Ahmet Kaya, "Ciğerlerimiz yanarken, uçaklar neden pistte tutuluyor?"

CHP'li vekiller yok denen yangın uçaklarını buldu

GENEL 04.08.2021, 13:45 04.08.2021, 13:57

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya ve CHP'nin Ankara vekilleri Nihat Yeşil, Yıldırım Kaya ve Servet Ünsal Türk Hava Kurumu Etimesgut Meydan İşletmeleri Genel Müdürlüğü önüne giderek, hükümet yetkililerinin yok dedi uçakları buldu.

Orman Genel Müdürlüğü damgalı 5 yangın söndürme uçağının atıl vaziyette hangarda bekletildiğini ifade eden Kaya, "Bugün Türkiye cayır cayır yanıyor, ormanlarımız cayır cayır yanıyor, ağaçlarımız, kuşlarımız, hayvanlar, insanlar, evler yanıyor, ciğerlerimiz yanıyor. Durum böyleyken, herkes bu yangına bir damla su dökebilme gayreti içindeyken bu uçaklar neden burada âtıl vaziyette duruyor? Bu uçaklar neden kullanılmıyor, neden kullanılır hale getirilmiyor? Bu ülkeyi yönetenler çıksınlar cevap versinler. Bu devlet çok güçlü bir devlet, bu millet çok güçlü bir millet. Ama ülkeyi yönetenler aciz. Yönetenler beceriksiz ve liyakatsiz. O nedenle bu uçaklar çürümeye terk edilmiş durumda yazıklar olsun!" dedi.

Ahmet Kaya, "Ciğerlerimiz yanarken, uçaklar neden pistte tutuluyor?"

CHP'Lİ VEKİLLER THK'YE GİTTİ, UÇAKLARI BULDU

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Türk Hava Kurumu Etimesgut Meydan İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne gitti ve varlıkları inkâr edilen, yok denen, kullanılabilir vaziyette değil denen yangın uçaklarını yerinde tespit etti. Kaya'ya CHP'nin Ankara Milletvekilleri Nihat Yeşil, Yıldırım Kaya ve Servet Ünsal da eşlik etti. CHP'li Kaya, hükümet yetkililerinin yok dediği 5 yangın söndürme uçağının önünde şunları söyledi:

5 YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞI ATIL VAZİYETTE BEKLETİLİYOR

"Türk Hava Kurumu'na ait geçmişte ülkemizdeki ve çevre ülkelerdeki yangınların imdadına yetişen, oralardaki yangınları söndüren ve o ülkelerin Başbakanları tarafından ismi yangın kuşu konan uçaklarımız var. Pilotlarıyla, verdikleri hizmetlerle hepimizin gurur duyduğu uçaklarımız var. Sosyal medya o uçaklarla ilgili birçok şey söyleniyor ve bir video dolaşıyor. Bugün bu uçaklar var mı yok mu varsa ne durumdalar diye tespit edebilmek için Ankara Milletvekillerimiz ile birlikte Türk Hava Kurumu Etimesgut İşletmelerinin önüne geldik. Hemen arkamızda -hani Cumhurbaşkanı ve Orman Bakanımızın yok dediği uçaklar var ya- işte onlar burada... Üzerinde Orman Genel Müdürlüğü yazan 5 uçağımız şu an âtıl vaziyette burada bekletiliyor."

Ahmet Kaya, "Ciğerlerimiz yanarken, uçaklar neden pistte tutuluyor?"

YAZIKLAR OLSUN!

"Buradan soruyoruz, bugün Türkiye cayır cayır yanıyor, ormanlarımız cayır cayır yanıyor, ağaçlarımız, kuşlarımız, hayvanlar, insanlar, evler yanıyor, ciğerlerimiz yanıyor. Durum böyleyken, bu ülke bütün imkanlarını seferber edip, bu yangına bir damla su dökebilme gayreti içindeyken bu uçaklar neden burada âtıl vaziyette duruyor? Bu ülkeyi yönetenler çıksınlar cevap versinler.  Bu uçaklar neden kullanılmıyor, neden kullanılır hale getirilmiyor? Belediye başkanlarımız yangın bölgelerinde uçak diye feryat ediyor. Bu uçaklar şimdi kullanılmayacaksa, o alevlerin üzerine su dökmeyecekse ne zaman dökecek? Bu devlet çok güçlü bir devlet, bu millet çok güçlü bir millet. Ama ülkeyi yönetenler aciz. Yönetenler beceriksiz ve liyakatsiz. O nedenle bu uçaklar çürümeye terk edilmiş durumda yazıklar olsun!"

Ahmet Kaya, "Ciğerlerimiz yanarken, uçaklar neden pistte tutuluyor?"

CHP'Lİ NİHAT YEŞİL: UÇAKLARI BİZE VERİN, GEREĞİNİ BİZ YAPALIM

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil ise konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu: "Nihat Yeşil: 1 haftadan beri ülkemiz cayır cayır yanarken, genel başkanımız, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, milletimiz feryat ederken, hükümet ne hikmetse elimizde uçağımız yok, bunu söndürecek helikopteri kiraladık, geldi, gelecek, diğer ülkelere caka satar gibi kimseden yardım istemiyoruz diyorlarken burada o olmayan uçakları burada gördük işte. Yok dedikleri uçakların olduğunu gördük. Bizim amacımız ülkemizi, ciğerlerimizi nasıl kurtaracağız, bunu yollarını arayacağız. Bu uçakları verin bize, tamirlerini yapalım ve ülkemizi bu yangından kurtaralım, ülkemize milletimize, vatanımıza olan borcumuzu yerine getirelim. Cumhuriyet ile birlikte kurulan bu kurumu pasif duruma getirebilmek için elinden gelen her türlü yöntemi kullandılar. Böylesine bir kurumu ve uçakları âtıl vaziyette bekletmeleri hiçbirimize bir yarar sağlamaz."

