banner556

>

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücret açıklaması!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 2021 asgari ücret görüşmeleriyle ilgili açıklama geldi.

Ekonomi 09.12.2020, 14:08
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücret açıklaması!

Azerbaycan’a ziyareti öncesinde Esenboğa Havalimanında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücret görüşmeleriyle ilgili konuştu.

2021 asgari ücret görüşmelerinin devam ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu görüşmelerden sonra durum bizim önümüze gelecek ondan sonra adımları birlikte atacağız, temennimiz odur ki isabetli bir karar çıkar ve yola devam ederiz." ifadelerini kullandı.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR
Asgari ücreti, yasa gereği 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) temsil ediyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk'un başkanlığında, Bakanlık'ta yapılacak ilk toplantının ardından komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanıyor. Komisyon, son toplantısını yine Bakanlık'ta yapıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

MEVCUT ASGARİ ÜCRET NET 2 BİN 324 LİRA
Asgari ücret, halen bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 943 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 324 lira 71 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net 2 bin 501 lira 55 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 3 bin 458 lira. Bunun 2 bin 943 lirasını brüt asgari ücret, 456 lira 17 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 58 lira 86 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

Yorumlar (8)
BenDeniz 2 ay önce
Yine dedin mi maske mesafe temizlik? Toplum bu söylediklerini artık kaale almıyor çünkü bu söylediklerin senin sarayın için geçerli insanlar karınlarını nasıl doyuracak ona bakıyor aç karnına maske mesafe temizlik ne güzel memleket. Ülkenin hazinesi sizden soruluyor Merkez Bankası sizden soruluyor şöyle desen olur halkıma iş aş temizlik öneriyorum. Kendinize geldiği zaman ülkenin bütün kaynaklarını yandaşlarınıza eşinize dostunuza bağlamışsınız garibana geldiği zaman kuruşlardan bahsediyorsunuz. Başkansınız ya çikacaksınız asgari ücret 4000 tl ödeyeceksin bitti.
Ersin gemici 2 ay önce
Milleti böyle kandıran başka bir siyasrtçi doğmadı
musty 2 ay önce
en az 3000tl aşağısı bizi mahveder..
Umursamaz 2 ay önce
Cevremde çok asgari ücretli işsiz var yinede akp diyor onun için uğraşmaya degmez
yorumcu 2 ay önce
Tabi senaryo hazir.Once 1 aylik "vurdu kirdidan" sonra komik bir rakam belirlenerek sayin cumhurbaskanimizin onune gidecek o da Bu memlekete gelmis en koca yurekli en merhametli lider oldugu ve de bunu iscisine kesinlikle reva goremeyecegi icin komik rakamin uzerine 50-100 daha koyacak.Muhtemelen bunu "sahsim" diye baslayan bir cumleyle aciklayacak.Millette Piyangodan vergi almayan bebek bezinden ,ekmekten ve 2300 liralik maastan bogaza kadar vergi alanlari alkislayacak.(Bkz:Gecen sene)
Ts 2 ay önce
Zengin aglamaktan yoruldu devlet hergun bizlere birşey bindiriyor olsun Allah büyük
Esnaf trabzon 2 ay önce
Esnaf kan ağlıyor hani destek,,akp ye oymu Allah korun
Vatandaş Temel 2 ay önce
Siz Esnafları bildim bile 50 yıldır hep Kan Ağlıyorsunuz.Tüketeci ne demeli?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@