7m


7m

hyundai

13 üniversitede önemli değişiklik! Yeni fakülte ve yüksekokullar açıldı, bazıları kapatıldı

Bakanlar Kurulu’nun 13 üniversiteye yönelik kararı Resmi Gazete’de 

Eğitim 06.07.2018, 08:32 06.07.2018, 08:38
13 üniversitede önemli değişiklik! Yeni fakülte ve yüksekokullar açıldı, bazıları kapatıldı

Bazı yükseköğretim kurumlarına bağlı olarak enstitü, fakülte ve yüksekokul kurulması, kapatılması ve adlarının değiştirilmesi hakkındaki Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. 

Buna göre, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesine bağlı Eczacılık Fakültesi, Erciyes Üniversitesine bağlı Spor Bilimleri Fakültesi, Erzincan Üniversitesine bağlı Güzel Sanatlar Fakültesi, Gümüşhane Üniversitesine bağlı Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Hitit Üniversitesine bağlı Diş Hekimliği Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi, İnönü Üniversitesine bağlı Alevilik Araştırmaları Enstitüsü, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesine bağlı Sağlık Bilimleri Fakültesi, Kilis 7 Aralık Üniversitesine bağlı Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Yabancı Diller Yüksekokulu ve Yusuf Şerefoğlu Sağlık Bilimleri Fakültesi, Necmettin Erbakan Üniversitesine bağlı Hemşirelik Fakültesi, Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesine bağlı Diş Hekimliği Fakültesi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesine bağlı Eczacılık Fakültesi, Selçuk Üniversitesine bağlı Hemşirelik Fakültesi ile Siirt Üniversitesine bağlı Tıp Fakültesi kuruldu.

Kapatılan yüksekokullar

Söz konusu kararla Erciyes Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Hitit Üniversitesine bağlı Sağlık Yüksekokulu, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesine bağlı Kahramanmaraş Sağlık Yüksekokulu ile Kilis 7 Aralık Üniversitesine bağlı Yusuf Şerefoğlu Sağlık Yüksekokulu kapatıldı.

İsim değişikliği

Siirt Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olan Mühendislik-Mimarlık Fakültesinin adı Mühendislik Fakültesi olarak değiştirildi.


Yorumlar (7)
Mühendis61 4 yıl önce
3 üniversite okudum ve şuan yüksek mühendisim. Milletimizin şunu anlaması gerekiyor üniversite açmakla eğitim seviyesi yükselmez ve biz bu kafayla gidersek bilim çağında koşar adımlarla ilerleyen Avrupa ülkelerini, sadece izlemekle yetiniriz.
Ali 4 yıl önce
Ülkedeki üniversitesilerin yarısı kapatılmalı işsizler ordusu yetiştiriliyor.
halil 4 yıl önce
üniversitede bir yıl ingilizce hazırlık okudum ama yeğenimin Gamenglish Book A kitabından kendi kendine öğrendiği kadar ingilizce öğrenemedim
ömer cinemre 4 yıl önce
1 adet lisans 4 adet önlisan okudum. hiçbir işe yaramadı. keşke okumasaydım. en iyisi karayollarında işçi olarak çalışmak. boşuna kadar stresi çektim. devlet okuyana gerçek anlamda kıymet vermiyor.
EL CEVAP 4 yıl önce
Üniversite açılmasını tebrik etmek gerekirken neden üniversite açılıyor eleştirisi yapmak gerçekten ideolojik körlükten başka bir şey değildir. Üniversitelerin açılma sebebini gerçek manada idrak etmek gerekir.Elbetteki kaliteyi sorgulayalım ancak yiğidi öldür hakkını yeme üniversite açmak demek büyük bir başarı demektir.Üniversite yeni öğretim görevlisi,daha fazla üniversite mezunu ve akademik gelişme demektir.Artık herkesi iş sahibi olsun veya olmasın üniversite mezunu yapmaya kilitlemek lazım.Bu bakımdan eleştirilerimizi yaparken ideolojik gözlüklerimizi çıkarmamız gerekiyor.
EL CEVAP 4 yıl önce
Okumuşsam devlet bana iş bulmalı mantığı bitti.Bu durumu bir fark etseniz belki de iş sahibi olacaksınız.Özel sektöre yöneleceksiniz.İş beğenmemezlik yapmayacaksınız.Fırsatları zamanında değerlendireceksiniz.
davut 4 yıl önce
Ben destekliyorum imam hatip ve ilahiyat fakülteleri sayesinde teknolojide çağ atladık. Yaşasın din eğitimi

Gelişmelerden Haberdar Olun

@