alexa metrics

banner536

banner572

Merkez Bankası'ndan döviz hamlesi!

Merkez Bankası'ndan döviz hamlesi geldi.

Ekonomi 06.08.2018, 18:59
Merkez Bankası'ndan döviz hamlesi!

TCMB, "Rezerv opsiyonu mekanizması kapsamında döviz imkâni oranı üst sınırı %45’ten %40’a düşürülmüştür" açıklamasında bulundu. Söz konusu değişiklik ile yaklaşık 2,2 milyar ABD doları tutarında döviz bankaların kullanımına geçecek.

Merkez Bankası, rezerv opsiyonu mekanizması (ROM) kapsamında döviz imkâni oranı üst sınırı yüzde 45’ten yüzde 40’a düşürdü.

Banka'dan yapılan açıklamaya göre, söz konusu değişiklik ile yaklaşık 2,2 milyar ABD doları tutarında döviz bankaların kullanımına geçecek.

Değişiklik sonrasında dilim aralıkları aşağıdaki şekilde:

Rezerv Opsiyon Mekanizması (ROM) nedir?

Bankaların zorunlu karşılıklarının belirli bir yüzdesini altın veya yabancı para cinsinden yatırılmasına imkân tanıyan bir uygulamadır.  Bu durum bankalar için bir zorunluluk değil bir alternatiftir. Bankaların mevduat olarak yatırılan TL ile belirli bir oranda altın ve ya döviz almaları belirli bir mekanizmaya bağlı olarak gerçekleştirilir.

ROM’un amacı döviz varlıklarını arttırarak dış finansal şoklara karşı ekonominin dayanıklılığını arttırmaktır.

Rezerv Opsiyon Mekanizmasının dövize etkisi

Rezerv opsiyon mekanizması döviz piyasaları üzerinde dengeleyici bir etki yaratmaktadır. Döviz rezervlerinin artmasına yardımcı olur.

ROM hem döviz kurunun hem de piyasa likiditesinin oynaklığını sınırlama potasiyeli taşır. Döviz bolluğu zamanında piyasadan döviz çekme döviz darlığı zamanında ise piyasaya döviz sağlanmasını amaçlar.

Sermaye giriş çıkışlarının;

1- Döviz kurları üzerindeki etkilerini hafiflemek

2- Yabancı para cinsinden kredilerin üzerindeki olumsuz yansımaları hafifletmek

3- TL faizlerinin sınırlı ya da hiç etkilenmeden azaltılmasına yardımcı olmak

Açısından benzer diğer araçlara göre ön plâna çıkmaktadır.


Yorumlar (2)
Ali Papa 3 yıl önce
Şu anda döviz piyasası oyuncuları ve parasını dövizde değerlendirmek isteyen milyonlarca vatandaşın en hassas oldukları konu faiz .Şu andaki dolar fiatının enaz 1,5 lirası faizleri indirin faiz se ep enflasyon sonuç konuşmaları oldu.Londrada faizleri indirme konuşmalarının etkisi de malum.Merkez Bankası bu gerçeği eniyi bilen kurum olmasına rağmen gereksiz faiz indirme açıklaması kasıtlı ve döviz fiatını yükseltmek için yapılmış gibi duruyor.
Ugur yalçın 3 yıl önce
Merkez bankasımı başkanı sosyoloji mezunu kimin adamı belli hani başkanlık sisteminde uçacaktık 6 lirayı geçti euro gurbetçiler bayılıyor akp ye euro maaş alıp 1 e 6 kazanıyotlar burada bende olsam akp ye aşık olurum.ülke batmış başka bir iktidar iolsa neler olurdu hani dolar 3 lirayı geçemezdi ona buna at suçu kendin otur ülke çöktü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@