Sayfalar / Öne Çıkan Sayfalar

Sayfalar / Popüler Sayfalar

7m


7m

hyundai

Fındık Fiyatları

Fındık Fiyatları

Türkiye'nin yurt dışına ihraç ettiği en önemli ürünlerden birisi fındık. Ancak bu ürün üreticisinin yüzünü ise güldürmüyor. Son yıllarda düşüşe geçen fındık fiyatları üreticinin boynunu büküyor. 2017 yılından ümitli olan üreticiler henüz bekledikleri karşılığı bulmuş değiller. Sezona 15 TLden başladıktan sonra eriyen fındık fiyatı 10 TL civarına kadar geriledi. Bu yıl için üretici umutlu olsa da şuanki görünüm pek iç açıcı değil

 

GÜNCEL FINDIK FİYATLARI 10.07.2017

Bölge 

Fiyat Aralıkları

Trabzon

9.50  TL - 10,00 TL

Giresun

10.22 TL - 11.00 TL 

Ordu

9.50 TL - 10.00 TL 

Samsun

09.60 TL - 09.70 TL 

Sakarya

09.50TL - 10,00 TL 

Zonguldak

9.50 TL - 10,00 TL 

Düzce

9.55 TL - 10,00 TL FINDIKLA İLGİLİ SON HABERLER
 

GİRESUN'DAN DÜNYAYA FINDIK KIRAN
Giresun'da bir firma tarafından geliştirilen fındık ve bademlerin yeşil dış kabuğunu ayıklama, ev tipi fındık, badem ve ceviz kırma makineleri ABD, Avrupa ve Kuzey Afrika ülkelerine ihraç ediliyor. Batlama Küçük Sanayi Sitesinde faaliyet gösteren firma, 55 yıldır kendi geliştirdiği fındık ve badem ayıklama makinelerinin yanı sıra ev tipi fındık, badem ve ceviz kırma makineleri üretimi yapıyor.
FINDIK FİYATLARI

Son yıllarda araştırma ve geliştirme çalışmaları sonucu ürün çeşitliliğini artıran firma, imal ettiği makineleri ABD başta olmak üzere Romanya, Gürcistan, Moldova, Hollanda, İspanya, Azerbaycan, ABD, Cezayir ve Bulgaristan olmak üzere 10 ülkeye gönderirken, önümüzdeki günlerde Fas'a ihracat yapmaya hazırlanıyor.  Firma yöneticisi Orhan Sarımehmetoğlu, 1961 yılında firmanın babası Ali Naci Sarımehmetoğlu tarafından kurulduğunu söyledi.

İlk dönemlerde sadece fındığın yeşil kabuğunun ayıklama makinesi imalatı yaptıklarını ancak ilerleyen süreçte badem ayıklama, ev tipi  fındık, badem ve ceviz kırma makineleri üretimi de gerçekleştirdiklerini ifade eden Sarımehmetoğlu, "Asıl üretim alanımız bölgede patoz olarak nitelendirilen fındık ayıklama makinesi. 1972 yılından bu yana çalışmalarına başladığımız fındık ürünü için makine imalatını sürdürüyoruz. Fındığın ardından badem ayıklama makinesi üretimine başladık. Son yıllarda da tamamen bizim tasarımımız olan ev tipi fındık, badem ve ceviz kırma makinelerini ürünlerimiz arasına kattık." dedi. Evlerde çok rahatlıkla kullanılabilecek ve portatif olan fındık, badem ve ceviz kırma makinelerini ilk kez kendi firmalarınca tasarlandığını, her geçen yıl da çalışmaları sonucu geliştirdiklerini aktaran Sarımehmetoğlu, ürün çeşitliliğini artırmak amacıyla bir kaç yıl önce arayışlar içerisine girdiklerini vurguladı. Sarımehmetoğlu, "Fındık ve bademlerin yeşil kabuklarını ayırmakta kullanılan makineleri küçültüp ev ortamlarında da kullanımını sağlayabilir miyiz?' düşüncesinden hareket ederek, çalışmaları başlattıklarını, uzun süren araştırmalar sonucu elektrikle çalışan fındık, badem ve ceviz kırma makinelerini gelişip ve üretimine başladıklarını dile getirdi. 

