7m


7m

hyundai

Akaryakıtta yeni dönem! ÖTV'ye döviz ayarı

Akaryakıt fiyatlarında kura bağlı indirimler artık pompaya değil ÖTV'ye yansıyacak

Ekonomi 22.12.2021, 10:10
Akaryakıtta yeni dönem! ÖTV'ye döviz ayarı

Resmi Gazete'deki Cumhurbaşkanı kararına göre akaryakıt fiyatlarında kura bağlı olarak gerçekleşmesi beklenen indirim artık ÖTV tutarına eklenecek. Bu nedenle akaryakıt fiyatlarında ÖTV matrahına ulaşana kadar indirim olmayacak.

İNDİRİM YALNIZCA LPG'YE GELECEK
Yarın benzin ve motorinde 2 lira, bugün LPG'de 1,10 TL indirim bekleniyordu. İndirim için kalan ÖTV marjı benzinde 2,53 TL, motorinde 2,05 TL, LPG'de 1 TL. Bu durumda sadece LPG'de 10 kuruş indirim olacak.

ÖTV'YE DÖVİZ AYARI
Karara göre, akaryakıt ürünlerinde ÖTV, ürünlerin döviz cinsinden fiyatlarının azalış tutarı kadar artırılacak. Bugünden itibaren ürünlerin fiyatlarında yaşanan düşüş pompa yerine ÖTV'ye yansıyacak. Söz konusu artışlar hiçbir şekilde 2 Nisan 2020 tarihli ÖTV tutarlarını geçmeyecek.

EŞEL MOBİL SİSTEMİ NEDİR?
Akaryakıt fiyatlarındaki artışların ÖTV'den otomatik bir şekilde karşılanması suretiyle akaryakıtın pompa fiyatının sabit kalmasını sağlamaya yönelik sistem olarak tanımlanan ve 2019 yeniden uygulamaya konulan eşel mobil sistemi nedeniyle akaryakıt ürünlerinde ÖTV oranı, artan fiyatlar nedeniyle sıfırlanmıştı.


Yorumlar (3)
Davut 6 ay önce
Akpliler nasılsınız? Uçuşa geçtik :)
ramiz 6 ay önce
artınca vatandaşa, düşünce ötv'ye....her halükarda olan vatandaşa oluyor...
rıza 6 ay önce
Vayyy beee, döviz artınca fiyatı arttır, döviz azalınca fiyatı azaltma. Ne de olsa dolmuşcu, otobüscü oyları cepte.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@