banner539

banner526

banner533

banner513

Fitch, Türkiye'nin notunu "Negatif"e çekti

Derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'nin kredi notunu BB- olarak teyit ederek, görünümünü "Durağan"dan "Negatif"e revize etti.

Ekonomi 22.08.2020, 08:36
Fitch, Türkiye'nin notunu "Negatif"e çekti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin BB- seviyesindeki kredi notunu teyit etti, görünümünü "Durağan"dan "Negatif"e çekti. Foreks anketinde beklenti, görünüm ve notun değişmeyeceği yönündeydi. Ancak karar farklı çıktı.

Fitch'ten yapılan açıklamada, Döviz rezervlerinin azalmasının, zayıf para politikasına ait kredibilitenin ve kısmen güçlü bir kredi teşviki ile beslenen büyük bir cari açığın dış finansman risklerini daha da artırdığı belirtildi.

FITCH, GEÇEN YIL TÜRKİYE'NİN GÖRÜNÜMÜ DURAĞAN'A YÜKSELMİŞTİ

Fitch,3 Mayıs 2019'da Türkiye için yaptığı değerlendirmede kredi notunu BB, görünümü Negatif olarak teyit etmişti. Kuruluş, 12 Temmuz'da ise kredi notunu BB-'ye düşürmüştü.

1 Kasım'da ise 'Negatif' olan görünüm 'Durağan'a yükseltilirken, kredi notu 'BB-' olarak korunmuştu. Fitch bu kararla 7 yıl aradan sonra ilk kez Türkiye'ye dair bir iyileştirmede bulunmuştu. Kuruluş, iyileştirmeye gerekçe olarak aşağı yönlü risklerde rahatlama olduğunu faizlerin indirilmesine rağmen TL'nin değerlenmesi ve ABD'nin yaptırımları rafa kaldırmasını göstermişti.

DİĞER KREDİ DEĞERLENDİRME KURULUŞLARININ TÜRKİYE NOTLARI

Diğer uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarında Türkiye'nin not ve görünüm durumu şöyle; Moody's: Kredi notu B1 ve görünüm negatif,Standard & Poor's: Kredi notu B ve görünüm "durağan.

Yorumlar (2)
Mustafa 2 ay önce
Ttabzon lu degilim ama fanatik bir trabzonspor luyum yas 44 cocuklugumdan beri trabzonspor u cok iyi takip ediyom son iki yildir sunu anladim ve diyorumki hey trabzonspor sen ne büyük takkimmissin ne büyük klüpsün ki tüm istanbul vede diger anadolu takimlari sana karsi trabzon cok iyi ve güzel sehirmiski herkes karsi buda beni hakli cikartiyor ölümüne trabzonspor saygilar
ali 2 ay önce
çok da tın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@