Ahmet Kaya, "Ciğerlerimiz yanarken, uçaklar neden pistte tutuluyor?"

CHP'Lİ YILDIRIM KAYA: "BU UÇAKLARLA YANGINLARI SÖNDÜREBİLİRDİK"

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya ise, "Türk Hava Kurumu'nun yok dediği uçaklarının bulunduğu pistteyiz. Uçaklar var ve yangın yerine müdahale etmemesi izah edilebilir bir durum değil. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin malı olan bu uçakların, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ciğerleri yanarken uçmamasını bir türlü anlayabilmiş değiliz. Yunanistan'dan, İspanya'dan ve Azerbaycan'dan uçak beklemek yerine kendi uçaklarımızla, yangınları söndürebilirdik" şeklinde konuştu.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (23)
Kemal 2 ay önce
Çünkü 4 milyon dolarlık bakıma ihtiyaçları var ama biz o paraya sarayın bahçesine acayip süper bitkiler diktik. 80 milyon dolardan 2 yeni saray yaptık cahil kardeşim. İtibar denen birşey var herhalde!
kB 2 ay önce
yorumu beğenmeyenler cebinden ödesinler sarayın masraflarını veya gönüllü olarak çalışsınlar
Borabay 2 ay önce
Uzaya gidiyoruz, hazırlıklar tamam, diyenler ile, yangın uçağımız yok diyenler aynı kişiler, ve bu yalanlara inananlarda yıllardır aynı saftirşkler...
Davut 2 ay önce
Vatana ihanet suçunun cezası idam olmalı ve acil seçime gidilmelidir. Dünyanın en büyük idam merkezi kurulmalı akabinde de.
Bilenbiri 2 ay önce
Bak benden başka sana kadrolu diyen çıktı haklıyım dimi....!
trabzon 2 ay önce
Davut bir sus be. işin gücün nemalanmak. CHP den koltuk alacan sanırım sürekli burada kadrolu hükümet eleştirmenisin...
Bilenbiri 2 ay önce
He ...aynen öyle CHP den başlanmalı,
Terör örgütünün siyasi partisiyle(oy uğruna) iş tutmaktan.
Mustafa 2 ay önce
Yazıklar olsun ya bu kadar mı Atatürk düşmalığı sizi kör etti
antikus 2 ay önce
maden alani olarak birilerinin belirledigi alanlar tamamen yanmadan bu ucaklar hic bir zaman havalanamaz, bu ucuklarin pilotlari bize görev verilsin o ucaklari en kisa zamanda hareketre hazir hale getiri canimiz pahasinada olsa o yanginlari söndürürüz dediuler , ama birilerinin maden alani olarak belirledikleri yerlerin tamamen yanmasi gerekiyor onun icin o yanginlari su an Allah,tan baskasi söndüremez..
Murat 2 ay önce
Bilen biri denen sende hiç mi ahlak yok bölücülerlw iş tutan sen
taraftar 2 ay önce
antikus sanamı dediler söndürürüz bize izin verin diye tam ismin gibisin
Borabay 2 ay önce
O uçakları kaldırmayalar, sadece ormana deyil, cumhuriyete ve TC ye de düşmandır... ülkeyi yakmayı kafaya koymuşlar...
halim erdogan 2 ay önce
sayin vekilim ,
niye ucursunki , rusyadan ihale ile yuzde 20 komisyon ve yandaslara kazanc .
ulke yanmis , umurlarinda degil . on;lar icin rant ve para .
TONYALI 2 ay önce
dünyanın neresinde bir terör örgütü yangın çıkarıp muhalefet tarafından desteklendi ahmet bey yangın çıktı erdğan istifa sel oldu erdoğan istifa nasıl kafanız var sizin ne içiyorsunuz bizede verin bizde içelim
Kemal 2 ay önce
Yangını teröristler çıkarınca söndürmeyecek miyiz? Bizim ülkede terörist 40 yıldır var. Hazırlık ona göre yapılmalı, ona göre uçak alınmalı, saraylar yapılmamalı. Nesini anlamıyosun ki bunun???
VAKFIKEBİRLİ 2 ay önce
tonyali şemamo şemamo diye Şivan berverle şarkı söyleyen kimdi.devletin hakimi savcisini haburda çadır mahkemeleri grup töröristlerin ayağına gonderen kimdi.T.C. yazılarını silenler kimdi.Oslo da töröristlerle masaya oturan kimdi.Trt de törörist başının kardeşini çıkartıp konusturanlar kimdi.şimdi bunları yapanlarini unut muhalefeti suçla. Hadi ordan. Ülkenin ormanları yanıyor insanlar öldü sen her yıl yangın çıkan ülkede yangın söndürme uçak ve helikopter filosu kurmamissin is bilmezlik liyakatsizlik hat safhada çıkıp utanmadan muhalefeti sucluyosun. Hadi ordan hadeeee
Mst 2 ay önce
Önce kafa olacak,, boş taşımalık değil düşünüp sorgulayabilen o da bişeyler içerek olmuyor,, yani şansın yok,,gel buraların halini gör,, insanlar nasıl çırpınıyor bunu gör,, sonra sana atılan çay paketini gör,,
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@