7m


7m

hyundai

CHP'li 11 belediye başkanından ortak açıklama

11 Büyükşehir Belediye Başkanı yaptıkları ortak açıklama ile ülkenin yaşadığı ekonomik krizin, yönetimsel yanlışlardan kaynaklandığını belirtti.

GENEL 27.01.2022, 14:08 27.01.2022, 16:52
CHP'li 11 belediye başkanından ortak açıklama

Millet İttifakı’na mensup 11 CHP’li büyükşehir belediye başkanı toplantı yaptı. 

Telekonferans yöntemiyle düzenlenen toplantı; Muhittin Böcek (Antalya), Ekrem İmamoğlu (İstanbul), Mansur Yavaş (Ankara), Tunç Soyer (İzmir), Zeydan Karalar (Adana), Yılmaz Büyükerşen (Eskişehir), Özlem Çerçioğlu (Aydın), Osman Gürün (Muğla), Vahap Seçer (Mersin), Kadir Albayrak (Tekirdağ) ve Lütfi Savaş'ın (Hatay) katılımıyla gerçekleşti.

11 Büyükşehir Belediye Başkanı, ülkenin yaşadığı ekonomik krizin, yönetimsel yanlışlardan kaynaklandığını belirtti.

Erdoğan'ın dün katıldığı TV programında, yerel yönetimlerin merkezi bütçeden hakkaniyetli şekilde pay aldığını açıklaması karşısında, belediye başkanları, yaşanan ekonomik kriz nedeniyle bütçelerin artık "geçersiz bütçe" haline geldiğini belirterek yeni önlemler istediler.

Belediye başkanlarının açıklaması şu şekilde:

Yeni bütçe ihtiyacı

Türkiye nüfusunun yarıya yakınını barındıran 11 kentin yöneticileri olarak, geçtiğimiz 2021 yılının Kasım ayında, bütçelerimizi belediye meclislerinde oylamaya sunduk.

Meclisten onaylanarak geçen bütçelerimiz, döviz kurlarındaki aşırı dalgalanmalardan kaynaklı yaşanan ekonomik belirsizlik ortamında ‘geçersiz bütçeye' dönüşmüştür.

Bu, ‘belirsizlik ve ön görülemezlik' ortamından, Büyükşehir Belediyelerimiz kadar, bütün yerel yönetimler ve hatta kamu kurumları ciddi anlamda olumsuz etkilenmektedir.

Bu kapsamda hem belediyelerimizin hem de diğer kamu kurumlarının ‘yeni bütçe' yapmaya ihtiyaç duydukları, önümüzde duran bir gerçektir.

Belediyelerimiz, vatandaşa sundukları hizmetleri aksatmama konusunda, çok ciddi mücadeleler vermektedir.

Verilen hizmetlerin, devam eden ve devreye alınması planlanan projelerin sürdürülebilir hale dönüştürülmesi hususunda, hükümet yetkililerini Türkiye’deki bu ekonomik zorluklar sırasında, yerel yönetimleri desteklemeye davet ediyoruz.

Mazot, elektrik, doğalgaz, un vesaire gibi maliyetlerin etkisiyle, tüm Türkiye'deki belediyeler, hizmetleri devam ettirme noktasında oldukça zorlanmaktadır.

Kentlerimiz için hayati öneme sahip hizmetlerle ilgili ihaleler dahi yapılamayacak noktaya gelmiştir. Bu durum, ihalelere katılan firmaları da zora düşürmektedir.

Beklentiler

Bu kapsamda, merkezi hükümetten beklentimiz ve talebimiz; yerel yönetimlere yönelik bazı vergi indirimlerine gidilmesi ve hayati öneme sahip konularda sübvansiyon desteği verilmesidir.

Örneğin; toplu ulaşımda, KDV ve ÖTV istisnası getirilmelidir. Artan enerji maliyetlerini, özellikle raylı sistemler, elektrik ve su gibi giderlerini düşürecek bazı vergi indirimlerine gidilmelidir.

Bu ve benzeri seçeneklerin düşünülmesi, Türkiye’deki bütün yerel yönetimler için önemli olacaktır. Bu sayede, ekonomik sıkıntılar altında ezilen vatandaşlarımızın da bir nebze olsun rahatlaması sağlanacaktır.

Zira, devletin her kurumunun yapacağı hizmet ya da hizmetler, vatandaşlarımız içindir.

Tüm kamu kurumlarımızın varlık nedeni, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve ülkemizi ziyaret eden turistlere hizmettir.

'Hiçbir belediyemiz denetimden rahatsızlık duymaz'

Hiçbir belediyemiz, daha önce de ifade ettiğimiz gibi, hukuki sistemde, hukuki zeminde teftişten veya denetimden çekinmemektedir.

Hiçbir belediyemiz, usulüne uygun her türlü teftiş ve denetime tabi olmaktan asla rahatsızlık duymaz. Ama yapılan bir kısım manipülasyonlar veya uydurma gündemler üzerinden yaklaşımlarla, uygunsuz teftişlere de karşı olduğumuzu vurgulamak zorundayız.

Belediyelerimiz ‘özelinde' gösterilen bu ‘teftiş hassasiyetinin', eski belediye yönetimleri hakkında yapılan şikayetlerde de gösterilmesini bekliyoruz ve bunu kamu adına talep ediyoruz.

Biz, 11 büyükşehrin yöneticileri, her zaman olduğu gibi, yaşanan bütün sıkıntılara, zorluklara ve engellemelere rağmen, bu kara kışta da vatandaşlarımızın yanında olacağız. Sosyal belediyecilik yapmaya, kararlılıkla, sonuna kadar devam edeceğiz.


Yorumlar (4)
metin 4 ay önce
paralari daga göndermiyesiz HDP borcunuz var
rıza 4 ay önce
senin gibiler yüzünden evimde elektrik açamıyorum metin! defolun gidin yakamızdan. imamoğlu başkan olacak bu ülkeye. senin gibi yan gelip yatan ve havadan maaş alanları görecem o vakit
Devletçi61 4 ay önce
Yaptığınız bir tane hizmet gösterin ben bu ay ki maaşımı hibe edeceğim. İşiniz gücünüz talan. Her kimki Devletimin 1 kuruşunu haksız yere yiyorsa Allah çoluğundan çocuğundan çıkartsın.
desteptul.... 4 ay önce
ALLAH oyle bir bela verdiki basimiza , metin gibiler ulkeyi yonetiyor . bu gidisle ulkede metin gibiler kalacak .

Gelişmelerden Haberdar Olun

@