banner526

banner533

banner535

Bakan Albayrak'tan enflasyon mesajı

Bakan Albayrak TRT World Küreselleşme Forum'unda yaptığı konuşmada, "Türkiye şu an da küresel tedarik gücüne çok iyi entegre olmuş durumda." ifadelerini kullandı ve ekim ayında enflasyonun yüzde 9'dan çok daha düşük olacağını bildirdi.

Ekonomi 21.10.2019, 19:41
Bakan Albayrak'tan enflasyon mesajı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, TRT World Küreselleşme Forum'unda ekonomiye dair açıklamalarda bulundu.

Bakan Albayrak'ın açıklamaları şu şekilde:

- Yakın zamanlardaki deneyimlerimiz şunu gösterdi başkalarının ekonomik ya da toplumsal sorunlarını görmezden gelmek ve tek taraflı politikalar gütmek ne yazık ki sadece mevcut çatışmaları daha ileriye taşıyacaktır.

- Geleceğe yönelik barış ve güvenliği desteklemeli, yeni bir dünya kurmalıyız. Son yıllarda pek çok ülke gibi biz ticari ortaklarımızla kendi ülkelerimizin arasındaki para birimleri ile ticaret yapmak üzere anlaşmalar imzalar hale geldik, pek çok ülke bunu artık yapıyor. ABD dolarından bağımsız olarak mesela Çin ve Rusya arasında gördük kendi para birimleri ile anlaşma yaptılar.

- Türkiye satın alma paritesinde dünyanın en büyük 12. ekonomisi. Hane başına düşen gelir 3 kat arttı. Türkiye şu an da küresel tedarik gücüne çok iyi entegre olmuş durumda.

- Türkiye 17 senede çok iyi bir alt yapı temeli oluşturdu. Türkiye ekonomisi iç ve dış şoklara karşı çok ciddi bir direnç gösterdi.

- Son 10 sene içerisinde yıllık yüzde 5'lik bir büyüme gösterdik. Şu sıralar küresel ekonomide herkesin sorduğu en önemli soru: Küresel anlamdaki büyüme nerelerden geliyor? Türkiye'nin çok büyük bir kapasitesi var.

- Türkiye, geçtiğimiz seneye kıyasla cari fazlada rekor kırdı ve ağustosta cari fazla 5,1 milyar dolar oldu. Enflasyon tek haneye indi. Yapısal reformları uygulayarak sürdürülebilir, sağlıklı, dengeli bir büyümeyi hedefledik. Türkiye ekonomisinin yüzde 0,5 ile 1 arasında pozitif bir büyüme bekliyoruz. Önümüzdeki dönemde, 3 senelik program boyunca yüzde 5'lik bir seviye bekliyoruz.

EKİM'DE ENFLASYON DÜŞECEK

Yapısal reformları uygulayarak sağlıklık, uygulanabilir ve dengeli bir büyümeyi hedefledik. Pozitif büyüme bekliyoruz. Şu anda enflasyonda yüzde 9.3'lük bir seviyedeyiz. Ekim'de yüzde 9'dan çok daha düşük bir seviyeyi yakalayacağız ve yıl sonunu yüzde 12 gibi bir rakamla kapatmayı hedefliyoruz.

- Bütün ekonomik yaptırım tehditlerine rağmen finansal piyasalarımız çok ciddi direnç göstermeye devam etti. Türkiye'nin finansal piyasaları karşılaştığı her soruna rağmen hiç olmadığı kadar güçlenecek.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@