7m

7m

hyundai

Rusya Kiev'i vurdu!

Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken bölgeden sıcak bir haber geldi.

Dünya 28.04.2022, 21:22
Rusya Kiev'i vurdu!

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de şiddetli bir patlama meydana geldi. Henüz sivil kayıpların olup olmadığı konusunda bir açıklama yapılmadı. Patlamanın Rusya'nın hava saldırısı sonrası meydana geldiği tahmin ediliyor.

KİEV BELEDİYE BAŞKANI KLİÇKO'DAN AÇIKLAMA

Kiev Belediye Başkanı Kliçko yaptığı ilk açıklamada, Birleşmiş Milletler Genel Sektereri Kiev'de bulunurken Rusya hava saldırısı ile Kiev'i vurdu açıklamasında bulundu.

PATLAMA 20:20'DE GERÇEKLEŞTİ"

CNN Türk Muhaberi Mücahit Topçu olay yerinde yaşananları şöyle anlattı: Roketli saldırının yapıldığı ifade ediliyor. Uzun zamandan sonra yeniden patlama sesi Kiev'in merkezinde meydaha geldi. Oldukça büyük bir patlama yaşandı. Olay yerine ambulans ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Hayat normal akışına dönmüştü. Marketler, oteller yeniden açılmıştı. Saldırı 20:20 civarında gerçekleşti. Roket mermisi sivil yerleşim yerlerine isabet etti.

ZELENSKİ ULUSA SESLENİŞ KONUŞMASI YAPMIŞTI

Bugün ulusa sesleniş konuşması yapan bulunan Zelenski, Ukrayna’daki son durumla ilgili şu ifadeleri kullanmıştı:

* Ukrayna’nın bu savaştan kaynaklanan kayıpları tahmini olarak 600 milyar dolara ulaşıyor. 32 milyon metrekareden fazla yaşam alanı, 1500’den fazla eğitim tesisi ve 350’den fazla sağlık tesisi yıkıldı veya hasar gördü.

* Ekonomik varlıklar büyük kayıplara uğradı. Yüzlerce işletme yok edildi. Yaklaşık 2 bin 500 kilometre yol ve yaklaşık 300 köprü yıkıldı veya hasar gördü. Ve bu sadece istatistik değil. Bu Mariupol, bu Volnovakha, bu Okhtyrka, bu Çernihiv, bu Borodyanka ve düzinelerce şehir, kasaba ve köyümüz.

* 11,5 milyondan fazla Ukraynalı savaş nedeniyle yerinden edildi ve bunların yaklaşık 5 milyonu yurt dışına gitti. Bunların yüzde 95’i zaten evine dönmek istiyor. Bu nedenle, rahat bir Avrupa Ukrayna’sını yeniden inşa etmek için acil bir plan hazırlamaya ihtiyaç var


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@