Karadeniz'de ihracat lideri Trabzon

Karadeniz Bölgesi'ndeki 18 ilden yılın dört ayında gerçekleştirilen 1 milyar 218 milyon 106 bin 334 dolarlık ihracatın yüzde 28'i Trabzon'dan yapıldı.

Ekonomi 11.05.2018, 12:27
Karadeniz'de ihracat lideri Trabzon

Karadeniz Bölgesi'ndeki 18 ilden 2018'in ocak-nisan döneminde yapılan 1 milyar 218 milyon 106 bin 334 dolarlık ihracatın yüzde 28'i Trabzon'dan gerçekleştirildi.

Trabzon, yılın dört aylık döneminde 341 milyon 348 bin 685 dolarlık ihracat gerçekleştirerek,  bölge illeri arasında ilk sırayı aldı.

Doğu Karadeniz İhracatlar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu, yaptığı yazılı açıklamada, Karadeniz Bölgesi'nden yılın dört ayında yapılan 1 milyar 218 milyon 106 bin 334 dolarlık ihracatın, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9 arttığını belirtti.

Karadeniz Bölgesi'nden yapılan ihracatta ülke çeşitliliğinin de her geçen yıl arttığını vurgulayan Kalyoncu, ocak-nisan döneminde bölgeden 175 ülkeye ihracat yapıldığını kaydetti.

Kalyoncu, Trabzon'un Karadeniz Bölgesi'nin ihracat lideri olduğunu işaret ederek, "Trabzon, bölge ihracatının yüzde 28'lik bölümünü tek başına gerçekleştirdi. İhracat gerçekleştirilen ülke çeşitliliği açısından da Trabzon birinci sırada yer aldı ve yılın 4 ayında Trabzon'dan 97 ülkeye ihracat yapıldı." ifadesini kullandı.

Trabzon'un, Türkiye'nin de en fazla ihracat yapılan 16'ncı ili olduğuna dikkati çeken Kalyoncu, şunları kaydetti:

"Trabzon'dan en fazla ihracat yapılan sektör fındık oldu. İkinci sırada ise yaş meyve sebze ürünleri yer aldı. Trabzon'dan işlenmiş su ürünleri ve mamulleri ihracatı da her geçen gün arttı. Bunun yanında makine sanayi ürünleri ihracatı alanında da Trabzon her geçen yıl ülke çeşitliliğini arttırdı. 2018 yılı ilk 4 ayında Karadeniz Bölgesi'nden en fazla ihracat sırasıyla Almanya, İtalya, Hollanda ve Rusya'ya gerçekleştirilirken, aynı dönemde Trabzon'dan en fazla ihracat sırasıyla İtalya, Rusya Federasyonu, Almanya ve Fransa'ya gerçekleştirildi."

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@