banner556

>

Bakan Koca'dan Trabzon şehir hastanesi sözleri! İnşaat çalışmasına başlanmaktadır

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Trabzon şehir hastanesiyle ilgili konuştu.

GENEL 13.12.2020, 00:02 13.12.2020, 11:37
Bakan Koca'dan Trabzon şehir hastanesi sözleri! İnşaat çalışmasına başlanmaktadır

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “16 aşı çalışması yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesi klinik öncesi dönemi başarıyla tamamlayarak, insan denemelerine başlamıştır. Faz 2 çalışması 25 Aralık’ta başlanacaktır. Faz 2 için üretime 3 gün önce başlandı” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2021 Merkezi Yönetim Bütçe ve 2019 Kesin Hesap Kanun Teklifi görüşmelerine katıldı. Bakan Koca, şehir hastanelerinde hasta garantisi verildiği iddiaları doğru olmadığını söyleyerek, “Genel bütçe kaynaklarıyla yaptığımız şehir hastanelerimizi hizmete almaya devam ediyor. 3 şehir hastanesi Samsun, Aydın, Trabzon ihale süreçleri genel bütçeden tamamlanmış olup, inşaat çalışmasına başlanmaktadır. Bunun dışında bin 750 yataklı Şanlıurfa herbiri biner yataklı Ordu, Denizli, Sakarya, Diyarbakır, Antalya, Rize ve 750 yataklı Mardin şehir hastanelerini de sırayla yaparak 2023 yılından önce hizmete açmayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Covid-19 ile ilgili olarak yapılan kısıtlamalardan bahseden Baka Koca, “Bu dönemde özellikle Dünya sağlık Örgütü Türkiye için geliştirilen kit noktasında 20 tane DSÖ sitesinde kabul edilebilirliği olan kit söz konusu. Bunlardan bir tanesi de Türkiye’de. Kit konusunda biz bir kite 8.75 dolar vererek almaya başlamıştık. Bu kiti yerlileştirmiş olduk. Biz yerlileştirdiğimizde 32 liraya aldık. Bir iki ay geçtiğinde yeni uygunluk alan firmalar oldu. Toplam 12 tane kit üretildiği dönem oldu. İhaleye çıktık. 6 firma ihaleye girdi. Kit 9.8 liraya düştü. ‘1.7 milyon kit fiyatını 9.8 liraya çekeceksiniz’ dedik” diye konuştu.

Covid aşı çalışmalarına ilişkin konuşan Bakan Koca, şunları kaydetti:

“16 aşı çalışması yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesi klinik öncesi dönemi başarıyla tamamlayarak, insan denemelerine başlamıştır. Faz 2 çalışması 25 Aralık’ta başlanacaktır. Faz 2 için üretime 3 gün önce başlandı. Kendi aşı çalışmalarımız bir yana, dünyada etkinliği ve güvenilirliği kanıtlanmış aşılara en erken dönemde erişebilmenin gayrete içindeyiz. Yerli aşı Nisan ayında yapacağımızı ümit ediyorum.”

Koca, 130 bin sağlık çalışanına Covid-19 bulaştığını söyleyerek, 225 sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini kaydetti.