10 ÜLKEYE İHRACAT YAPILIYOR
 
Ayıklama ve kırma makinelerinin büyük ilgi gördüğünü, yurt içi kadar yurt dışından da talepler aldıklarını belirten Sarımehmetoğlu, halen 10 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini söyledi. Sarımehmetoğlu, önümüzdeki günlerde ihracat yapılan ülkeler arasına Fas'ın da ekleneceğini belirterek, "Gerek ayıklama olsun, gerekse de kırma makinelerimiz büyük ilgi gördü. Özellikle kırma makineleri evlerde kadınların işlerini oldukça kolaylaştırıyor. Türkiye'nin değişik illerinden talepler alıyoruz. Gelen siparişler üzerine bu bölgelere ürünlerimizi gönderiyoruz. Türkiye kadar yurt dışından da ciddi talepler alıyoruz." diye konuştu.

HEDEF İHRACATI ARTIRMAK
 
Önümüzdeki yıllarda üretim ve ihracat miktarını artırmayı hedeflediklerinin altını çizen Sarımehmetoğlu, şunları kaydetti: "İmalat yerimiz ve olanaklarımız kısıtlı. O nedenle gelen siparişlerin tamamına cevap verme şansımız yok maalesef. Yılda binin üzerinde ev tipi fındık, badem ve ceviz kırma makinesi imalatı yapabiliyoruz. Firma olarak hedefimiz; üretim miktarımızı artırmak. Bununla ilgili planlamalarımızı yapıyoruz. Kısa zaman içerisinde üretim sayımızı bir kaç kata çıkararak ihracatımızı artırmayı hedefliyoruz." Sarımehmetoğlu, Giresun'dan dünyanın bir çok ülkesine ihracat gerçekleştirmek kendileri için büyük mutluluk olduğunu sözlerine ekledi. 


HENÜZ BEKLENEN OLMADI

Fındık fiyatları 2017 yılına giremedi. 2016 sezonunda toplanan fındıklar sezon boyunca üreticinin istediği fiyatın yakınına dahi ulaşmadı. En fazla 15 lirayı gören fındık fiyatları 10 lira ve 12 lira arasında adeta mekik dokudu. 

Fiyatların bir türlü yüzü güldürmediği fındıkta, son yıllarda ‘Külleme hastalığı ve dalkıran ile fındık filiz güvesi’ denilen zararlı kurtçuklar üreticinin korkulu rüyası oldu. Halihazırda külleme hastalığına karşı tam önleyici ve hasta olan bahçeleri tedavi edici bir ilaçlama sistemi geliştirilememesi ise üreticiyi bahçelerden soğutur hale geldi.

2017 yılının ilk günlerinde fiyatların biraz daha üst seviyelere çıkması beklenirken fiyatlar üreticiyi yine şaşırtmadı. 12 lira ve 12,50 lira arasında oynayan fiyatların ne zaman istenilen düzeye geleceği ise belirsizliğini koruyor.
Ziraat Odalarının üreticinin her zaman yanında olduğunu belirten Espiye Ziraat Odası Başkanı Raif Uçar ise konuya ilişkin İHA muhabirine yaptığı açıklamada, 2017 yılı içerisinde hareketlenme beklediklerini söyledi.
Ziraat Odaları olarak üreticinin yanında olduklarını belirten Uçar, “Bizler üreticinin her bir alın teri için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Özellikle rekolte konusunda ve fiyat konusunda 2016 sezonu boyunca hiçbir açıklamada bulunmadık çünkü üreticimizi bir beklenti içine sokmak istemedik. Fiyatlarda ise şu an gördüğümüz manzara karşısında elbette üreticimiz için tedirginiz, çünkü buradan evine aş, öğrencisine harçlık, alacaklısına borç ödeyecek olan üreticidir. İnşallah 2017 sezonu öncesi fiyatlarda bir düzelme meydana gelir hem üretici hem de onlardan beklentisi olan ailelerin yüzleri güler. Son olarak fındıkta fiyat şu an için 12,50 TL bandında devam ediyor. Tüm dünya 2017 yılına girerken ironi olarak baktığımıza fındık fiyatları halen 2016 yılında kalmıştır” dedi.
fındık fiyatları

