08.01.2019, 10:51 9014

El birliği ile çökertilen efsane Recep Onur Kıvrak!

Trabzonspor’a 2008 yılında Karşıyaka’dan devre arasında transfer olan ve 11 yılda toplam 250 karşılaşmada forma giyen, oynadığı 99 karşılaşmada kalesini gole kapatan, yaptığı kurtarışlarla, belki de tek başına aldığı maçlarla, rakiplerinin şampiyonluklarının önünde durmasıyla, saha içinde döktüğü gözyaşlarıyla, hırsıyla, armasına sahip çıkmasıyla, çocuğunun kimliğine Trabzon yazsın diye çalmadık kapı bırakmamasıyla gibi sayabileceğimiz bir çok özelliği ile taraftarın gönlüne taht kuran Recep Onur Kıvrak dün itibariyle Trabzonspor ile olan resmi bağlarını kopardı.

11 yıllık Trabzonspor serüvenine 1 Lig şampiyonluğu, 1 Türkiye Kupası, 1 Süper kupa, birçok Avrupa maçı ve en önemlisi Avni Aker’de ilk kez çalan şampiyonlar ligi müziği ile Şampiyonlar ligini sığdırdı.

Özellikle 2010-2011 yılı şampiyonluğunun ardından yaşananlar, kaptanı olduğu takımdaki oyunculardan bazılarının kaçarcasına gitmesi, bazılarının zaman içinde takımdan ayrılması ile tek şampiyon olarak kaldı. Bugünkü ayrılığının temelleri belki de o zamandan atılmıştı.

Bir anda kendini 2010-2011’de itibaren süre gelen şike mücadelesinin sahadaki önderi olarak buluverdi. Özellikle bir Fenerbahçe maçında çıkan olaylar ve yöneticiler Avni Aker’in protokol kapısında saklanırken, kendisinin taraftarların arasına girerek sakinleştirmeye çalışmasıyla hem taraftarın gönlünde zirve yaptı hem de sadece takımın değil kulübün önderi haline geldi. İşte bu aşamalardan sonra tren raydan çıkmaya başladı. Öyle ki Onur Kıvrak’ı kendi istemedikçe ilk 11’den kesmek büyük krizlerin nedeni olur düşüncesi hakim oldu.

2011’den sonra sadece futbol anlamında değil ekonomik anlamda da çöküşe geçen Trabonspor, Onur Kıvrak’a maddi anlamda da borçlanmaya başlamıştı. Sabit kur ile olan sözleşmesi Muharrem Usta döneminde serbest kura çevrilince, artan Euro kuruyla beraber Onur Kıvrak’a olan maddi borç da sürekli arttı. Evet, o bu konuda yönetimleri yormadı. Hiçbir yere şikayet etmeyip parasının peşine de düşmedi ancak yönetim hataları, hocalarının otorite eksikliği ve taraftar sevgisiyle kazandığı güce maddi alacak gücü de eklenince treni rayda tutmak pek mümkün olmadığı görüldü. Ardından taraftarla ters düşme, formasını saha kenarına bırakıp gitme, kampta yöneticiler ile kavga etme gibi akılda kalan bir çok olay yaşandı. Bu olaylardan sonra bile taraftarın büyük desteği ile karşılaştı.

İşte sonun başlangıcını hazırlayan tüm bu gelişmelerden sonra her kim olursa olsun kendisinin kulüpte ve sahada söz sahibi olduğunu hisseder. İşinin sadece futbol oynamak olduğundan çok alınacak kararlarda da etkisi olsun ister. Sonuçta yaşanmış sıkıntılar, verilmiş emek ve fedakarlıklar vardır. Artık iş sadece futbol oynamaktan çıkmıştır. Ağaoğlu yönetimi ise diğer yönetimler gibi takımı Onur Kıvrak üzerinden yönetmeyi seçmeyince çatışma kaçınılmaz oldu gibi gözüküyor. Ve tabii ki sonuçta doğal olarak yönetimin istediği oldu.

Sonuç olarak; Trabzonspor’a birkaç yıl daha hizmet edebilecek, futbolu Trabzonspor’da bıraktıktan sonra çeşitli kademelerinde hizmet edebilecek, adını efsaneler arasına yazdırabilecek Onur kıvrak dün itibariyle Trabzonspor’dan ayrıldı. Bu sonuçta Onur Kıvrak kadar, ona aşırı dozda sevgi veren taraftarın, geçmiş yönetimlerin ve geçmiş tüm teknik direktörlerinin etkisi de vardır. Bu ayrılık umalım her iki tarafa da hayırlı olur.

