7m


7m

hyundai

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı!

Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu toplantısı sonrası politika faizini yüzde 17,75'te sabit tuttu...

Ekonomi 24.07.2018, 14:15 24.07.2018, 14:32
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Temmuz ayı toplantısı sonuçlandı. Merkez Bankası faizleri değiştirmedi ve yüzde 17.75 seviyesinde sabit bıraktı.

TAHMİNLER FAİZLERİN ARTIRILACAĞI YÖNÜNDEYDİ

Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını açıkladı ve faizleri yüzde 17.75 seviyesinde sabirt bıraktı. Piyasa beklentileri faizlerin 0.75 ile 1.25 puan arasında artırılacağı yönündeydi.

"İLAVE PARASAL SIKILAŞTIRMA YAPILABİLECEK"

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklama şöyle:

"Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 17,75 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir.

Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyette dengelenme eğiliminin belirginleştiğine işaret etmektedir. Dış talep gücünü korumakla birlikte iç talebe dair yavaşlama sinyalleri artmaktadır.

Yakın dönemde maliyet yönlü gelişmeler ve gıda fiyatlarındaki oynaklık enflasyon üzerinde etkili olmuştur. Öte yandan, fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir. İç talep koşullarının etkisinin azalacağı öngörülmekle birlikte enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, sıkı para politikasının uzun bir müddet korunmasının gerekebileceği değerlendirmesinde bulunmuştur.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir."


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@