ÜRETİCİYE ÖNEMLİ UYARI

Trabzon Ticaret Borsası fındık üreticilerini uyardı. Ocak ayında özellikle kış veya sonrası gelen geç ilkbahar don tehlikesine karşı önlem alınması gerektiği bunun yanı sıra, tomurcuklar patlamadan önce virgül koşnili ile ilaçlı mücadelenin yapılması hususlarına dikkat çekildi.  Trabzon Ticaret Borsası’ndan yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:
 
“Ocak ayında, dişi çiçekler diğer adıyla karanfiller fındık dallarında kendilerini göstermeye başlarlar. Pulcuklarla örtülü bir tomurcuğun ucundan çıkan, çeşitlere göre kırmızı, bordo ve pembe renklerde değişen kıl gibi ince uzantıları olan bu dişi çiçekler, ileride birer fındık çotanağı olacaklardır.

Bol ürün almak isteniyorsa, bu karanfillerin sağlıklı olmaları ve soğuklardan etkilenmeden döllenmeleri gerekir. Bu bakımdan, kış aylarında veya sonrasında gelen geç ilkbahar donlarına karşı bu aylarda önlem alınmalıdır.
 
Bu nedenle genellikle Mart ayı sonlarına kadar, bahçe içinde kolay yanıcı, sis veya duman veren, çalı-çırpı veya diğer yanıcı materyal temin edilerek hakim rüzgarların geldiği yönlere yığılmalıdır. Bunlar don tehlikesi baş gösterdiğinde, gazyağı gibi kolay yanıcı maddelerle tutuşturularak fındık bahçeleri dondan korunabilir.
 
Yine bu ayda tomurcuklar patlamadan önce virgül koşnili ile ilaçlı bir mücadele yapılır. Ayrıca, özellikle kumlu topraklarda görülen dalkıran zararlısı ile kültürel mücadele için de bulaşık ve kurumuş dallar toplanarak yakılabilir. Bu işlem gelecek aylarda da sürdürülür.”     

Fındık fiyatları
Bölge geneli olarak toprak yapısı ve bitki örtüsü için en uygun olan Karadeniz bölgesi üretim alanında ülke geneli olarak ilk sıralarda yer almaktadır. Fındığın yetişme tarihi olarak tam 2300 yıl öncesine dayandığı söylenmektedir. Ayrıca üretimin yanı sıra genel olarak fındık fiyatları sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Özellikle hasat zamanı fındık fiyatları düşerken sonrasında ise büyük bir yükselişe geçmektedir. Bu sebep ile üreticiler biraz şikayetçi olsalar da yinede ülke yetkilileri fındık fiyatları için enflasyonu baz almaktadırlar. Bu sebep ile tam bir iniş çıkış yaşayan fiyatlar için kesin bir yargı kullanmak mümkün olmamaktadır. Konu ile ilgili tam bir haber almak isteyenler için Trabzon haber her daim iş başında olarak haberlerini güncelleyip yeni bilgiler ile karşımıza çıkmaktadır.

