7m


7m

hyundai

Bakan Nebati yeni ekonomi paketini açıkladı! "Elektrik ve doğalgaz fiyatları reel fiyatların altındadır"

Bakan Nebati, altını ekonomiye kazandırma planının 1 Mart’ta başlayacağını söyledi. Nebati ''1 Mart'tan itibaren 81 ilde en az bir adet olmak üzere bin 500’ün üzerinde kuyumcunun dahil olacağı çalışmayı başlatıyoruz. Altınlar banka, kuyumcular ve platformlar aracılığıyla alınacak. Vatandaş mevcut ziynet altınını teslim edecek. Vatandaşlar talep etmeleri halinde altınlarını fiziki olarak geri alabilecek'' dedi.

Ekonomi 12.02.2022, 14:42 12.02.2022, 15:23
Bakan Nebati yeni ekonomi paketini açıkladı! "Elektrik ve doğalgaz fiyatları reel fiyatların altındadır"

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye Ekonomi Modeli Yeni Adımlar ve Enflasyon Tedbirleri Tanıtım Toplantısı'nda konuşuyor.

Bakan Nebati'nin açıklamalarından öne çıkan satırlar şöyle:

Yatırım, üretim, istihdam ve ihracat olmak üzere 4 sac ayağı üzerine inşa ettiğimiz Türkiye ekonomi modelinin yeni adımlarını sizinle paylaşacağım.

Güçlü üretim, güçlü kalkınma, güçlü ihracat ve tek hedef istikrar.

Bu model yastık altı birikimleri finansal sisteme kazandıracak. Yerli tasarrufların merkeze alınmasını sağlayacak.

Bugüne kadar yastık altı birikimlerin sisteme kazandırılması çalışmaları daha önce bütüncül bir sistem olmadan kullanıldı ve yeterince yol alınamadı.

Bu tasarrufların sisteme kazandırılması hem vatandaşa yeni kazanç kapısı açacak hem de ülkemizin büyümesine destek verecektir.

Biriktirdikleri altınları kolay ve güvenilir şekilde finansal sisteme teslim edecekler. Fiziki olarak da geri alabilecekler.

Fiziki altın teslim noktaları bankalar olacak, platformlar olacak ve kuyumcular olacak.

Kuyumcuların sayısı her ilde en az 1 tane olmak üzere 1 Mart'tan itibaren 1500 olacak, ve yıl sonu itibarıyla sayıları en az 10 bine yükselecek

Vatandaş mevcut ziynet altınını teslim edecek. Katılım bankaları ve kamu mevduat bankaları bu işleyişteki en önemli kurumlar olacak.

Alım satım, 1 Mart 2022'den itibaren çeyrek hesap, 15 Mart 2022'den itibaren çeyrek katılım hesabı çeyrek ve altın dönüşümlü TL katılma hesabı hayata geçirilecek.

Fiziki ziynet altın çekimi banka tarafından yeni üretim ziynet altını şeklinde verilecek. Kamu bankalarımız bu işin de öncülüğünü yapacaklar.

Bankalarımız artık her ilde en az bir şubesiyle kuyumculuk faaliyetini de götürecek hale dönüştürülecek.

Bundan sonra Türkiye büyüyecek, cari açık dengeye gelecek. Bundan sonra istikrar, bundan sonra üretim, Türkiye'nin büyümesinin konuşulduğu döneme girdik.

Bunu sağlamak için paketimiz bir önceki paketlerde olduğu gibi, KGF uygulaması çok ciddi katkı sağladı. 2 yıl önceki başlayan salgın döneminde elimiz ayağımız oldu, iş dünyamız azami şekilde faydalandı. Hatta öyle faydalandı ki gereksiz ihtiyaçlarını dahi buradan giderdi.

Şimdi tüketime değil üretime yönelik paketi açıklıyorum.

60 milyar TL'lik kefalet hacmi oluşturuyoruz. Bu merak etmeyin bitince başlayacak paketlerin ilk adımı. Yeter ki üretin, yeter ki yatırım yapın, yeter ki katma değer sağlayacak adımları atın

Yatırım destek paketi (25 milyar TL), ihracat destek paketi (25 milyar TL) ve işletme harcamaları destek paketi (10 milyar TL)olmak üzere 3 paketi devreye alıyoruz.

Hedef sektörlerimizi belirledik.

Yatırım destek paketimiz 25 milyar TL'lik bir paket.

Yatırım kredileri için azami 24 ay ödemesiz dönem, azami 96 ay vade. KOBİ ve KOBİ dışı, orta - yüksek ve yüksek teknoloji üreten sektör firmalarına 1.25 kat kefalet limiti sağlıyoruz.