Yorumlar (13)
Cemil 2 ay önce
teşekkürler sayın bakanım.Trabzon Ak parti ile çağ atladı.Yatırımlar devasa kentimizde.Her taraf şantiye olmuş.Yayla.köy yollarımız sıfır asfalt olmuş.Şehir hastanesi ile yine büyük yatırım yapılıyor.Ak parti yapar.Reisimiz yapar.
makara 2 ay önce
:)
Vatandaş 2 ay önce
Arkadaşlar bu adam ironi yapmış bence :)
davut 2 ay önce
Cemilcim sen olayı yanlış anladın. Numune, Kemik, Ahi Evren kapanacak. Devlet senin adına Şehir Hastanesi adı altında özel hastane açacak. Özel hastane sahibi kalkınacak. Sistem sürdürülebilir olmadığı için 2-3 yıl içinde oraya giderken para vermek zorunda kalacaksın. İşte senin akpen bu.
Fetih 2 ay önce
Şu kafayı yaşamak için ne kullanıyorsunuz? Biz mi başka memlekette yaşıyoruz. Evet akp avaneleri hep zengin oldu dehşet yatırım aldılar. Köy yollarımız yayla yollarımız hatta şehir içi yollarımız berbat. Trafik master planı berbat. Sahili olan denizde denize girmek harika. Beşirlideki çağ atlamış koku bence yüzyılın yatırımı böyle bir kokuyu başka yerde bulamazsın. Sümelaya çıkılan kaç kattan dolayı hala daha belli bir kısmı kapalı? Güney çevre yolu çok pis geçti. Lojistik merkezi Trabzon'dan RİZE'YE kaydırılması harika oldu aynı tren yolunun kaydırıldığı gibi. Ama Allah var Kaşüstü ve kaşüstündeki deniz kenarları para babalarına çok güzel peşkeş çekildi. Ne de olsa 30 kat izinleri var. Çömlekçi kentsel dönüşümü de 2 seçim daha kullanmalarını bekliyorum. Ha bi de şehir içindeki çimento fabrikası dehşet bir yatırım. 3 seçimde orayı kullanmalarını bekliyorum. Akyazı dolgu tesisine yapılsın hastane göreceğim sizlerin çıyaklamalarını. Bir maçta trafik 4 saat açılmıyor. İnşAllah doğal afet olmaz zaten sel bölgesinde yaşamıyoruz. Zaten deprem derdi yok sanıyorsunuz Trabzon'un. Neyse sorum baki bu kafayı nasıl yaşıyorsunuz?
İsimsiz 2 ay önce
Bu güzel dileklerinizi şehir hastanesi yapıldığında devlet hastaneleri kapatıldığında da yapmanız dileği ile. Kendinize yakın hastane ararsıniz o zaman.
Mehmet Keskin 2 ay önce
Kaşüstü devlet hastanesi kapatılacak demekki
hakan 2 ay önce
Nasıl da bildin ya. Bir çırpıda avrupayı nasıl da analiz ettin. Sol sosyalist kafa eğitimin sağlığın özelleştirilmesine karşı ama sende onu anlayacak feraset yok ki. Yakın zamanda torunların grip olunca ek masraflar için ucuz sigorta şirketi arayacak. Ama üzülme bi şeyh eteği donu öper halledrsini işini.
Halk 2 ay önce
Kaşüstü devlet hastanesi şehir hastanesi diye yapılıyordu,erdoğana millet dağın başında hastanemi olur diye yüklenince çark etti herzamanki gibi kandırıldı,kaşüstü hastanesi muhabbetinden kimler kimler ne paralar kaldırdı,çalıyor ama yapıyor diyen zihniyete hakkımız haram zıkkım olsun,ülke uçurumdan önceki son çıkışta hani sadece sizinle batsa ülkede yokolsanız ama olmuyor kurunun yanında yaşta yanıyor
Deliveli 2 ay önce
Bugün Avrupa'da bukadar ölüm olmasının asıl nedeni sağlık yatırımı yapılmaması dır,
Türkiye'de ise malum sol sosyalist kafa neden hastane yapılıyor modunda...
Ne yazıkki seviye ve akıl bu...
Hüseyin 2 ay önce
Hastane neden yapılıyor demiyoruz neden yap devret modeli ile yapılıyor biz onu söylüyoruz. Sağlık bakanı bile söyledi bu model ağlı devlet daha ucuza mal ediyor sen özel Hast.modeli gibi olacak ağlayan yine bizler garibanlarolacak.
H. M 2 ay önce
Hastahane yapılmasına karşı olmak vatana ihanettir. Yanlız yap işlet devret ile yapılan on üç tane hastahaneye yirmi beş yıl bütçeden çok büyük paralar ödenecek kim bunlar beşli çeteler. Beşli çetenin yaptığı bir hastahaneye karşılık devlet bütçesinden yapıldığında üç adet hastahane yapılıyor. Trabzondaki yapılacak hast devlet bütçesinden yapılması çok doğru. Bu hastahane nereye yapılacak o tartışılmalı. Ayrıca Trabzonda merkezde var olan hasrahanelere ek binalar yapıldığında diğer harcamalara gerek yok. Mesele fatih devlet hast arkasındaki arsada sorun çözülür. Acaba fatih devlet hast birilerine ranta kurbanmı edilecek. Ayrıca dünyada tüm hast 2500 yataklı değil 750 - 800 yataklı. Yorum yapan arkadaşlar tuttukları partiyi değil ülke ekonomisini düşünsünler. Çünki bu çetelere verilen paralar torunlarından çıkacak..
Adem 2 ay önce
Bakıyorum da Hep muhalefet.arkadaş birşeyi de beğenin eleştirmeyin ya.zorunuza mı gidiyor hizmet.yok paralı olacakmış yok oraya niye yapılıyor.bırakın bu boş lafları.Trabzon için yapılan her yatırım önemlidir.bu zihniyete ağzınla kuş ta tutsan yaranamazsın yok yani yok
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@