Bir diğer yayın organı olan Akçaabat haber bilgi vermenin yanı sıra üretici ve tüketicileri de dinleyerek herkesin nabzını yoklamaya çalışmaktadır. Fındık üretimi yapanlar fındık fiyatları için Trabzon hava durumu sürekli olarak yayın yapmaktadır. Her mevsim yağış alan bu bölge de toprak mineral bakımından çok zengin olduğu için Trabzon haberleri halkı bilgilendirmekte destekçi olmaktadırlar. Bunların yanı sıra Trabzon haber her daim takımlarına olan desteklerini göstermek için Trabzon spor haberleri ile tüm ülkeye bilgi vermektedirler. Ülke geneli olarak çaya olan tutkumuzu bilmeyen yoktur. Yediden yetmişe herkesin severek içtiği çay üretimi en çok Karadeniz bölgesinde yapılmaktadır. Bu sayede ülkeye de büyük katkısı var olan bu durum fındık fiyatları için birçok unsur bulunmaktadır. Trabzon haber olarak yazılanların çoğunda fındık fiyatları için her sene değişiklik olduğu söz konusudur. Bunun yanı sıra Akçaabat haber yine çay fiyatları yüzünden üreticinin canı bir süredir sıkkın olduğu söylenmektedir. Geçim kaynağı çay olan farika ve toprak sahipleri yetkililerin bu işe bir atmaları gerektiği Trabzon haberleri adı altında birçok sayfada yer almış bulunuyor. Ülkemizin verimli topraklarında üretim yapanların çoğu maliyetine iş yaptığını duyuruyor ve yetkililerin bir çözüm üretmelerini istiyorlar. Bu yüzden çay için birçok yerde sıkıntılar yaşandığı bilinen bir gerçek olmaktadır.
Fındık Üretimi
Ülkemizin en kuzeyinde yer alan Karadeniz bölgesi tam bir doğa harikası olarak bilinen bir bölge olmaktadır. Bölge genel hatları ile her mevsim yağış alan bir bölge olmasından ötürü sürekli olarak Trabzon hava durumu olarak sürekli bilgi akışı yapılmaktadır. Ayrıca bölge olarak kendini geliştirmeye çalışan bir bölge olmasından ötürü Trabzon haber siteleri sürekli olarak iş başındadır. Bunların yanı sıra her daim halkına hizmet veren Trabzon nöbetçi eczane ile hizmet sınırlarını ortadan kaldırmaya çalışılmış bulunuyor. Halk olarak her daim haber alabilmeleri ve ülke geneli olarak sürekli haber alabilmemiz için kurulmuş olan Trabzon haber sayfası her daim hizmette olarak kendilerini güncellemektedirler. Bölge zengin toprak yapısından dolayı sürekli olarak fındık ve çay üretimi yapılabilinmektedir. Bu sayede oldukça büyük bir gelir kaynağı olan fındık fiyatları her mevsim değişiklik göstermektedir. Bunun yanı sıra kendi üretimimiz olan Türk çayı olarak bilinen çay üretimimizin çoğu da yine bu bölgede yapılmaktadır. Buna dair tam bir fiyat olarak çay fiyatları her sene değişiklik göstermektedir. Kendini geliştirmek için spor alanında bordo mavili olarak bilinen Trabzon spor biraz şansızlık yaşasa da bölge halkından her daim tam destek görmektedir. Bu sebep ile sürekli haber yapan Trabzon spor haber bu konuda sürekli desteklerinin takıma vermektedir. Trabzon spor için en sağlıklı kaynak olarak Trabzon spor haberleri almak mümkün olmaktadır. Bu sebep ile sürekli gündemde olan Trabzon spor ile ilgili haberleri bir değer yayın organı olan Akçaabat haber ile öğrenmemiz mümkün olmaktadır. Yöre genel olarak geçimini topraktan sağlarken en çok yağış alan bölgelerimizin başında gelen bu bölge olarak Trabzon hava durumu en doğru tahminleri Trabzon haberleri olarak almamız mümkündür. Birçok gezilecek ve görülecek yere sahip olan bu bölgede bilgi alabilmek için Trabzon haberleri kaynakları olarak alınabilinmektedir. Oldukça zengin bir toprağa sahip olan ve ülke ekonomisine çok fazla katkısı olan fındık fiyatları ülke yetkilileri tarafından belirlenir.
