banner556

Asgari ücret açıklandı!

2021 yılı asgari ücreti belli oldu.

Ekonomi 28.12.2020, 11:22 28.12.2020, 12:20
Asgari ücret açıklandı!

Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk asgari ücreti açıkladı. 2021 yılında geçerli olacak asgari ücret brüt 3 bin 577 Lira 50 Kuruş, net 2 bin 825 TL oldu.

Böylece asgari ücrette yüzde 21,56 ile 500 Lira artış yaşandı.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk'un açıklamaları;

"2020 yılı tüm dünyayı etkisi altına alan salgına karşı mücadele ile geçti. Bu vesile ile salgınla mücadelemizi etkin bir şekilde sürdürebilmemizi sağlayan çalışan mesai arkadaşları olmak üzere tüm emekçi kardeşlere bir kez daha teşekkür etmek isterim. Hükümet olarak bu süreçte önceliğimiz vatandaşlarımızın sağlığını korumak oldu. Çalışma hayatını salgın önemli ölçüde etkiledi. Hükümetimiz, Cumhurbaşkanımız liderliğinde ilk aydan itibaren birçok teşvik ve destek programı başlattı. Biz de bakanlık olarak sosyal koruma kalkanını hızlı bir şekilde hayata geçirdik. Asgari ücret tespit çalışmaları 5'er üye ile temsil edilen bağımsız bir komisyon tarafından yapılmakta. Sendikalarımızın temsilcilerinin görüşleri, teklifleri kapsamlı şekilde ele alınıyor. Bugün son toplantıyı bakanlığımız ev sahipliğinde gerçekleştiriyoruz.

2021 yılında uygulanacak asgari ücreti karara bağlandı. 1 Ocak'tan itibaren brüt 3577 lira 50 kuruş, net 2825 lira 90 kuruş olarak belirlenmiştir. Geçen yıla göre 500 lira artmıştır.

Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat'ın açıklamaları:

Komisyonun görevlendirdiği TÜİK 2792 lira olarak belirledi ama bu hesaplamanın içinde ailenin harcamaları yok. İşçi kesimi olarak net 3000 liranın üzerinde bir rakam teklif etmelerini beklerdik. Birlikte belirledikleri net asgari ücret yetersizdir. Bugünün geçim şartlarına bile yetmeyecek bir rakam belirlenmiştir.

AGİ ücretleri ne kadar?

Yorumlar (16)
Murat 4 hafta önce
Kötü bir rakam patronların istediği oldu her zaman ki gibi akp sermayenin yanında yer aldığını birkez daha gösterdi bu rakamla geçinmek mümkün değil
yorumcu 4 hafta önce
Bakinca %20 civarinda bir rakama denk geliyor.Bu oran en azindan "aciklanan" enflasyon oranlarindan daha yuksek.Bu acidan bakilinca zam yeterli gibi gorunebilir.Ama enflasyonun aciklanan rakamlardan farkli oldugu ve 2800 liranin Hâlâ aclik siniri altinda oldugu gercegi ortada duruyor. Ha ben yinede Yuce gonullu Sahsimin olaya mudahale edip bir miktar daha rakami yukari cekmesini bekliyorum.Oyle olunca OY'larda yukari cikiyor cunku.Benim kanaatkar isci kardesim "Allah bereket versin" dedigi surece bunlar uc kurus zam yapip onu da buyuk lutuf gibi sunmaya kalkarlar.Tepki yok! Sendika yok! Hak yok! Hukuk yok!
davut 4 hafta önce
Bence çok iyi. Derhal bütün akpliler bu maaşı almalı. Nasıl olsa bu paralara geçiniliyor
Hakan 4 hafta önce
Asgari ücrete 500 tl zam çok güzel şimdi bütün tüketim malzemelerine de zam gelir gariban 500 tl fazla alacağım diye düşünürken zamlarla cebinden aslında bin tl çıkar. Madem asgari ücretliye 500 tl zam yapılıyor memura emekliye de en az 500 tl zam yapılsın sonuçta ülkenin yarısı asgari ücretle geçindiği için bütün tüketim malzemeleri asgari ücrete endeksli ve onların fiyatı da artıyor bu sefer memur emekli az zam aldığı için asgari ücretli ile aradaki makas daralıyor
Murat 4 hafta önce
Esnaf mağdur işçi mağdur tek kazanan devlet
halim erdogan 4 hafta önce
eymasAllah yeye bitmez ,2825 ytl , 1000 kira, 300 gaz = 150 elektrik , 1400 liraya gecin .
SAMET 4 hafta önce
MİLLETİN ADAMI MİLLETİNİ DÜŞÜNMÜŞ HAMD OLSUN
Memur 4 hafta önce
Çok güzel bu zamlara akp artık %60 oy almalı bence, sarayın masrafları fazla bize ancak bu kadar kalıyor. Padişahımız çok yaşasın. Cariye leri ve köleleri artık televizyona çıkar başlar dünyanın vedari iftaharını övmeye
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@