7m

7m

hyundai

tamfinans

Trabzon'da Haçkalı Hoca anma etkinlikleri yapıldı

Trabzon'un Düzköy ilçesinde büyük bir katılımla Haçkalı Hoca Baba için anma merasimi yapıldı.

Düzköy 30.07.2017, 17:44 30.07.2017, 18:02
Trabzon'da Haçkalı Hoca anma etkinlikleri yapıldı

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Düzköy Belediyesi ve Düzköy Müftülüğünün ortaklaşa düzenlediği “Haçkalı Hoca Baba’yı (k.s.) Anma Etkinliği” Düzköy ilçesinin Haçka Yaylası'nda gerçekleştirildi. Bu yıl 22’ncisi düzenlenen anma merasiminin ilk etabı Haçkalı Hoca Camisi’nde gerçekleştirildi. Cami içi programında Kur’an tilaveti ve çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. Cami içi programın ardından ise camii dışı programa start verildi.

GÜMRÜKÇÜOĞLU: DİNİMİZİ EN İYİ ŞEKİLDE ÖĞRENELİM 

Haçka Yaylası’ndaki programda katılımcılara seslenen Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Haçkalı Hoca Baba Hazretlerinin manevi huzurunda bir araya gelmiş olmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti. Trabzon’un nüfusa oranla Türkiye’de en çok hafız yetiştiren kent olduğunu ifade eden Gümrükçüoğlu, Düzköy ilçesinde İlçe Müftlüğü tarafından Kur’an kursu yapılmakta olduğunu ifade ederken, “Trabzon’daki Kur’an kurslarımıza memleketimizin her tarafından evlatlarımızı kabul etmekteyiz. Ama ben buradaki kardeşlerime önemli bir hususu arz etmek istiyorum: Bizim evlatlarımız, yani bu köylerin, bu mahallelerin, bu beldelerin evlatları muhakkak Kur’an kurslarımıza gönderilmeliler. Geleceğimizin, dinimizin, mukaddesatımızın öğrenilmesi ve öğretilmesinin teminatı çocuklarımızın Kur’an kurslarına muhakkak gönderilmesidir. Dinimizin en iyi şekilde öğrenilmesidir.” dedi.

Trabzon'da Haçkalı Hoca anma etkinlikleri yapıldı

GÜMRÜKÇÜOĞLU: HİÇBİR ŞEKİLDE YOLUMUZDAN DÖNMEYECEĞİZ

Konuşmasında Orta Doğu coğrafyasında yaşanan gelişmelere dikkat Gümrükçüoğlu, “Müslümanların birbirine öldürttürülmesi sonrasında dünyanın zenginliklerini sömürmenin planı uygulanıyor. Türkiye Cumhuriyeti de tarihten beri hakkın hukukun takipçisi ve savucusu olduğu için bunlar tarafından en büyük tehlike olarak görülüyor. Bundan dolayı bütün terör örgütleri devletimize ve milletimize karşı kol koladır. Onun için Batı, kimsesizlerin kimsesi olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a saldırılmaktadır. Bizde millet olarak bir ve beraber olmayı Haçkalı Hoca Baba’nın huzurunda tefekkür ediyoruz. Ve diyoruz ki hep beraber, hiçbir şekilde bu yoldan dönmeyeceğiz. Hiçbir şekilde ezanları dindirmeyeceğiz, bayrağımızı göklerden indirtmeyeceğiz” şeklinde konuştu. 

Trabzon'da Haçkalı Hoca anma etkinlikleri yapıldı

AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi ise konuşmasında doğal mirasın korunmasına dikkat çekerken, “Anma şenliklerinin 22’incisinde burada olmaktan son derece mutluyum. Burası çok güzel bir yer. Bu kadar güzel yerler nadir bulunur. Buranın bir de manevi havası var. Muhakkak burayı koruyalım. Cenab-ı Allah’ın (c.c.) bize verdiği nimetleri tasarruflu kullanalım” diye konuştu. 


Düzköy Kaymakamı Mustafa Emre Kılıç da katılımcılara teşekkür ederken, “Bütün evliyalar ve yüksek âlimler ilimleri ile kemalleri ile ve hakikati gösteren yaşantıları ile Kur’an’ın Allah’ın (c.c.) kitabı olduğuna delildir. Bu münasebetle ilçemizle özdeşleşmiş, manevi ikliminde yaşadığımız Haçkalı Hoca Baba’yı rahmet ve minnetle anıyorum” dedi. 

Trabzon'da Haçkalı Hoca anma etkinlikleri yapıldı

Düzköy Belediye Başkan Vekili Kamuran Kurt ise “Bu anlamları günleri hep beraber yıllar boyunca yaşamayı arzu ediyoruz. Bütün insanlığı barış ev kardeşlik mesajı ile kucaklayacağız” şeklinde konuştu.

Düzköy Haçkalı Baba Camisi Dernek Başkanı Sabahattin Çarkacı da yoğun katılımdan ötürü misafirlerine teşekkür ederken, “Haçkalı Hoca Baba’nın manevi huzurunda bulunmaktayız. Bu coşkulu kalabalık Haçkalı Hoca Baba’ya olan sevgimizi, sadakatimizi göstermektedir” ifadelerini kullandı. 
 
Haçkalı Hoca Baba Anma Etkinlikleri için Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Haçka Yaylası’na 40 otobüs ile taşımacılık yaptı. Etkinliklerde Büyükşehir Belediyesi tarafından katılımcılara 3 bin kişilik etli pilav ve ayran ikramı yapıldı. Büyükşehir Belediyesi Kanuni Mehteran Takımı etkinlik alanındaki gösterisi ile katılımcılara heyecan ve duygu dolu anlar yaşattı.

Trabzon'da Haçkalı Hoca anma etkinlikleri yapıldı


 


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@