Bu sayede bir diğer üretim maddesi olan fındık fiyatları da yine ülke yetkilileri tarafından belirlenmektedir. Haber almak için Akçaabat haber bölge hakkında her daim bilgi vermeye çalışırlar. Trabzon spor haberleri için en güvenli kaynak yine Akçaabat haber olarak bilinmektedir. Genel olarak tam bir yağış bölgesi olan bu bölgede Trabzon hava durumu ile her daim tam bilgi almanız mümkün olmaktadır. Trabzon haber her daim tam iş yapmaya çalışarak hem yöre halkını hem de ülke genelini bilgi sahibi etmek için büyük çaba harcamaktadır. Ayrıca Trabzon spor hakkında her bilgiyi anında almak için Trabzon spor haberleri olarak internetten bilgi almanız mümkündür. Bunların yanı sıra Akçaabat haber titiz çalışmaları sayesinde Trabzon haberleri ve Trabzon spor haber hakkında en detaylı bilgi akışını sağlayan kanal olmaktadır. Bunların yanı sıra Trabzon hava durumu ile ilgili yine internetten araştırma yaparak bilgi alabilirsiniz. Ayrıca fındık fiyatları ile ilgili değişimleri ve nedenlerini merak edenler yine Trabzon haberleri ile öğrenebilirler. Sadece fındık için geçerli olmayan bu durum çay fiyatları içinde geçerli olmaktadır. Bunların yanı sıra sağlık için çok önemli olunan Trabzon nöbetçi eczane bilgilerini her daim yenileyen haber kaynakları sizlere online hizmetlerde vererek tam bir hizmet haritası belirlemiş bulunuyor. Size en yakın olan Trabzon nöbetçi eczane için internete girmeniz yeterli. Ayrıca çok arama yapmak ile uğraşmak istemiyorsanız internetten konum ile de rahatlık ile öğrenebilirsiniz. Bu konuda birçok Trabzon nöbetçi eczane internet sayfalarında konum bildirimi yapmış bulunuyorlar. Bunların yanı sıra taraftarların en merak ettiği transfer bilgilerine de yine Trabzon spor haberleri sayfalarında alabilirsiniz. Bu bilgilerin çoğu için Trabzon spor haber olarak internete girmeniz yeterli olacaktır. 
Trabzon Gelir Kaynağı Tek Fındık Değil
Adını bordo mavili olarak duyuran Trabzon spor her sene başı olağan gücünü gösterirken lig sonlarına doğru maalesef bu gücünü göstermeyi başaramıyor. Trabzon spor haberleri olarak takip edenler bilirler fakat bilmeyenler için söyleyelim aslında takım olarak çok güçlü oyuncuları bünyesinde barındıran Trabzon spor için takım içinde sorunlardan ötürü başarısız oldukları düşünülüyor. Trabzon spor haberleri olarak klüp borçlarının çok fazla olduğu ve oyuncuların paralarını alamadıkları konuşulanlar arasında yer almaktadır. Trabzon spor oyuncularının da bu sebeplerden ötürü başarısız olduğunu savunan Trabzon spor haber siteleri bu işe bir çözüm bulunmasından ve takımın hak ettiği yeri bulmasından yana olduklarını belirtiyorlar. Yine online haber kaynakları olarak bilinen Trabzon spor haber siteleri takımın başarısı için teknik direktörün varoluşuna bağlıyorlar.
Tüm bu olumsuzluklara rağmen Trabzon halkının en büyük gelir kaynaklarından biri de spordur. Trabzonspor, fındık üretimi ve çay üretimi bölgenin en önemli gelir kaynaklarından ve işş olanaklarından bir kaçı olarak dikkat çekiyor.
Trabzon Hakkında Her Şey
Tarihi çok eskilere dayanan bu şehir için en kapsamlı bilgi birikimi almak isteyenler Trabzon haberleri olarak bilgi alabilirler. Ayrıca Türkiye il sınırları olara bilinen bu bölge de en çok nüfus kalabalığı olarak yirmi dokuzuncu ülke olarak bilinmektedir. Bunların yanı sıra bölgede yapılan araştırmalarda yontma taş devrine ait birçok tarihi eser bulunmaktadır. Trabzon için ilk buluntu olarak kabul edilen Atinalı Xenophon bu dönemde bu bölgeden bahsetmiş bulunduğu kanıtlar arasında yer almaktadır. Bu bilgilere ulaşmak için Trabzon haberleri sayfalarından alabilirsiniz. Toprak bakımında çok verimli olan ve ülke sınırlarımıza 1461 yılına büyük lider Fatih sultan Mehmet tarafından katılan bu bölgede birçok antik çağ döneminin yanı sıra birçok toplumunda yaşandığı bilinmektedir.