Yatırıma bağlı işletme kredileri için azami 6 ay ödemesiz dönem, azami 30 ay vade.

Bankalar için faiz oranı 0-24 ay sabit (TLREF+ %1) 24 ay üzeri sabit (TLREF + %2) olarak uygulanacak.

Her bir KOBİ için maksimum kredi limiti 25 milyon TL, büyük firmalar için 100 milyon lira olacaktır.
Özellikle özel bankalara seslenmek istiyorum, paydaşlarla işbirliği yaparak yürüyoruz. Özel bankalarımız lütfen hızlı bir şekilde bu işin kolaylaştırıcı adımlarını atın. Bu işin takipçisi olacağız sıkı takipçisi olacağız.

İhracat destek paketimiz, yine 6 ay ödemesiz dönem azami 18 ay vade, ihracatçı olmayan ama ihracat potansiyeli olan tüm KOBİ'ler bu imkandan faydalanacaklar. Kar payında sabit olarak TL referans + yüzde 1 olarak uygulanacaktır.

İşletme harcamaları destek paketimiz 10 milyar lira olacak. Yine 6 ay ödemesiz dönem azami 24 ay vade. KOBİ ve KOBİ dışı nakit kullandırım uygulanacak.

2 yıl önce dağıttığımız KGF kredilerini biraz tüketime harcadık. Yatırım önceliğimiz bir tarafa gitti, üretim önceliğimiz bir tarafa gitti. Farklı şekilde kullanım da maalesef yaşandı. Buna izin vermeyeceğiz.

Üreticinin, imalatçının, ihracatçının, genç girişimcinin hakkını başkalarına kullandırtmayacağız. Sıkı takipçi olacağız. Bunun için faturaların fatura ve sözleşme ile belgelendirme zorunluluğu getirilmiştir. Parayı ver sen karışma yok artık.

İşletme sermayesi ihtiyaçları için yalnızca kartlı kullanım şartı bulunmaktadır.

Nakit kredi kullanımı yüzde 10 ile sınırlıdır, refinansman amacıyla kullanımı kesinlikle yasaklanmıştır.

Amaç dışı kullanım, gerçek dışı beyanlar için özel yaptırım hükümlerimiz de mutlak surette uygulanacaktır

Enflasyon, Türkiye'de ve dünyada daha uzun süre konuşacağımız önemli bir problem. Dünyada enflasyon en gelişmiş ülkelerden gelişmiş ülkelere ve gelişmekte olan ülkelerin ortak belası.
Çok sert de tedbir alamıyor Batı.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı'nın ifade ettiği gibi tek başına parasal tedbirlerin enflasyonu engelleyici özelliğinden ziyade finansal krize neden olabileceğini ortaya koydular.

Emtia endeksi yükselmeye devam ediyor. Petrol 94 dolara kadar yükseldi. Bu iki başlık sadece Türkiye'yi değil tüm dünyayı etkiliyor.

Enerji fiyatlarında sağladığımız önemli sübvansiyonlar ile hane halkını destekliyoruz.

FATURALAR REEL FİYATLARIN ALTINDADIR

Türkiye'de elektrik ve doğalgaz fiyatları reel fiyatların altındadır.

Bir mobil uygulaması başlatıyoruz. Vatandaşlar en ucuz ürünü nereden alabileceğini görecek

Enflasyonla mücadele timi oluşturuyoruz.


Yorumlar (4)
Hasan Boz 4 ay önce
Hükümet olarak sen Vatandaşın altınını bırakta Kuyumcu esnafından vergi almaya bak geliri ordan sağlayın. Yıllık kilolarca altın kazanç elde eden esnafın verdiği vergi araştırılsın bakalım ne kadar .sizlere soruyorum kaç defa altın alışverişi yaparken size fatura kesildi ?
Agah 4 ay önce
Gözlerinden anladım müthiş çözüm
semih 4 ay önce
dünyada enerji krizi var ve türkiyede doğalgazın %75'ini devlet ödüyor vatandaşa yansıtmıyor. aynı şekilde elektriğin de %50sini devlet ödüyor vatandaş sadece %50sini ödüyor. yani devletimiz dünyadaki bu enerji krizinde elinden geldiğince vatandaşına yardım ediyor.
Ramiz 4 ay önce
Kısaca vatandaş hiçbirşey ödemiyor, bedava yaşıyoruz deseydin yeterliydi. Utanmıyorsun bunları yazarken

Gelişmelerden Haberdar Olun

@