7m


7m

hyundai

Enflasyonla mücadele için yeni çalışma! 20 kalem ürünün fiyatı sabitlenecek

AK Parti enflasyon mücadele konusunda düğmeye bastı! 20 kalem ürünün fiyatlarının sabitlenmesi gündemde.

Ekonomi 06.04.2022, 13:26
Enflasyonla mücadele için yeni çalışma! 20 kalem ürünün fiyatı sabitlenecek

AK Parti kurmayları son dönemde vatandaşın belini büken hayat pahalılığı için düğmeye bastı. Enflasyonla mücadele konusunda bazı öneriler üzerinde çalışan yetkililer, dar gelirli vatandaşın tükettiği ortalama 20 kalem ürünün belirlenip fiyatlarının sabitlenmesini gündeme aldı. Bunların arasında yağ, un, şeker, bebek bezi gibi ürünlerin yer alacağı ifade ediliyor.

Enflasyonla mücadelede AK Parti kurmayları bazı formüller üzerinde çalışmalarına hız verdi. Yetkililerin, temel tüketim maddelerinin fiyatlarının yıl sonuna kadar sabitleyecek bir sistem üzerinde çalıştığı gelen bilgiler arasında.

Enflasyon sepetinde yer alan dar gelirli vatandaşların tükettiği ortalama 20 kalem belirlenecek. Bunların arasında yağ, un, şeker, bebek bezi gibi ürünlerin yer alması bekleniyor. Bu ürünlerin fiyatlarının yıl sonuna kadar raflarda sabitlenmesi gündemde olacak. Raflarda sabitlenecek ancak üreticilerin zararları için devletin sübvansiyon yapması gündemde.

BU SİSTEM ENFLASYONUN DÜŞMESİNE KATKI SAĞLAYACAK

16 liraya satılması gereken ürünün rafta yıl boyunca 10 liraya satılması gündemde olacak ve aradaki 6 lira, devletin üreticiye sübvansiyon yaparak zarara girmesini engelleyecek. 

Enflasyonla mücadeleye karşı da bir adım atılmış olacak. Zincir marketlerle de bu noktada görüşmelerin yapılması gündemde olacak. Bu sistemin enflasyonun düşmesine katkı sağlayabileceği ifade ediliyor.

VATANDAŞIN BAZI ÜRÜNLERE OLAN TALEBİ DE ÖNLENECEK

Kurmaylar serbest piyasayı bozabilecek bir öngörü olduğunun farkında ancak enflasyonla mücadele bağlamında oldukça kritik bir adım olduğu belirtiliyor. Fiyatların sabitlenmesiyle vatandaşların bazı ürünlere karşı taleplerinin de yıl sonuna kadar önlenebileceği görüşü hakim.

ENERJİ KONUSU MKYK GÜNDEMİNDE

Öte yandan enerji konusunda AK Parti MKYK'sında gündeme geldi. Ukrayna, Rusya krizinin Avrupa'yı alternatif enerji rotaları aramaya ittiğine dikkat çekildi. Bu rotalarda Türkiye'nin kritik öneme sahip rolü ifade edildi. Doğu Akdeniz'den Irak'tan Avrupa'ya yönelebilecek bir boru hattının Türkiye'den geçeceği ve Türkiye'nin stratejik konumunu bu şekilde güçlendirebileceği MKYK toplantısında gündeme geldi.


Yorumlar (4)
Sıradan Vatandaş 2 ay önce
Dolaylı yoldan yine biz ödemiş olmuyormuyuz,yanlışmıyım.
vatandaş 2 ay önce
Bu düzen ALLAH 1 deseler inanmam artık....
eşref 2 ay önce
siz o zaman görün yağ kuyruklarını.gaz yağı alamadıhhhh
halil 2 ay önce
yag alamıyorduk yag hergun fıyatı artıyordu un şeker hergun zamlanıyordu marul bıle 25 lıraydı bu yıllar once degıl bugun yaşadıklarımız sagol akp bızı 100 yıl gerıye goturdun sayende 1 marul koyamuyoruz soframıza salata luks oldu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@