.04.2022, 21:03
Dünya Sağlık Örgütü alarmda! Gizemli hepatit virüsü nedeniyle ilk ölüm gerçekleşti

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), İngiltere'de ortaya çıkan ve Avrupa ile ABD'de yayılan nedeni belirsiz hepatit virüsünün bulaştığı bir çocuğun hayatını kaybettiğini duyurdu. Vakaların 11 ülkeye yayıldığını ve en az 169 kişide gizemli hepatit virüsünün tespit edildiğini aktaran DSÖ, virüsün tespit edildiği çocuklarda son bir aydır sarılık, ishal, kusma ve karın ağrısı gibi belirtilerin görüldüğünü açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), İngiltere'de ortaya çıkan ve Avrupa ile ABD'de yayılan nedeni belirsiz hepatit virüsünün bulaştığı bir çocuğun hayatını kaybettiğini duyurdu. Örgütten yapılan yazılı açıklamada, şimdiye kadar 11 ülkede görülen en az 169 hepatit vakasından bir kişinin virüs nedeniyle yaşamını yitirdiği bilgisi paylaşıldı.

YENİ BİR SALGIN ÇIKIP ÇIKMAYACAĞI BELLİ DEĞİL

DSÖ Avrupa Bölgesi'nin Yüksek Patojen Tehditleri Ekibi Üyesi Richard Pebody, ABD'de yayın yapan sağlık haber sitesi Stat'a verdiği demeçte, hepatit vakalarının yüksek olmamasına rağmen kötü sonuçlar doğurduğunu belirtti. Pebody, gizemli hepatit vakalarından yeni bir salgın çıkıp çıkmayacağının henüz netleşmediğini vurgulayarak, "DSÖ üyesi ülkelerin incelemede bulunması iyi olur" dedi.

SARILIK, İSHAL, KUSMA GİBİ BELİRTİLER GÖRÜLDÜ

DSÖ, 16 Nisan'daki yazılı açıklamasında, İngiltere'de 74 çocukta sebebi belirlenemeyen hepatit virüsü tespit edildiğini duyurmuştu. Dün yapılan açıklamada vakaların 11 ülkeye yayıldığı ve en az 169'a yükseldiği belirtilmişti. Virüsün tespit edildiği çocuklarda son bir aydır sarılık, ishal, kusma ve karın ağrısı gibi belirtilerin görüldüğü, bazı vakaların ise ağır karaciğer iltihabı geçirerek karaciğer nakliyle tedavi edildiği bildirilmişti.

KÜRESEL SALGIN İHTİMALİNİ GÜNDEME TAŞIDI

Vakalardan birinin hepatit taşıyan biri veya birkaç kişiyle teması nedeniyle oluştuğu, diğer vakaların virüsü nereden aldığının bilinmediği kaydedilmişti. Hastalığın "gizemli" veya "nedeni belirsiz" olarak tanımlanması, akıllara Kovid-19 virüsünü getirirken yeni bir "küresel salgın" ihtimalini gündeme taşıdı. Kovid-19, henüz adı konulmadan önce "gizemli bir akciğer rahatsızlığı" olarak tanımlanıyordu.


Yorumlar (1)
Hasan Usta 3 hafta önce
düşün artık yakamızdan korku salmaktan başka bir şey yapmıyorsunuz kime hizmet ediyorsunuz o da bellide neyse

Gelişmelerden Haberdar Olun

@