Bölgede bulunan klise ve müzeler ile bu bölgede yaşayan toplumların başında roma ve Bizans olması ve şimdilerde bizim topraklarımız olması bizim ceddimizin ne kadar güçlü olduğunun bir kanıtı olmaktadır. Daha öncede söylediğimiz gibi birçok kavme ev sahipliği yapan bu bölge dağa güzelliklerinin yanı sıra tarihi güzellikleri de bulunmaktadır.
Bölge halkı tarihe çok önem verdiği için birçok tarihi eser hala günümüzde varlığını korumaktadır. O zamanlardan kalan Ayasofya müzesi hala günümüze kadar korunmuş ve hala korunmaktadır. Türk -Rum tarihini de birçok kalıntısı yine bu bölgede yapılan araştırmalar sayesinde ortaya çıkmıştır. Birçok beyliklere de ev sahipliği yapmış olan bu bölge için tarihi bulgular hala yeni değerler ile karşımıza çıkabiliyor. Hala arkeolojik kazıların devam ettiği ve hala yeni bulguları bulunduğu bu şehir tam bir tarih yansıtmaktadır.
Sürekli yeni ilgilerin çıktığı ve bu konuda oldukça çok fazla çalışma yürütüldüğü bilinen bu bölge için son kaynakları ve haberleri almak için Akçaabat haber kaynakları da durmadan yeni haberleri yansıtmaktadırlar.
Yavuz sultan selim şehzade olduğu dönemde yine Trabzon sancak beyi olarak bulunmuş ve bu bölgede hizmet vermiştir. Ayrıca bizler için çok önemli bir tarihi olan Yavuz Sultan Selim’in oğlu olan Kanuni Sultan Süleyman Trabzon da dünyaya gelmiştir.
Yöre halkının kendilerine has bir dilleri ve ağızları bulunmaktadır. Bu yöre ağzı Lazca olarak bilinir. Oldukça hoş bir ağzı olan bu ağız ülke geneli olarak da çok merakla dinlenen ve öğrenilmeye çalışılan bir dil olmaktadır. Toplum olarak birçok medeniyete ev sahipliği yapan bu bölgede yaşam tarzı olarak da çok fazla değişiklik bulunmaktadır. Yemek lezzetleri olarak da farklarını ortaya koyan bu bölge genel olarak saray yemekleri olarak adlandırılan tatlı ve yemekler ile bilinmektedirler. Padişah sofralarının vazgeçilmezi olan vitamin ve mineral depolu sofralar ülke geneli olarak en çok bu bölgede bulunmaktadır.
Yine tarihi bir bilgi niteliği taşıyan ve tarihimizin en önemli olaylarından biri olan birinci dünya savaşı sırasında Rusları topraklarına Karadeniz’i kazandırmak için saldırıda bulunmuşlardır. Bir süre rus hakimiyetinde kalan Trabzon Bolşevik Devrimi sonrasında çarlı yönetimi ile Ruslar bu bölgeden çekilmiş bulunuyor. Sonrasında yüzbaşı kahraman beyin komutasında üç koldan yapılan saldırılar ile Trabzon’a giren Türkler ile yine topraklarımız olmuştur.
Çok fazla rus ve Ermenilerin yaşadı bir bölge olarak bilinen bu bölgede uzun süre Hristiyan toplumları da yaşamış bulunuyor. Osmanlı imparatorluğunu yıkılması ile Türk topraklarına katılan 61 ile içersinde Trabzon yer almaktadır. Yunan adarlında da sınırları bulunan bu bölge de birçok ticaret yapılabilinmektedir. Bu sebep ile işsizlik sorunu en az olan bölgelerin ve en kalabalık bölgelerde ilk sıralarda yerini alan bir bölge olmaktadır.
Karadeniz bölgesinde sadece tarım ile uğraşılmaz ve sadece tarım geçim kaynağı olmamaktadır. Özellikle balıkçılık ile geçim sağlayan bir bölge olarak da bilinir. Bu sebep ile birçok balıkçı ve balıkçı gemisi denizlerde ve rıhtımlarda iş yapmaktadır. Özellikle kış aylarında çok fazla hamsi balığı bulmak ve ucuza yemek yine bu bölgeden ülkeye dağıtımı sayesinde yapılmaktadır. Hamsi ve balık ile ilgili daha fazla ve son dakika haberler için Trabzon haber sayfalarına bakabilirsiniz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@