Yorumlar (38)
Kadir Altun 1 yıl önce
Öncelikle şunu bilmek lazım gelir efsaneler hiçbir şekilde çökmezler, çökertilemezler. Onur Kıvrak şayet çöktüyse bir efsanelik söz konusu olamaz. Onur Recep Kıvrah bu kulübe büyük hizmetlerde bulundu, zor zamanlarda takımı sırtladığı çok oldu. Ancak verdiği yarar ile zarar mukayese edildiği vakit ortaya çok da iç açıcı bir tablo çıkmıyor. Mühim olan karşındaki taraf senin gibi düşünmediğinde, sana istediğin oranda iyilik yapmadığında fedakarlık yapmaktır. Diyelim ki yönetim hata etti gereken kıymeti vermedi Onur'a, peki Onur ne yaptı kulübe yahut yönetime gereken kıymeti verdi mi? Yeterince fedakarlık yaptı mı?
Bence bu kararın alınmasında Onur Recep Kıvrak'ın son yıllardaki performansı da göz önünde bulundurulmuş. Onur son birkaç sezondur bayağı düşüş yaşadı. Özellikle duran toplar konusunda ciddi bir zaafı oluşmuştu. Peki aldığı ücret performansıyla orantılı mıydı? Asla ve kat'a. Onur düşen performansına rağmen çok büyük paralar kazanıyordu. Ki sakat geçirdiği vakitlerde dahi olması gerektiği üzre yüksek maaşını almaya devam etti. Onur'un Trabzonspor'a bu şekilde veda etmesi elbetteki içimizi burktu ancak kulubün ciddi bir yükten kurtulmuş olduğu da aşikar. Sayın Başkanımızın sözünü sık sık hatırlamakta ve hatırlatmakta fayda var. "Trabzonspor bütün oyuncuların da, yönetimin de, başkanın da üstündedir."
Hoptek61 1 yıl önce
Evet Onur Recep Kıvrak yeri geldi maaşını alamayan topçunun parasınıda ödedi kendi alacaklarındanda fedakarlık yaptı ancak son 5...6 yıldır Onur un performans ı hiç iyi değil ancak aldığı ücret maşAllah çok iyi sen Onur için hep güzel olanı yazmışsın.. birde olumsuz yönlerine bak sonra değerlendir.. bak Ünal Karaman neşteri vurmasaydı Onur Recep Kıvrak takır tıkır golleri yemeye devam edecek bizde Uğurcan gibi genç vede şuana kadar gördüğüm izlenimlerime göre Onur dan 2 gömlekte üstün performansı olan kaleciyi tanıyamayacaktık ve şuanki gibi lig ikincisi olamayacaktık...eğer Onur adam gibi yılların hakkını TRABZONSPOR aşkına layık olmak isteseydi Ünal Karaman ın aldığı kadro dışı veya yedekte kalmaya performans ından dolayı destek verir formunu performans ını yükseltebilmek içinde idmanlarda canla başla çalışırdı... ama Onur ne yaptı Burak Yılmaz la bir oldu hem yönetimin hem teknik drektör ün hemde TRABZONSPOR un karşısında yer aldı... ben şahsen Onur Recep Kıvrak ı şuana kadar performans ı kötüde olsa çok severdim ancak Ahmet Ağaoğlu canla başla bişeyler yapmaya çalışırken Onur sıkıntı oldu halbuki efsane dediğin ÜNAL KARAMAN gibi olacak aşk demek nefes demek yaşamak demek hayat demek işte o yüzden efsane Ünal Karaman dır TRABZONSPOR aşkını yaşamak için kontratında olduğu gibi parayı değil TRABZONSPOR un başarısını tercih etti bukadar net
Orhan 1 yıl önce
Aynen katılıyorum.
Okuyucu 1 yıl önce
Evet efsane olabilirdi ama sonunu kendi hazırladı. 11 yıl hizmet eden futbolcu gibi hareket etmedi. Kendi bacağına sıktı ve sonuç kaçınılmaz oldu...
Ünal söğüt 1 yıl önce
Ne efsanesinden bahsediyorsunuz hiç bir oyuncu kulübün üstündeymiş gibi davranamaz. Tek büyük var oda TRABZONSPOR dur. Onur ise bir işçidir ve hakkını almıştır.
Rizeli61 1 yıl önce
Ben fanatik bir Trabzonsporlu olarak Onur'a olan kredimi tüketmem ancak kendisi de neden böyle oldu diye bir muhasebe yapmalı, çünkü taraftar genel itibariyle Onur'a yanlış yaptığında bile vefasızlık etmedi, ve yine bu taraftar kızsa bile asla Onur Recep kıvrağı unutmayacak
akrep.61 1 yıl önce
Aç aç gitti para kazanamadı bedava oynadı be..Yazık oldu.
Semih Atik 1 yıl önce
Doğru tespitler.
Ali bal 1 yıl önce
Tabi ya nedemezsin efsane kapttanlar topcular ne anlatıyorsun 60/70milyon para alacan kendini Trabzonspor dan yukarıda görecen sonra efsane çok seviyorsa bıraksın alacaklarınıda efsane görelim burak bile ondan çoksaha adam bence sizde artık Trabzonspor menfaatlerini yazın
Maho 1 yıl önce
Bırak bu işleri fırçala dişleri.. Onur trabzonspor a büyük zararı oldu. Formayı yere atıp üstüne basan o değilim?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner496
Günün Anketi Tümü
Trabzonspor'un 6-0'lık Kasımpaşa galibiyetinde en beğendiğiniz gol hangisiydi?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@